Jak udržovat psa v kondici? S rozumem.
Kondice každého psa je jiná, podle toho, jak se mu ten který majitel věnuje. Pes, který nemá dostatek odpovídajícího pohybu se stává apatickým nebo naopak agresivním. Často si psi z nudy vymýšlí mnoho zlozvyků, které se velmi špatně odnaučují.
Pes však vedle samotného pohybu zaměstnává i mozek, během všech pohybových aktivit do něj proudí spousta vzruchů a podnětů, které psa zaměstnávají i dlouho po proběhnuté aktivitě. Proto mnohá tvrzení majitelů psů umístěných na velké zahradě, že jejich pes nepotřebuje procházky protože má dostatek pohybu neobstojí. Prostředí takové zahrady poskytne psovi jen omezené množství vzrušivých podnětů a vjemů.
Souvisí to s podstatou psa jako šelmy, kdy genetičtí předkové našich miláčků denně naběhali za kořistí mnoho kilometrů a při tom museli vnímat a vyřešit mnoho úkolů spojených s lovem, životem ve smečce, výchovou mláďat a ochranou teritoria. Jednou z mnoha možností zachování tohoto genetického dědictví je i rozvíjení pohybové aktivity našeho psa. Chceme-li se věnovat spolu se svým psem některému sportovnímu odvětví, měl by být v odpovídající kondici. Nezatěžujeme však zvířata mladá, která ještě nemají ukončen vývin kostry. Mohli bychom jim hodně ublížit.
Psa můžeme dostat do dobré kondice několika způsoby:
- Nejvhodnějším způsobem je plavání, které však předpokládá, že se váš pes nebojí vody.
- Dopřát svému psovi procházky. Ty mohou přispívat k zlepšení vytrvalosti a posílení svalstva. Předpokládá to však různě volené trasy a délky procházek, které nejsou většinu cesty na tvrdém podkladě. Snažíme se je psovi zpestřit členitými terény (střídáme kopce s rovinami) nebo překonáváním různých přírodních překážek. (kmeny padlých stromů, příkopy, potůčky nebo říčky, zvykání chůze v blátivém terénu, v hlubším sněhu apod.)
- Dalším způsobem, který je využíván mnoha majiteli psů je běh. Většina jich však provozuje běh psa u kola, který však nepřiměřeně zatěžuje psa jednostranným pohybem na tvrdém podkladě. Pokud chceme použít kola jako prostředku k zvýšení kondice našeho psa, je lepe doprovázet volně běžícího psa na kole v přírodním terénu se střídáním tempa a občasnou chůzí. Tak si pes může běžet přirozenějším tempem na pružném povrchu, má i šanci prozkoumat okolí a během naší chůze u kola si odpočine. K posílení kapacity plic nám pomůže občasné zařazení vybíhání svahů, které můžeme přidat do tréninkového programu našeho psa.
- Překonáváním různých překážek si náš pes posílí svaly, naučí se koordinaci pohybů a rovnováze. Nesmíme však používat překážky, které mají po doskoku dopad na tvrdý beton apod.
- Přiměřeným přetahováním o kůži, hadr nebo klacík si i štěně po výměně zubů může posilovat svaly krku. Štěňata se prostřednictvím her s jinými štěňaty a neagresivními psi učí ovládat své pohyby, naučí se obratnosti a zdatnosti.
Vždy však platí, že psa zatěžujeme jen postupným zvyšováním pohybové aktivity, aby se na příští lekci těšil. Nikdy ho nepřetěžujeme a nenutíme k výkonům, které nemůže zvládnout. Tím bychom našemu psu kondici nezvýšili jen by jsme mu vážně poškodili zdraví.
Zdroj k-9 training a faunynet
Tel: 777 831 343
www.psipsycholog.cz
FB: https://www.facebook.com/psipsycholog.cz/
http://www.psiskola.net
FB: https://www.facebook.com/kynologiepelhrimov
email: psychologpsu@gmail.com