Běhejme a pomáhejme útulkům - další sezóna právě začíná!

Publikováno: 22.5.2019
Autor: Petr Sokolík
Foto: Archiv Běhejme a pomáhejme útulkům

Běhejme a pomáhejme útulkům je jedinečná charitativní akce, jejíž výtěžek putuje zvířatům v útulcích po celé České republice. V roce 2014 přemýšlel zakladatel akce Petr Sokolík nad pomocí útulkům a pozval své kamarády, ať si přijdou s ním zaběhat do Stromovky v Praze. Sešlo se 26 lidí a vybrali mezi sebou 4.000 korun, které věnovali psímu útulku.

"Když jsem v roce 2014 začal přemýšlet nad pomocí útulkům a propojení s během, tak jsem často slýchával: „To nedělej, to se nechytne, nespasíš celý svět.“ Ale já to zkusit chtěl, znám skvělé a schopné lidi a věděl jsem, že se objeví další."

Další rok se akce zúčastnilo už 350 lidí a dnes chodí v Praze na akci okolo 2000 lidí. Kromě Prahy jezdí pomáhat i do dalších českých měst a pomohli útulkům v Brně, Liberci, Jablonci nad Nisou, Klášterci nad Ohří, Příbrami, Plzni, Litoměřicích, Pardubicích, Opavě. Důležité je, že se lidé blíže seznámí s útulky ze svých měst.

"Když jsme 21. května 2017 přišli do Stromovky na čtvrtý ročník, lekli jsme se, jestli není na místě nějaká demonstrace :). Na místě bylo okolo 2000 lidí a přišli nás osobně podpořit i známé tváře jako OH vítěz David Svoboda, herec Lukáš Langmajer, beach volejbalistka Kristýna Kolocová Hoidarová, po akci nám zazpíval Milan Peroutka."

Celkově již vybrali pro 39 útulků částku ve výši 1,5 milionu korun.

Jak celá akce probíhá?

Jsou připravené 2 okruhy – běžecký a pěší. V prvním případě se jedná o 5km běh bez měření času. Neběží se o vítězství. Smyslem akce je proběhnout se v pohodovém tempu se svými kamarády, kolegy, dětmi, psy, nemáme připravené stupně vítězů. Druhý okruh je pěší úsek na 1,5km pro lidi, kteří se chtějí jen projít, pro maminky s kočárky, dětmi, pejskaře i lenochy. Po akci se můžete zúčastnit odpoledního programu - vystoupení dogdancingu, ukázka výcviku psích záchranářů, dogfrisbee, canisterapie, hudební produkce.

"Jsme partička nadšených lidí, kteří chtějí pomáhat, snažíme se to dělat srdcem a jak nejlépe umíme s cílem, vybrat co nejvíce peněz pro útulky. Vše, co se vybere do kasiček, spočítáme na úřadě následující pracovní den a převedeme na účet útulků."

V letošním roce se akce budou konat 26.5. v Praze, 8.6. v Opavě, 16.6. v Jablonci a v září v Brně a Plzni.

Pomáhat je prostě baví a proto spolek vymyslel edici produktů, jejichž prodej přispěje na zvířata bez domova. Před pár dny byl spuštěn eshop http://eshop.behproutulky.cz/, kde si lidé mohou koupit hlavně trička, která mají obrovský úspěch. Za 4 dny si je již zakoupilo 200 lidí. 30-40 procent z ceny na konci roku poputuje útulkům, které budou pomoc potřebovat nejvíce.

Cílem spolku Běhejme a pomáhejme útulkům je, že společně všichni můžeme vytvořit lepší svět pro zvířata. 

Petr Sokolík
Běhejme a pomáhejme útulkům 

Kam dál: 

Jak nekupovat štěně - 1. díl - Nepotřebuji psa s papíry

PesWeb – Naplňte misky

Pomůže zvýšení trestů za týrání zvířat?

Nadační fond podporuje adopci psích seniorů. Kvůli náročnější péči často dožívají v útulcích

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...