Uštknutí zmijí

Publikováno: 8.8.2019
Autor: Zuzana Wildmannová
Foto: Archiv Zuzana Wildmannová, archiv PesWeb

Zmije obecná je náš jediný "jedovatý" had. Jedovatý v uvozovkách proto, protože v porovnání s jedem zmije útočné a nebo gabunské, mamby a podobných zahraničních krasavic je zmijí jed o hodně slabší. Průměrný člověk, který netrpí žádnou chronickou srdeční nemocí, není alergik a nebo nemá žádná jiná závažná interní onemocnění zmijí uštknutí ustojí s drobnými zdravotními komplikacemi, které jsou dobře řešitelné.

Průměrný zdravý pes má šanci zmijí uštknutí přežít. Na seminářích jsem slyšela za dva roky o asi patnácti případech uštknutí. A je to padesát na padesát. Nepřežil to mladý ovčák, přežil to desetiletý jezevčík..

Jednoznačně má větší šanci přežít větší, zdravý pes, než patnáctiletá čivava. Ovšem další faktor je lokalita uštknutí a doba dopravení k veterináři a zahájení terapie. Čím více okrajová část těla (packa), tím pomalejší je distribuce jedu do celého těla. Další faktory jsou věk, zdravotní stav, celková kondice...

Co dělat, když psa uštkne had?

  • psu zamezit v pohybu - takže ideálně psa vzít a odnést k autu ( přivolat si odvoz, pokud nemáte nablízku vlastní auto). Pokud je pes těžší, než zvládnete odnést, zařiďte si příjezd auta co nejblíže místu, kde se psem jste. Pamatujte na to, že čím méně se pes bude pohybovat, tím pomaleji se bude jed šířit tělem.
  • ZACHOVEJTE KLID! Čím méně hysterický majitel, tím méně hysterický pes - pokud psa uvedete do stresu, zvýší se srdeční akce- tím pádem se jed rychleji šíří tělem!
  • pokud psa uštkla zmije do nohy, můžete zafixovat dlahou a chladit - opět, čím méně bude pes končetinou hýbat, tím méně se jed šíří do těla. Chladit místo uštknutí můžete kdekoliv jinde na těle- sice nevýznamně, ale alespoň mírně zpomalíte průtok krve v daném místě.
  • okamžité kontaktování veterináře a transport na veterinu.

Prosím, vyhněte se zaškrcování končetin. Byť jsem si donedávna myslela také, že je to na místě, tak je víc škody, když jed působí lokálně v zaškrcené části (flegmony tkání), než když se pomalu šíří do zbytku těla. Navíc se jed šíří do tkání a efekt zaškrcení je stejně minimální. Končetinu tedy znehybnit dlahou, pokud na vycházkách v lese máte (doporučuji do batohu přibalit dlahu SamSplint) a pokud je čím, chlaďte.

PŘEDEVŠÍM MĚJTE VENKU PSA POD DOZOREM! Nejčasteji psa zmije uštkne ve chvíli, kdy pes přijde k vyhřívající se zmiji a překvapí ji. Jak známo, had neslyší zvuky, had cítí otřesy. Chůzi psa nemusí vůbec zaznamenat. Proto by měl majitel vidět, co pes kde dělá, aby případnému střetu mohl předejít. Zmije na psa a nebo člověka nikdy nezaútočí sama od sebe, ale v případech, kdy se cití ohrožena a nebo se lekne.

P.s.: Když vidím ty debaty ohledně akutálního fb téma, tak vězte, že antisérum se většinou nedává ani lidem, natož psům.

Kam dál: 

Péče o psa v letním období

Mravenčení či "uslá" tlapka mohou být důsledkem tahání psa na obojku - část 2.

Fixační náhubek pro běžné použití – jak si zabít psa snadno a rychle

Dlouhá srst psům v létě vyhovuje

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...