Publikováno: 2.6.2019
0Ohodnotit
Autor: Mazlíčci v pohybu
Zdroj: http://mazliccivpohybu.cz
Foto: Brit
Sekce: Výživa psů a koček, Krmivo pro psy/kočky, Reklamní články (PR články)

To, že se pro kočky a psy prodávají různé konzervy a granule, není jen marketingovým tahem. Obě šelmy mají své specifické výživové potřeby, které se v lecčems rozcházejí, a pokud jim krmivo prohodíte, velmi rychle začnou strádat.

Kočičí a psí krmiva se neliší jen ve fotce na obalu. Rozdíly najdete i v jejich složení. Ne nadarmo se totiž říká, že kočka není pes. A výjimkou nejsou ani jejich výživové potřeby. Ty se totiž v určitých bodech rozcházejí. Kdybyste tedy kočky krmili psím krmivem a naopak, po jisté době byste začali pozorovat, že se zvířátku nedaří, začíná chřadnout a mohou nastoupit i závažnější zdravotní potíže.

Hůř na tom budou kočky. Těm totiž chybí určité enzymy, díky kterým nejsou schopny z potravy získávat některé důležité látky a je třeba jim je dodávat v krmivu přímo. Jednou z nich je vitamin A. Zatímco psí tělo je schopné přetvořit si ho z betakarotenu, kočky to neumí. Proto se do jejich krmiva vitamin A přidává nejčastěji v podobě jater, které ho obsahují spoustu. A proč je vůbec dostatek tohoto vitamínu důležitý? Mimo jiné udržuje zdravé například oči a kůži.

Stejně tak si kočky nedokáží syntetizovat ani aminokyselinu taurin, která funguje jako prevence srdečních chorob. I tu tedy kvalitní kočičí krmiva obsahují, zatímco v těch psích být nemusí. V nízkých koncentracích ji najdeme téměř ve všech živočišných tkáních.

Psi si sami narozdíl od koček dokáží vyrobit i mastnou kyselinu arachidonovou. Ta je velmi důležitá pro kvalitní kůži, srážlivost krve nebo správné fungování reprodukčního systému. V kočičích krmivech je obsažena v živočišných tucích, kterých obsahují více než krmiva psí.

Dalším rozdílem mezi kočičími a psími granulemi je obsah bílkovin, kterých kočky potřebují víc. Pro kočky jako výhradní masožravce je totiž podíl proteinů životně důležitý. To je hlavním důvodem, proč nekrmit vašeho psího parťáka kočičími granulemi. Oproti těm psím jsou mnohem kaloričtější právě díky bílkovinám, ale i tukům.

Pes na kočičí stravě, ač kvalitní, by tedy začal velmi rychle tloustnout, mohl by trpět průjmem nebo zvracet. Objevit by se lehce mohl i zánět slinivky břišní. Naopak kočka na psích granulích by začala být rychle podvyživená a nedostatek příjmu bílkovin v potravě by začala vynahrazovat spotřebováním vlastní svalové tkáně.

Zkuste si vzít do ruky granule psí a kočičí, ideálně od jednoho výrobce, a srovnat výživové hodnoty. Rychle si všimnete rozdílů. Ty kočičí budou obsahovat znatelně víc bílkovin, míň sacharidů a v jejich složení oproti psím najdete taurin.

Kromě složení se tito dva domácí mazlíci liší i ve frekvenci příjmu potravy. Zatímco psi, jako potomci vlků - příležitostných lovců, jsou nastaveni na přijímání potravy v delších intervalech a větších porcích, kočky loví a přijímají potravu po menších dávkách několikrát denně. Granule tedy mohou mít k dispozici neomezeně.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

S pejskem i na konec světa

Základní přehled granulových krmiv pro pejskaře začátečníky

Odlehčete ve stravě svému pejskovi, jeho játra vás pochválí

Pamlsky z bůvolí kůže - pochoutka, nebo zabiják?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit