Ovčák Uran našel pohřešovaného muže po třech dnech. Jaká je práce psovoda?

Publikováno: 28.11.2019
Autor: Libor Tampier
Foto: Prima mazlíček

František Schejbal se svými kolegy z týmu dobrovolných psovodů pomáhá už skoro dvacet let všude, kde je třeba. Z Hejnic v Jizerských horách už vyráželi na pomoc do zemětřesením zasaženého Turecka nebo do Thajska během přírodní katastrofy.

Nejčastěji ale jejich psi speciálně vycvičení na lidský pach pomáhají hledat ztracené lidi v českých lesích - houbaře či turisty. Dost často je to smutná práce, protože hledaný už je po smrti. Naštěstí ale existují i případy s dobrým koncem, jako pátrací akce po sedmdesátiletém seniorovi v Jizerských horách. Toho našel po třech dnech a dvou nocích v nepřístupném terénu tříletý německý ovčák plným jménem Uran Buranos Lobos.

Zajímavé je, že František Schejbal už chtěl se záchranářskou činností skončit a užívat si klidného důchodu, jeho kolegové ho ale nenechali a před třemi lety mu darovali štěně - právě zmíněného Urana.

František Schejbal a jeho kolegové z týmu psovodů SDH Hejnice veškeré záchranné akce podnikají zcela dobrovolně a hlavně zadarmo. Co během své práce prožívá, si můžete poslechnout v reportáži.

Pomáhat je prima. Více informací na

Kam dál: 

Příběhy statečných - kniha napsaná srdcem

Dočká se Aron svojí druhé šance?

HUGO BOSS ♤ OCHRÁNCE RODINY ♤ RYTÍŘ V LESKLÉ ZBROJI

Brix čeká na svou báječnou rodinu

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...