Mohou se příbramští pejskaři těšit na nový rozlehlý psí park? Projekt Společně pro Příbram vrcholí.

Publikováno: 29.5.2019
Autor: PesWeb/Naše Příbramsko/Dominika Vařeková
Zdroj: -
Foto: Archiv Dominika Vařeková

Projekt Společně pro Příbram dává veřejnosti možnost předložit návrhy a vlastní projekty. Participativní rozpočet umožňuje využít vyčleněný objem peněz z rozpočtu města na uskutečnění projektů, které si lidé sami vyberou. Jedním z předložených a předvybraných je projekt Dominiky Vařekové Psí park - bezvodítková zóna. Tento psí park by mohl být do budoucna užitečným podnětem pro další města, která zatím taková místa nemají.  

"Druhý ročník akce Společně pro Příbram byl uzavřen. Občané z vlastní iniciativy podali téměř 30 návrhů s nápady, čím by město obohatili. Projekt psího parku jsem přihlásila společně se svými projektovými konzultanty Emou a Larou do participativního rozpočtu. Mám pocit, že tady podobné místo schází a pejskařská komunita není rozhodně zanedbatelná. 

CO SI POD SPOJENÍM ‘‘PSÍ PARK‘‘ MŮŽEME PŘEDSTAVIT A PRO KOHO JE MÍSTO URČENO?

Jde o tzv. bezvodítkovou zónu, tedy prostor, kde si mohou psi volně hrát a pohybovat se pod dohledem jejich majitelů. Páníčkům díky takové zóně odpadá hned několik starostí najednou - zaběhnutí psa, střet jejich mazlíčka s autem nebo nedejbože porušení městské vyhlášky o volném pohybu psů.

JAKÉ JSOU VÝHODY PSÍHO PARKU?

Největší výhodou je určitě to, že se psi mohou volně proběhnout na čerstvém vzduchu, v přirozeném prostředí a ne na vybetonovaném sídlišti. Psi se díky takovému místu zároveň socializují. To může být obrovským přínosem jak pro páníčky, tak i pro psí jedince, kteří mají strach z lidí nebo jiných psů.
Pro pejskaře to může zas být príma přestávka z každodenního života. Navíc budete obklopeni milovníky psů, jako jste vy, se kterými můžete sdílet zkušenosti o výchově, změně krmiva nebo oblíbené hračce.

JAK JSI SE K TOMUTO NÁPADU VŮBEC DOSTALA?

Od mala mám velmi blízko ke zvířatům. Tímto směrem se ubírala i má studia. Sama jsem majitelkou již zmíněných šelem (haha) a mimojiné s nimi ráda cestuji. Navštívila jsem psí parky ve Švýcarsku, Rakousku, Francii i Čechách a došlo mi, že by si Příbram podobnou pejskařskou oázu také zasloužila.

CO BY TAKOVÝ PSÍ PARK MĚL MÍT?

Cílem psího parku je nahradit přirozené prostředí. Výhodou jsou vzrostlé stromy a povrchové nerovnosti, které se obohatí o různé průlezy, kopečky a tunely. Park by tedy měl být dostatečně velký a rozhodně by měl mít přístup k vodě. Voda je, podle mě, úplným základem.

Jedna z částí by byla věnována psímu hřišti, tzv. agility parku. Zde by byla sestava překážek, kde mohou pejskaři trénovat rekreačně i profesionálně. Výhodou takového hřiště je, že se dá neustále rozšiřovat a téměř každého psa baví proběhnout se po lávce nebo překonávat různé překážky a nástrahy.

A CO NABÍDNE PARK SAMOTNÝM PEJSKAŘŮM?

Pro celoroční pohodlnou návštěvu by tam měla být zpevněná cesta. Mám ráda, když mohu jít okruh a nemusím jít stejnou trasou zpět. Chybět by neměly krásné lavičky ve tvaru kostí. Haha, to už bych chtěla asi moc, ale úplně to tam vidím! No a vlastně celý park by měl být rozdělen do několika částí podle potřeb páníčků a jejich psů.

JAKÉ JSOU, PROSÍM TĚ, TYPY POTŘEB PSŮ?

Potřeby psů se dělí podle jejich velikosti, věku i plemene. Pro starší a malé pejsky je určená klidová zóna. Jde o oplocenou část uvnitř parku, kde si mohou nejen senioři v klidu sednout a pozorovat, jak si jejich starší jezevčíci v klidu čmuchají bez stresu, že je zašlápne větší pes.

Další část by byla určena pro teriéry, kteří preferují akčnější způsob zábavy ve formě lezení na stromy, přetahování se o provazy nebo šplhání po zdi. Tady by se mohli skutečně unavit bez toho, aniž by omezovali lidi, kterým tato plemena nahání hrůzu.

CO MOHOU OBČANÉ PŘÍBRAMI UDĚLAT PRO TO, ABY PSÍ PARK MOHLI NAVŠTĚVOVAT?

V případě, že projekt psího parku bude posouzen jako proveditelný, postoupí do veřejného hlasování, které bude probíhat online od 1.6. do 21.6.2019.
Aby Příbramané mohli park navštěvovat, musel by můj projekt zvítězit, čehož se docílí nejvyšším počtem kladných hlasů."

Dominika Vařeková pro Naše Příbramsko 5/2019

Projekt - pdf 

Hlasování bude probíhat v termínu 1. 6. - 21. 6. 2019 ZDE

 

Kam dál: 

Jak může pejskař přispět k ochraně přírody?

Mazlíčci pomáhají při psychických obtížích

Desatero předsevzetí pro domácí mazlíčky

Konejšivé signály

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...