Publikováno: 29.10.2022
2Ohodnotit
Autor: Adéla Stinglová
Zdroj: addy61, http://www.ohmydog.cz
Foto: Archiv Adély Stinglové, addy61
Sekce: Výživa psů a koček, Pamlsky

Klasická kostička nahnědlé nebo bílé barvy nebo botička, po které se můžou pejsci uslintat. Nejprodávanější psí pochoutky na celém světě, které potichu zabíjejí. Pamlsky ve tvaru kostiček, kruhů, činek, bez nepříjemného zápachu, ve všech možných tvarech, barvách, velikostech a baleních, které zabaví pejska na hodiny. Je to pamlsek, který všichni známe a všichni, pejskaři i nepejskaři, jsme na něj už určitě někdy narazili.

Mluvím přesně o pamlscích vyrobených z bůvolí kůže. Než začnu psát o tom, jak se vyrábějí a co všechno je vlastně s těmito pochoutkami spojené, podívejte se, prosím, na skvěle vytvořené video, které vám ukáže výrobu těchto pamlsků líp, než jakýkoliv článek na internetu. Obsahuje ale scény, které by všem nemusely dělat dobře. I tak si myslím, že by se před tímto neměly zavírat oči.

Jak se vyrábí pamlsky z kůže?

Jako první se oddělí kůže od zvířete. Potom jsou přidány chemikálie, aby se nezkazila při převozu do takzvané koželužny. Tam prochází kůže několika procesy, odstraněním chlupů, chemické čištění, další ždímání zbylého masa z kůže, oplachování v bůhvíčem, oddělení vrstvy kůže, která je používaná právě i k výrobě těchhle tichých zabijáků. Tato část je potom zbavena pachu a barvy díky lázním v dalších chemikáliích. Po tomhle celém procesu jsou pláty bílé kůže vrstveny, rolovány, je jim dodáván jakýkoliv tvar a následně jsou slepeny lepidlem, je jim dodávána syntetickými prostředky chuť, aby se po nich mohli psi utlouct, a můžou být i chemicky barveny.

Proč jsou tato žvýkadla tak nebezpečná?

Můj první zážitek s tím, jak dokáže člověku i psovi (hlavně psovi) zavařit tahle zdánlivě nevinná hračka a pamlsek v jednom, byl ještě s mým prvním psem. Byl to malý boloňský psík, a jak je tomuhle pamlsku zvykem, začal se při žvýkání rozlepovat a pejsek se začal dávit. Naštěstí jsem byla u něj, abych mu ten rozžvýkaný hnus z tlamičky vytáhla. Myslím, že nejsem ani první ani poslední pejskař, kterého tahle situace potkala, a od té doby už tyhle "pamlsky" nechce ani vidět.

Prvním faktorem jsou výše zmíněné přípravky, které se dostanou do styku s kůží, ze které je tahle zábavná "hračka" vyrobená, tedy chemikálie, arzén, formaldehyd a další karcinogenní látky. Jestli vám tohle nestačí, pak je tu ještě daleko závažnější problém, který s sebou tenhle výrobek nese.

Žvýkadlo z "bůvolí kůže" je vyrobeno doopravdy z kůže, a ne z masa. Kůže rozhodně není určená ke konzumaci, není to potravina, proto se nedá pořádně rozkousat a pes ji nedokáže zpracovat tak, jako výrobky udělané z masa. Pes se může při hraní s tímhle zabijákem jednoduše udávit a nebo se mu při spolknutí zachuchlí v žaludku nebo střevech, čímž je ucpe a psa to ve většině případů stojí život. Pokud je psovi podáváte jako hračky a pamlsky pravidelně, potom ho doopravdy pomalu zabíjíte.

Náhradou pro zabavení pejska jsou doopravdické syrové kosti z řeznictví (nikdy ne vařené, ty se štěpí!) nebo třeba hlavolamy, do kterých se nastrkají pamlsky a pejsek si s nimi sám vyhraje.

I přes všechna tvrzení, že se pejsek hezky zabaví, že žvýkání prospívá jeho zubům a že jsou tyhle pamlsky plné vitamínů a látek, které psi potřebují (což jsou samozřejmě všechno jen výmysly), prosím, důkladně zvažte, jestli je budete svému čtyřnohému mazlíkovi nadále podávat.

Kam dál: 

Sušenky proti cestovním nevolnostem

Bártovy tuňákové koule

Krůtí sušenky pro mlsné jazýčky

Když láska dělá zázraky aneb jak Igor ke svému štěstí přišel

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

2Ohodnotit