Opravdu pozoruhodné objevy se dostaly do rukou ruských a švédských vědců. Poblíž Jakutska (východní Sibiř) se našlo 18 tisíc let staré tělo. Zda patří vlku, nebo psovi zatím není jisté ani po testech DNA. Díky permafrostu je podivný živočich obdivuhodně zachovalý. Nos, zuby i srst jsou skoro neporušené. Podobné to bylo i s nálezem mrtvolky ptáka, který se našel v roce 2018. Zkoumáním se zjistilo, že jde o skřivana.
Odborníci ze Švédského střediska pro Paleogenetiku (analýza archaické DNA) dokázali pomocí karbonového datování na hrudní kosti potvrdit, že vzorek byl zmražený asi 18 000 let, Ale ani rozsáhlé testy DNA dosud nedokázaly prokázat, zda je zvíře psem, nebo vlkem.
„Obvykle je relativně snadné rozeznat rozdíl mezi těmito dvěma zvířaty,“ řekl pro CNN David Stanton, výzkumník z Centra pro Paleogenetiku. Podle Stantona pochází toto „stvoření“ z obou – vlka i psa. Období, kdy byl „moderní" pes domestikován, není úplně jasné.
Jeden výzkum z roku 2017 tvrdí, že to bylo před 20 tisíci – 40 tisíci lety z jedné populace vlků. Výzkum Univerzity v Oxfordu z roku 2016 zase popisuje, že psi byli domestikování z vlků šedých v Paleolitu, neboli starší době kamenné, dvakrát. Jednou v Evropě a jednou v Asii.
„Zatím nevíme, zda je to pes, vlk, nebo něco mezi tím, snad nám další testy pomohou, opravdu by nás to zajímalo,“ dodal Stanton.
Co se ale zjistit podařilo, bylo, že „stvoření“ bylo samcem a dostalo po dohodě s ruskými kolegy jméno Dogor, což v Jakutštině znamená „Přítel“. Testy ale zdaleka nekončí, tak uvidíme, co vědci odhalí. Pracovníci stejného Centra například až nyní v únoru odhalili testy, které začali provádět už v roce 2018. Jedná se tentokrát o nález ptáka.
Ve vesnici Belaya Gora objevili badatelé 46 000 let ptáka, díky testům se zjistilo, že jde o samičku skřivana růžkatého. Opět se jednalo o nález na Sibiři a opět bylo tělíčko zvířete díky zmrzlé půdě velmi zachovalé. Mělo dokonce peří i drápy.
Díky vědcům se navíc ukázalo, že tento „stařeček" patří do populace, ze které se vyvinuly dva dnešních poddruhy skřivanů. Jeden žije na Sibiři a druhý v mongolských stepích. Právě díky těmto objevům se daří osvětlovat vznik různých druhů zvířat.
Sibiř je doslova truhlicí pokladů, co se podobných nálezů týče. Minulý rok se objevila zmrzlá vlčí hlava. Ta vydržela ve zmrzlé půdě 40 tisíc let. Hlava vlka byla oddělena od těla, ale vědci vyloučili přičinění člověka, protože první lovci se objevili v této oblasti až 8 tisíc let poté. Co je zajímavé, že dnešní vlk obecný má hlavu asi o 25 procent menší než jeho předchůdce.
Uvidíme, co zmrzlá zem ještě ukrývá za poklady.