První pomoc při konzumaci toxické potraviny pejskem

Publikováno: 16.2.2019
Autor: Neštěkej a jez!
Foto: Archiv Neštěkej a jez!

První pomoc při konzumaci toxické potraviny pejskem: vyvolejte zvracení, zbytek nechte na veterináři

Mnoho látek může našim čtyřnohým miláčkům uškodit, aniž bychom o tom předem měli tušení. Nejsou to jen obecně známé jedy, ale také potraviny. Do kontaktu s toxickou látkou se může zvíře dostat nejenom venku při procházce, ale i neúmyslným podáním. Věděli jste, že je pro psy jedovatý i kofein, cibule nebo třeba hroznové víno? Poradíme vám, co dělat, pokud dojde ke konzumaci toxické potraviny.

Jaké potraviny jsou pro psy toxické a proč?

  • kofein – způsobuje velké bušení srdce, neklid, zvracení a někdy i smrt. Pozor dávejte i na zelený a černý čaj.
  • čokoláda a kakao – obsahují teobromin, který se u zvířat vylučuje velmi pomalu, negativně ovlivňuje srdeční rytmus.
  • avokádo – pecka i slupka obsahují látku persin, která poškozuje srdce, plíce a tkáně.
  • cibule a česnek – obsahují sirné sloučeniny, které v červených krvinkách poškozují barvivo hemoglobin. 
  • rajčata – tomatin v nedozrálých rajčatech způsobuje otravu, dýchací potíže, zvracení, průjem, zácpu nebo křeče.
  • hroznové víno a rozinky – jsou vysoce toxické, už po pár bobulích se může objevit zvracení, selhání ledvin a smrt.
  • pecky a jádra – obsahují kyanid, který se postupně hromadí a pak škodí.
  • makadamové a jiné ořechy – způsobují krátkodobý třes, slabost a ochrnutí. 
  • houby – mohou vyvolat bolesti břicha, průjem, zvracení, křeče či bezvědomí a poškodit játra nebo ledviny.
  • koření – pro pejsky špatně stravitelné, vyhněte se solení, ve vyšším množství je pro psy

„Brali jsme ohled na to, že sestavit ideální jídelníček pro chlupáče je úkol hodný veterináře, a proto jsme ke spolupráci přizvali veterinářku Evu Štercovou. Skladba stravy se navíc mění podle věku a životní situace psa, a proto mimo toxických potravin popisujeme také superpotraviny, ze kterých lze získat zdravotní benefity,“ říká autorka psí kuchařky Neštěkej a jez! Katarína Králová.

Příznaky otravy se mohou projevit i za několik dní

Ty jsou velice různorodé, odvíjí se od typu a množství toxické látky. Je jasné, že pes velkého vzrůstu bude reagovat trochu jinak než pes menší. Sami svého pejska známe nejlépe, takže i nejlépe vypozorujeme, že s ním není něco v pořádku. Většinou můžeme pozorovat malátnost, zvracení, průjem, apatii, nechutenství, záchvaty křečí, záškuby, poruchy koordinace, rozšíření či zúžení zornic, zvýšené slinění nebo dušnost. Do organismu se toxická látka může dostat třemi cestami. Kromě toho, že pes toxickou látku sní, jí může také vdechnout nebo s ní přijít do kontaktu tak, že se mu třeba látka vstřebá do kůže.

V první fázi působí jed v místě kontaktu dráždivě. Pak se pomocí krve vstřebává do vnitřních orgánů, které mohou být nevratně poškozeny (záleží na typu a množství jedu). To že byl náš pes otráven můžeme zjistit klidně až po několika dnech či týdnech.

Jak poskytnout první pomoc?

Nejdůležitější je, minimalizovat vstřebávání toxické látky do organismu nebo ji co nejdříve deaktivovat, a místo neutralizovat.

Pokud pes toxickou látku snědl, musí jí co nejdříve vyzvracet. Pokud to neudělá sám, budete mu muset zvracení vyvolat. Můžete použít peroxid vodíku (max. 3%, 1 – 2 ml na kg hmotnosti zvířete), slanou vodu nebo hořčici rozpuštěnou ve vodě, kterou aplikujete zvířeti do tlamy. Pes nic z toho samozřejmě většinou nechce, nedá se ale nic dělat. Pokud se zvracení nepovede vyvolat, je nutné co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Zvířeti budou podány léky vyvolávající zvracení nebo bude proveden výplach žaludku. Veterinář vám také sdělí další postup, většinou se podávají různé tablety a pes má omezený jídelníček.

Nepleťte si alergii s pozřením toxické látky

V posledních letech se počet alergických psů zvyšuje. Důvodem může být jednostranná strava, kdy dáváte psovi jen granule a na nic jiného není zvyklý. Když pak sní něco, co ještě neměl, může u něj dojít k alergické reakci nebo intoleranci. Dochází ke svědivosti kůže, tvoří se zarudlá místa nebo se vyskytují trávicí problémy. U intolerance dochází k pouhému podráždění, kdy psovi může stejně jako lidem vadit lepek nebo laktóza a je mu potom špatně. V takovém případě byste jistě měli navštívit veterináře a přinést nejlépe s sebou to, co snědl, moc tím veterinářovi pomůžete. Pokud svému pejskovi chcete dopřát kromě granulí také něco s láskou uvařeného, tak se vám nejspíš bude hodit unikátní kuchařka Neštěkej a jez!, která obsahuje 78 receptů na psí pamlsky, snídaně, večeře, dobroty na trénink, vycházky i speciální příležitosti. A co je nejlepší, 15 % z prodeje knihy poputuje na pejsky v nouzi.

Zdroj: Shutterstock/Neštěkej a jez
www.kucharkapropsy.cz; www.facebook.com/kucharkapropsy

Kam dál: 

Psincový kašel

Zimní nástrahy

Péče o psa v chladném počasí – oblékat a nebo neoblékat?

Rozcvička a docvička

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...