Publikováno: 18.9.2019
0Ohodnotit
Autor: MVDr. Martina Načeradská
Zdroj: http://www.naceradska.cz
Foto: Archiv MVDr. Martina Načeradská
Sekce: Péče o zdraví psa

Počet mazlíčků s onemocněním srdce a cév se v dnešní době zvyšuje, nejen díky jejich nevhodnému šlechtění, ale také díky podmínkám ve kterých žijí. Riziko propuknutí tohoto onemocnění lze v mnohých případech snížit správnou životosprávou a přiměřeným pohybem. V některých případech ale prevence nestačí, je proto vhodné nechat svému mazlíčkovi vyšetřit srdíčko kardiologem. Včas nasazené léky mohou Vašemu zvířátku výrazně prodloužit život a ulehčit od případných problémů. Někdy je ovšem nevyhnutelná operace. Čim dřív se zjistí vada na srdíčku a začne se řešit, tím menší následky problém zanechá a zvířátko může prožít plnohodnotný život.

Srdce jako pumpa vhání okysličenou krev do cév, kterými proudí i do nejodlehlejších částí těla. Nemocné srdce ztrácí tuto funkci, krev nedokáže normálně cirkulovat po těle a dochází k nahromadění tekutin. Srdíčko se může zvětšovat, může docházet k nepravidelnostem v pumpování krve, případně i ke snížení schopnosti vypudit dostatečný objem krve do tělíčka. Další z problémů nastává, pokud se srdeční chlopně začnou deformovat a nedokáží zajistit dostatečnou těsnost při naplňování srdíčka a vypuzování krve do oběhu, tudíž se do těla a z těla nedostane dostatečný objem krve.

U některých plemen jako například kavalír king charles španěl, jezevčík, west highland white terier, malý knírač, kokršpaněl, yorkshire terier, beagle, čivava atd. se často setkáváme s vadami chlopní, zatímco u velkých plemen s hlubokým hrudníkem (zejména starších 3 let nad 20 kg) jako například dobrman, irský vlkodav, boxer, německý ovčák, německá dogarotvajler je problémem spíše dilatační kardiomyopatie. Srdeční vady se nevyhýbají ani naším kočičím pacientům, zejména je třeba dbát vyšší opatrnosti u mainských mývalích, siamských, britských, perských koček, sphynx nebo například ragdollů.

V časném stádiu onemocnění nemusí být projevy srdeční vady patrné, ale pokud se onemocnění vyvíjí, mohou se objevit následující příznaky:

Jakmile se dostavují již zřetelné příznaky onemocnění, vyhlídky na plnohodnotný dlouhý život Vašeho miláčka se podstatně zhoršují, proto doporučujeme neváhat a objednat se na kardiologické vyšetření.

Základní diagnostika onemocnění zahrnuje důkladnou anamnézu (vyslechnutí majitele), klinické vyšetření (obsahuje mimo jiného poslech srdíčka fonendoskopem), rentgenové a sonografické vyšetření srdce. V některých případech je vhodné využít techniku elektrokardiografie a zobrazovací techniku podle Dopplera. Ne všechna tato vyšetření jsou dostupná u každého veterinárního lékaře, pro důkladnější vyšetření je třeba vyhledat specialistu kardiologa.

Klinika sídlí na nové adrese!

Kam dál: 

Péče o psa v letním období

Mravenčení či "uslá" tlapka mohou být důsledkem tahání psa na obojku - část 2.

Fixační náhubek pro běžné použití – jak si zabít psa snadno a rychle

Dlouhá srst psům v létě vyhovuje

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit