Publikováno: 10.3.2023
0Ohodnotit
Autor: Martina Svobodová
Zdroj: www.pesweb.cz
Foto: Archiv Martina Svobodová
Sekce: Výcvik a výchova psa / kočky, Výcvik, Výchova

Tahle doba je zvláštní… slýchám to často, ale když se nad tím zamyslíte v širších souvislostech, zjistíte, že zvláštní není ani tak ta abstraktní paní „doba“, jako lidé, kteří v ní žijí a tvoří ji. Ztrácí se základní životní hodnoty, ztrácí se pocit odpovědnosti, stále hledáme, kdo může za naše neúspěchy. Asi se teď ptáte, co může takový úvod asi tak dát Vám, čtenářům stránek věnovaných pomoci zvířatům. Ono totiž vše souvisí se vším, což je sice stará, avšak stále platná pravda. A právě ta ztráta odpovědnosti je podle mého názoru jedním z hlavních důvodů nevydařených adopcí a je jedno, zda se jedná o psy nebo kočky.

Určitě se shodneme, že adopce mají smysl a také, že útulky praskají ve švech a přesto se nedostane místo pro všechny zvířata, která by alespoň tuto nouzovou přestupní stanici potřebovala. Jak tuto situaci ale zlepšit? Ano, jedna věc je neprovádět a nepodporovat nesmyslné domácí množeníčko, velkomnožírny psů bez PP nebo s nafixlovanými PP, ale o tom mluvit nechci. To, co mně dnes nutí k zamyšlení, je procento neúspěšných adopcí. Jak je možné, že tolik zvířat se vrací zpět do útulků, či pod křídla soukromých spolků nebo (v tom nejhorším případě) se inzeruje bez předchozího informování na bazoši, fb skupinách, předá se prvnímu, kdo se namane?

Má zkušenost z adopcí dnes již 7 útulkových zvířat z kategorie „bull“ mi napovídá, že lidi podcení vlastní odpovědnost. Často za adopcí vidí dojemný příběh, touží pomoct a myslí si, že když se pes teď bude mít přeci dobře, tak dostatkem lásky se všechny problémy smažou a vše už bude jen růžové a zalité sluncem. Ano, láska je potřeba, ale sama o sobě většinou nestačí, potřebujete také vzájemnou důvěru a respekt, a to oboustranný.

Jak to tedy udělat aby to s vaším vysněným parťákem klaplo?

Nejdřív si položte v rámci rodiny/členů domácnosti důležité otázky:

Pokud úskalím všech těchto otázek proplujete a jste přesvědčeni, že všechno zvládnete, pak se pusťte do výběru vhodného zvířete. Vyzpovídejte pracovníky útulku nebo osoby, které mají zvíře v dočasné péči a nejlépe vědí, jak se projevuje, jaká jsou jeho specifika, omezení a jak přistupovat k jeho začlenění do rodiny.

Když už u nás bylo jasné, pro koho jedeme, obecně se mi vždy osvědčil následující postup:

Pokud toto vše zvládnete nastavit a dodržovat od prvního dne, máte dobře položený základ krásného a plnohodnotného soužití se psem.

Než se pustíte do dalších kroků, nechte psa, aby si na chod rodiny nejprve zvykl, ujistil se, že se mu nic zlého u vás nestane, protože pravidla soužití jeho nové smečky jsou jasná a pro psa srozumitelná, jsou vyžadována důsledně a vysvětlována trpělivě (ŘÁD), že mu zajistíte dostatek potravy, teplé a klidné místo k odpočinku (BEZPEČÍ), že jeho potřeby, jako zvířete (pohyb, zaměstnání psychiky odpovídající danému plemeni a věku psa), jsou pochopeny (RESPEKT) a za správné chování dostane vaši lásku, protože to správné pohlazení ve správný čas, je pro psa mnohem důležitější, než půlka jelení kýty v misce (CIT).

Martina Svobodová 

/Pod článkem naleznete soubor ke stažení, díky kterému můžete textovou formu článku použít k další distribuci všude tam, kde by se tyto užitečné informace mohly hodit ;) / 

Kam dál: 

Nezáleží na věku ani rase psa, záleží na vašem přístupu.

Jak udržovat psa v kondici? S rozumem.

O stresu, neúspěchu a úspěchu

Proč mne nemá rád?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit
Adopce zvířat - jak to nepokazit a začlenit nové zvíře do svého života, díl I. (DOCX 247 kB)