Publikováno: 12.5.2020
0Ohodnotit
Autor: MVDr. Marta Koudelková
Sekce: Péče o zdraví psa

Coronavirů obecně existuje celá řada a to jak u psů, tak u lidí. Psi mohou obecně přenášet coronavirus mezi sebou a onemocnět jím, ale jedná se o jiný druh coronaviru než Covid19 (byť také způsobuje u psů respirační obtíže). Dále existuje např. druh coronaviru, který postihuje hlavně štěňata a působí negativně na gastrointestinální trakt. Ale má se naštěstí za to že, nový typ coronaviru (Covid19) nepředstavuje pro psy žádné riziko. V Hongkongu byli pozitivně testováni 2 psi na Covid 19 a oba tito psi žili v domácnosti s majiteli pozitivními na Covid 19. Má se za to, že tito dva psi byli infikováni z člověka na zvíře a ne opačně, či že by se nemoc šířila mezi psy. A tato zvířata nevykazovala žádné příznaky respiračních onemocnění, byla pouze pozitivní.  25.3. 2020 byla v Hongkongu uzavřena studie 17 psů a 8 koček testovaných v domácnostech s potvrzením majitelů nákazy Covid 19, tito majitelé byli v přímém kontaktu se zvířaty, ale pouze 2 psi byli pozitivní na Covid 19.  Závěr by takový, že psi a kočky nejsou infikováni jednoduše tímto virem a není důkaz, že by hráli roli v šíření viru.

Jaké jsou závěry WHO ohledně přenosu viru Covid 19 v USA a v Evropě?

Dle dosavadních závěrů WHO neexistuje evidence o tom, že kočky, psy nebo jiná domácí zvířata mohou přenášet Covid 19, který je primárně přenášen aerosolem, jenž infikovaní lidé vyprsknou, smrkají, nebo když kapénkami při mluvě. Abyste se ochránili, myjte si ruce často a pořádně. WHO doporučuje použít roušky. Pokud někdo cestuje do Číny, měl by se úplně vyhnout kontaktu s živými zvířaty nebo s kadávery. Ani v USA a ani v EU jsme zatím nenašli žádná zvířata, která by byla zdrojem Covid 19. Pokud žijete v domácnosti s člověkem, který je pozitivní na Covid 19 a tento člověk chová zvíře, neměli byste se izolovat pouze Vy jako lidé, ale měli byste izolovat i své domácí mazlíčky.

Je bezpečné se mazlit se psem?

Mazlit se se psy a dotýkat se jich představuje velmi nízké riziko nákazy. Vůbec se nebojíme, když mají lidé přímý kontakt se psy a kočkami. Virus přežívá nejlépe na hladkém povrchu na plastech a porózní materiály, jako například chlupy, mají tendenci absorbovat patogeny a tím pádem je nižší riziko přenosu skrz dotek na zvířecí srsti. Pokud máte děti, tak byste měli dětem doporučit, aby dodržovaly více hygieny po hlazení psa všeobecně. A podobné rady platí i v současnosti. Po dotyku zvířete si raději vždy myjte ruce.

Můžeme venčit naše psy?

Při této situaci nákazy vřele doporučujeme procházky se psy nejen kvůli pohybu, ale i psychohygieně. Lokality si vybírejte spíše v místě, kde se nepotkává tolik chovatelů najednou. Tak, aby byl dodržen mezi lidmi sociální rozestup a aby nebyla velká koncentrace lidí na jednom místě. Minimálně je doporučeno si mýt ruce 20s mýdlem před a po každé procházce se psem. Je dobré vzít si s sebou i malinkou lahvičku desinfekčního gelu. Pokud bydlíte ve velkém městě, dejte si tu námahu, abyste našli parky, kde nevenčí úplně všichni, a nevenčete ve vytížených hodinách. Zkuste spíš večer nebo brzo ráno. Nenechávejte své psy zbytečně hladit od jiných lidí. V současnosti zdraví majitelé psů nemusí dělat víc než dodržovat základní hygienické doporučení a návyky. Pokud jste pozitivní na Covid 19 nebo jste byli vystaveni coronaviru, experti doporučují, že byste měli omezit kontakt s vašimi zvířaty, aby se snížilo riziko nákazy. Psům raději žádné masky nedávejte, nejen brachiocefalická plemena by mohla mít problémy s dýcháním. Je doporučeno po procházce svého psa otřít na povrchu srsti vlhčeným ubrouskem.

Pokud někdo potřebuje jít do nakažené domácnosti obstarat zvíře, měli by se následovat následující doporučení:

 A můžou ostatní zvířata přenášet Covid 19?

2 kočky indoorově žijící v domácnostech (Hongkong, Belgie) byly pozitivně testovány na Covid19. Obě tyto kočky žily v domácnostech s pozitivně testovanými majiteli. V Newyorské ZOO v Bronxu byl 1 známý případ přenesení viru na tygry. Několik tygrů a lvů žijících v této zoo vykazovalo symptomy jako suchý kašel, prskání a ztrátu chuti k jídlu. Všechna tato exotická zvířata v zoo byla pravděpodobně infikována zaměstnancem, který byl pozitivní na Covid 19. Očekává se, že tato zvířata se uzdraví. Nevypadá to v současnosti, že zvířata přenášejí virus na lidi nebo můžou být zdrojem infekce ani v USA.  

Je na trhu vakcína proti Covid 19 pro zvířata?

V současnosti nemáme k dispozici vakcínu ani pro lidi ani pro zvířata. Například existuje vakcína na podobný typ coronaviru u některých domestikovaných zvířat např. štěňata se běžně očkují proti psímu coronaviru. Tato vakcína ale nemá křížovou ochranu proti Covid 19.

S přáním pevného zdraví v dalších dnech Vás i Vašim mazlíčkům, za tým Veterinární kliniky Premiumvet Jičínská, MVDr. Marta Koudelková.

0Ohodnotit