Útulkový PesWeb - kočky se dočkaly ;-)

Publikováno: 17.4.2019
Autor: NF Psí Naděje / PesWeb

PesWeb zahájil již 5. rok své služby pro útulky a k nabídce psů k adopci přidal novou sekci, a to:

Kočky k adopci


Přáli bychom si, aby byla stejně úspěšná jako sekce Psi k adopci, kterou jsme s celým PesWebem spustili v roce 2014  a nyní je do ní zapojeno přes 200 útulků. Projekt, jehož cílem je snížit počty psů a nyní i koček v českých a moravských útulcích, tak přichází do další fáze svého vývoje.

Proč Kočky k adopci na PesWebu?

Rádi bychom útulkům nabídli ucelenou službu, tedy společnou databázi a propojení s weby útulků  jak pro pejsky, tak pro kočičky. Je to náš dluh nejen vůči útulkům ve smyslu uceleného útulkového řešení, ale zejména vůči kočkám samotným. Jako lidé jsme si totiž kočky před dávnými časy domestikovali, tedy učinili je na sobě závislými. A k jako takovým se zejména u těch venkovních v mnoha případech nechováme. Bez naší pomoci často končí krátké životy mnoha koťat kdesi v ústraní. Toto většinou nevidíme, děje se kdesi skryto:

Zdroj: Veterinární ordinace u Mikeše, 2.3.2019.

A přesto stále mnoho lidí tento problém vůbec nevnímá anebo ikdyž jej tuší, odmítá kastraci jako něco, co je proti přírodě. Přitom místo toho, abychom zodpodvědně přistoupili k našemu dávnověkému závazku a dospělé jedince podrobili drobné operaci, po které kočky téměř okamžitě bez problémů fungují (kastraci), dopustíme, aby narozená mláďata umírala několik dnů/týdnů na podchlazení, nemoci, případně nedostatek potravy. Rádi bychom, aby tyto kočky nezůstávaly bez pomoci odkázány samy na sebe anebo se podobně jako další nechtěné kočky netísnily po desítkách/ stovkách v útulcích po mnoho let.

Proč vlastně vznikl PesWeb?

PesWeb vytvořila zakladatelka Nadačního fondu Psí Naděje, jako reakci na stále plnější útulky. Bohužel odpovědná místa ani před 5 lety, ani dnes nenabídla útulkům nějaké systémové řešení, které by umožňovalo majitelům najít své zatoulané psy a kočky na jednom místě, stejně jako novým zájemcům si vybrat mezi těmi k adopci v jedné databázi (více o projektu).

Sjednocení a scelení rozkouskované nabídky psů a koček v útulcích na jednom místěV tomto ohledu nás např. moc potěšila Eva Samková, která si před 2 lety vybrala svého pejska právě na PesWebu a tím přirozeně podtrhla náš záměr. Nemusela totiž procházet nabídku tu 15 psů v útulku, tu 3 v záchytných kotcích, tu 7 v jiném azylu. Ale hezky v klidu se probrala ucelenou nabídkou cca 1500 psů k adopci a vybrala si svého vysněného pejska. Česká republika je navíc tak malá, že není problém si pro toho „svého vyhlédnutého čtyřnožce“ kamkoliv dojet.

Co vlastně PesWeb nabízí unikátního?

Uvědomujeme si plné vytížení zaměstnanců útulků, jejich každodenní psychickou zátěž při práci s neznámými zvířaty a jejich mnohdy nešťastnými osudy. Je jasné také to, že na obsluhu jakékoli inzerce se dostane teprve, až jsou všichni pejskové a kočky řádně ošetření, ubytovaní, zaopatření, vyvenčení a nakrmení.

Právě z těchto důvodů PesWeb nabízí přímé propojení s webovými stránkami útulků. Jinými slovy, zaměstnanci útulků mohou pejsky/kočičky vkládat pouze na Pesweb a ty se automaticky propisují na jejich webové stránky, čímž zcela odpadá jinak nutná dvojí inzertní agenda (příklad propojení města Bohumín: Psi k adopci, Našli domov).  Propojení je samozřejmě zcela dobrovolné, takže záleží na každém, jakou míru spolupráce zvolí - zda jen inzerci Peswebu, nebo i přímé propojení (...další info zde: PesWeb projekt pro útulky).

A to není vše :-)  

Současně se všichni psi a kočky přes noc exportují na Annonci  (Annonce - útulky).  

A ještě bonus navíc :-)

Pejsky a kočičky z PesWebu si může každý vložit na svůj web. Je to přitom zcela jednoduché - vše, co si naklikáte ve filtru zde, se Vám generátorem promítne do html kódu. Ten si následně jednorázově vložíte na svůj web a tím pomůžete pejskům a kočičkám k jejich další propagaci a tedy k novým domovům. 

Všechny kočky k adopci:

Rádi samozřejmě komukoliv připravíme html kód na míru a pomůžeme s vložením na Vaše stránky / do článku (zájemci pište prosím na martin@psinadeje.cz).

Závěrem

Nezbývá než popřát nové kočičí sekci mnoho štěstí a doufat, že se díky ní zase o kousek přiblížíme našemu společnému útulkovému snu a tím je ucelená databáze všech bezprizorních pejsků a kočiček v ČR. Ta má samozřejmě největší smysl pro zvířata samotná v podobě nových domovů. V neposlední řadě má ale také např. vliv na rozpočty měst a obcí, pro které dřívější odchody psů a koček znamenají nižší náklady (na krmivo a veterinární péči).A co o celém záměru přidat kočky na PesWebu říkají samy útulky ;-)?

Kateřina Šimková, předsedkyně Zvíře v tísni, z.s.: za nás jedno velké ANO! Máme v azylu koček ještě více než psů, a jelikož jsme smíšený útulek, adopce koček nejdou tak dobře jako v ryze kočičích. Stejně tak je to s hlodavci. Budeme proto velmi rádi.

Iva Raisová, Dej pac! z. s.: Bez PesWebu si nedokážu vůbec představit už naši inzerci. Přes PesWeb je nejvíc zájemců, adopcí, podstatně víc jak přes FB nebo náš web. Je to jeden z největších počinů pro útulky v posledních letech.

Dobrovolníci Rožnov pod Radhošťěm: určitě tento návrh schvalujeme, v Rožnově bude nyní útulek sloužit také pro kočičky a budeme moc rádi, když je budeme moci inzerovat na PesWebu. V útulku je díky této inzerci nyní jen jeden pejsek :) .

Jana Bednarova, Pet Heroes z.s.: z PesWebu sa nam ozývá najviac zaujemcov o adopcie psov, stránka je pre uživatelov jednoduchá na vyhladavanie, a keby sa pridala sekcia pre kočky k adopci, bolo by to fantastické. V inzercii kočiek sa musíme spoliehat na facebook a inzertné portály ako bazoš, jeden spoločný web s možnosťou filtrovania, ako je to na PesWebe by bol pre nás všetkých určitě jednoduchši.  

Vladimír Kössl, útulek Animal RESCUE: zapojení koček do systému na PesWebu samozřejmě uvítáme. Je velké množství útulků, ve kterých je zajišťována péče o kočky i psy, a předpokládám, že řada z nich se nezapojila do zveřejňování zvířat prostřednictvím PesWebu právě proto, že musela oddělit kočky od psů a zveřejňovat je duplicitně. Za nás musíme říct, že jsme zpočátku považovali vytvoření vaší komplexní psí nabídky za jeden z mnoha  pokusů, které jsme v této oblasti zaznamenali a které kromě toho, že nabídku spíše znepřehledňovaly, navíc také brzy zanikly. S delším časovým odstupem se ale náš pohled na vaši aktivitu změnil a podle nás je to skutečně jediný funkční web, který nabízí v rámci možností aktuální a ucelenou nabídku, navíc s příjemnými možnostmi filtrování při vyhledávání. Náš útulek na Peswebu také zveřejňuje psy a míra odezvy ze strany zájemců, kteří se přihlásí prostřednictvím této aplikace, je poměrně významná. Zveřejňování koček samozřejmě uvítáme.

Radka Matonogová, útulek Bohumín: v PesWebu vidím velká pozitiva. Jednak jako potencionální zájemce o psa - mohu si zadat různé filtry, také velmi plesám nad záložkou psí senioři, ale také jako zástupce útulku. Nabídku pejsků a Našli domov jsme propojili s PesWebem a je to skvělé -  aktualizace se okamžitě ukážou na stránkách útulku. Nepotřebuji tak nikoho z IT, kdo by tam psy musel vkládat, odepisovat, vše si upravuji sama, uživatelsky se nejedná o nic složitého. Kdykoli mohu vložit nové pěknější fotky, aktualizovat informace ke psům... Mohu upozornit na to, že se jedná o akutní případ, vložit akci týkající se útulku, napsat článek zaměřený na některého útulkáče atd., vše bezplatně. Propojení webů nám velice pomohlo. Děkujeme!

Markéta Pulkrabová, Srdeční záležitosti:, určitě máme obrovský zájem :-).  Kočky jsme začali dělat později než psy, byli jsme osloveni zdejší "záchranářkou koček",  a zjišťujeme, že kočky to mají daleko horší, nikde žádná pomoc,  90 % obcí a měst kočky neřeší, jak kdyby vůbec nebyly :-(.  i péče o kočky je velmi finančně, časově a hlavně prostorově náročná....  Momentálně máme dvě domácí depozita - jsme schopni pomoci max ... 20 kočičkám... ale je to hukot... volá stále více lidí (hlavně starších,ke kterým se kočky přitoulaly a je jim jich líto vyhodit... proto je krmí, ale důchodci na kastrace prostě nemají..... proto i pomáháme s odchyty a kastracemi (odchytneme, vykastrujeme, zaplatíme a vrátíme zpátky).  Hodně důležitá je pro nás inzerce, naštěstí se pár slušných lidí ozve a nám se daří postupně umisťovat... proto určitě toto hodně pomůže :-). 

Katka, depozitum Beruška:  inzeruji přes PesWeb již nějakou dobu. Lidé si na PesWebu pejsky vybírají a píší. I díky tomuto webu se nám daří umisťovat pejsky do nových domovů. Co se týče kočiček, tak si osobně myslím, že by to bylo moc fajn. I kočičky potřebují pomoc. I když my u nás kočičky nemáme. Ale věřím tomu, že lidi, co pomáhají i kočičkám, to uvítají.