Gump, pes, který naučil lidi žít

Publikováno: 27.9.2019
Autor: Filip Rožek
Foto: Archiv Se psem mě baví svět

Příběh vyprávěný očima toulavého psa Gumpa. Příběh o cestě plné překážek a pastí, o lásce, která má sílu až za duhový most, o psí obětavosti, která bez váhání postaví život člověka před svůj vlastní. Příběh zvířecí moudrosti, která nám lidem toho tolik ukazuje. Ale i o naději, kterou nespoutá ani ten nejpevnější řetěz.

Gump je skutečný pes, kterého jako štěně zachránila organizace Se psem mě baví svět. Tato organizace už několik let pořádá různé akce - koncerty, prodejní výstavy, vydána byla kniha, kterou napsaly celebrity - pejskaři bez nároku na honorář. Dále tiskne kalendáře, trička, psí známky, atd.., které rozdává útukům a organizacícím s nimž spolupracuje.

Výtěžek pak rozdělují mezi útulky a organizace, se kterými spolupracují. Organizaci zůstává jen část, která je použita pro psy, které sami zachrání a umístí do nových domovů. Podporují ale své adoptivní majitele i nadále. Na veterinární klinice je veden účet pro seniory, kteří adoptují jejich psy, a pak mohou mít veterinu zdarma. 

Gumpa si ponechal zakladatel organizace Filip Rožek a Gump u něj a jeho dcerky nalezl krásný domov. Gump dal jméno celému nejnovějšímu projektu projektu Se psem mě baví svět.

Jeho součástí je knížka a písnička, na které se všichni zůčastnění podíleli bez nároku na honorář a výnos z nich půjde opět na psy.

Úryvky z knihy: 

"Tu noc bylo nebe úplně posetý hvězdama a měsíc svítil jako velká baterka. Najednou se keř přede mnou začal hýbat a z něho vylezl černej rozcuchanej pes. Vyskočil jsem na všechny nohy a vycenil zuby. „Co blbneš? Já se nechci prát, jsi tady novej, co?“ Řekl a sednul si vedle mě.„Říkaj mi Max, co tobě?“ „Já jsem ještě to svý jméno nenašel, ale už ho brzo budu mít, čeká na mě a teď si pro něj jdu.“ „Aha a kde čeká?“ „To tě nemusí zajímat, ještě bys tam chtěl jít taky.“ To místo jsem neznal, ale to jsem mu nechtěl říct. „Jsi pěkně zřízenej, to ti udělali lidi?“ „Ne, neudělali.“ Nechtěl jsem, aby si myslel o lidech něco špatnýho, pes totiž nikdy neprozradí, kdo mu kdy ubližuje, je to taková naše zásada. 

„Já jsem pes toulavej.“ řekl, „Já žiju celej svůj život tady na ulici, a když je zima, tak mám jednu holku, a ta se o mě postará, jinak radši než v bytě spím pod hvězdama. Lidi mám rád, ale ne víc než svoji svobodu.“ „Tak to já bych tu svoji svobodu hned vyměnil, mám svoji rodinu, smečku, mám tátu, co mě zachránil, a kamarádky a taky spíme pod hvězdama, ale teď jsem je ztratil a nemůžu je najít.“ „Tak tos je neztratil, to tě vyhodili i s tím tvým frajerským šátkem, znám takovejch psů hodně, asi už jsi je přestal bavit.“ „Ne nepřestal, můj Béďa je celej můj život a já jsem jeho, bez něj jsem na tomhle světě úplně ztracenej.“ „Tak to máš teda dost blbý, dej si pozor s touhle závislostí na lidech. Znal jsem jedno ho jezevčíka, kterýmu umřel jeho lidskej kamarád, a ten pán byl jediný, v co tady na tom světě věřil, byl to takovej jeho Bůh. No a když ten jeho Bůh jednou umřel a on pochopil, že už ho nikdy neuvidí, tak z tý obrovský bolesti se rozhodl, že se ho vydá hledat za duhovej most. Druhej den ho objevili na ulici úplně tuhýho. Nevím, přesně, co se mu stalo, ale myslím, že toho svýho pána v noci našel.“

...

„Mazlili jsme se tam celý odpoledne a taky si toho naše oči hodně řekly. Já si celou tu chvíli nahrával do srdce, protože v psím životě nikdy přesně nevíte, co se druhej den stane, a tyhle chvíle nahraný ve vás hodně hluboko, jsou často jediný, co vám dává sílu přežít.“❤️

Organizace S tebou mě baví svět spolupracuje s těmito útulky: Dočasky Dede, Srdeční záležitosti, Azyl Tylda, Ani Def Žim, Útulek Zelené vendolí, Horšovský Týn, Pro psí voči, Táborský útulek, Čtyřlístek pro hafany, Pejsci a Kočičky v urgentní nouzi. Ůtulkům, které jsou financovány městy, pomáhají hledat domovy psům, kteří jsou v nich už dlouho a bez zájmu. Tam patří i Bouchalka - přes dobrovolnice.

---

V sobotu 28.9.2019 v Praze na Pankráci se uskuteční akce na oslavu svátku zvířat - Světový den zvířat 2019, kde budete moci knihu "Gump, pes, který naučil lidi žít" zakoupit a přímo tím podpořit prodávající spolky ;)