Publikováno: 31.5.2019
0Ohodnotit
Autor: Šárka Janouchová
Zdroj: http://www.krasnacarodejka.cz
Foto: Lucie Šafránková
Sekce: Péče o zdraví psa

V první části tématu obojek vs. kšíry vs. nebezpečí poranění krku s následkem omezení hybnosti psa, jsem vysvětlovala, proč může být obojek nebezpečný, a jak moc je krk důležitý pro pohyb a zdraví psa. Že je spojnicí mezi mozkem a tělem a vedou zde životně důležité tkáně - svaly, páteř, žíly, nervy atd. Svaly zajišťují flexibilitu a pohyblivost krku, stejně jako ochranu a podporu nervů a žil vedoucích z a do mozku - tedy zásobení životně důležitými informacemi co se kde v těle děje (neurologické spojení), živinami a kyslíkem. To vše je pro tělo životně důležité. Je-li tedy krk jakýmkoliv způsobem omezen ovlivní to nejen pohyb, ale i zdraví psa.

Dnes bych chtěla mluvit o kšírech. Ty mají mnohem menší potenciál psa poranit. Důležité však je, aby přesně padly na tělo a tady nejčastěji nastává kámen úrazu, neboť nejsou jedny kšíry, které by padly všem psům.

Co je u správně padnoucích kšírů důležité?

Začneme u přední části. Tady je třeba, aby kšíry při tahu na vodítku nenarážely či netlačily řemínky nebo přeskami na tracheu či jícen psa. Tlak v této oblasti bude mít dopad na pozici jazyka. Správná pozice tedy je, když kšíry "sedí" na hrudní kosti.

Další zásadní prvek je eliminace tlaku na ramena a lopatky. Neumožňují-li řemínky rameni a lopatce přirozený pohyb, dochází k omezení a opět k dopadu na zdraví. Často se setkávám i s kšíry, které obepínají hrudník psa, čímž řemínky tlačí proti pohybu ramene. Tím nejen, že je pohyb ztížený, ale dochází k bolesti a nerovnováze při pohybu.

Pásek kšírů za předními tlapkami by pak měl být dále na žebrech. Jsou-li těsně za předními tlapkami, většinou psa dřou, je to pro něj nepříjemní a nepohodlné, ale především to má opět negativní dopad na jeden z velkých neurologických bodů, umístěný právě v této oblasti pod psí paží.

Stejně důležitá je pozornost horní části kšírů na zádech. I zde by měly kšíry sedět a být z měkkého materiálu, aby psa nedřely, či některá přeska nebo kovová úchytka nenarážela psovi do zad.

Příliš těsné kšíry, nebo naopak příliš volné kšíry jsou špatně. Jsou-li těsné, pak psa dřou. Jsou-li příliš volné pak při pohybu či tahu dochází k odřeninám a tlaku v exponovaných místech.

S výběrem kšírů souvisí i způsob jejich oblékání. Vždy myslete na zdravotní stav a pohyblivost svého psa. Často je pro psa obtížné zvedat tlapky a ohýbat hlavu a krk. Není výjimkou, kdy vídám jak majitel psa tahá tlapku do strany. To je pro psa nepřirozená pozice, na kterou tlapka není stavěná a snadno může dojít k poranění, které se ve většině případů neprojeví hned, ale často se zpožděním a na odlišné části těla . Stejně tak to může být pro psa bolestivé. Proto než se rozhodnete pro nějaké kšíry zvažte, jak budete psovi kšíry nasazovat a svlékat.

Jak by tedy měly vypadat správně padnoucí kšíry?

​Norská studie ukázala, že 75% z 350 sledovaných psů, kteří nosili obojek mělo potíže s krkem a podle jiné, švédské studie, zase 91% psů, kteří na obojku tahali, nebo s nimi bylo "cukáno", mělo potíže se zády.

Mějte proto vždy na paměti, že vybíráte-li vybavení pro svého psa, mělo by zdraví být na prvním místě, neboť váš výběr ovlivní zdraví psa na celý jeho život.

Kam dál: 

Mravenčení či "uslá" tlapka mohou být důsledkem tahání psa na obojku - část 1.

Dlouhá srst psům v létě vyhovuje

První pomoc při konzumaci toxické potraviny pejskem

Klíšťata

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit