Hersenwerk

Publikováno: 21.1.2019
Autor: MVDr. Martina Načeradská
Foto: Archiv MVDr. Martina Načeradská, archiv PesWeb

Většina psích ras byla vyšlechtěná k určité práci nebo účelu (vodící psi, pes záchranář, lovečtí psi). Zhruba od poloviny minulého století se pes stával společníkem. Psi jsou skvělými společníky člověka, ale jejich potřeba k tomu něco dělat nevymizela. Chtějí a potřebují pohyb, spolupráci a možnost přemýšlet. Pohyb jim často jsme schopni dopřát, ale to aby měli nějakou úlohu, která se k nim hodí, je složitější.

Každá psí rasa má své pracovní preference a ne vždy má majitel tu možnost je svému psovi dopřát. Abychom naše psy zabavili, tak s nimi trénujeme, učíme různé triky, sporty apod. Další možností je nabídnutí Hersenwerku pro psy, který je pro ně psychickou výzvou. Za pomocí všemožného materiálu se dají vytvořit hlavolamy, ve kterých pes svým jedinečným způsobem hledá pamlsky nebo hračku.

Hersenwerk se dá definovat jako hlavolamy pro psy, které stimulují všechny jejich smysly a nervový systém zvířete. Jejich základem jsou pachové práce, neboli použití čichu, které je pro psy nejpřirozenější činností. Čich ale není to jediné, co využijí. V průběhu Hersenwerku zapojují také smysly jako je čich, sluch, zrak, hmat i chuť. Cílem Hersenwerku není to, jestli pes hlavolam vyřeší nebo nevyřeší. Hersenwerk neprověřuje inteligenci psa. Cílem je, aby pes řešil hlavolam v klidu a uvolněně.

Pozitivní efekty Hersenwerku:

  • utužení vztahu mezi psem a majitelem
  • možnost uklidnění a uspokojení pro hyperaktivní psy
  • pomáhá psovi překonat strach a nedůvěru
  • udržuje starší psy v kondici
  • pomáhá psovi při rekonvalescenci po úrazech a operacích
  • učí psy koncentraci a sebekontrole
  • socializace
  • motivace aj.

Hlavolamy

Každý pes upřednostňuje určitý materiál či hlavolam, takže pokud tyto přednosti znáte, můžete mu nabídnout hlavolam pro něj vhodný přímo na míru. Hlavolamy se dají samozřejmě koupit, ale pokud chcete sladit hlavolam s potřebami psa, je nejlepší samovýroba. Není nic lepšího než si doma vzít lavor nebo větší misku (dle plemene psa) a do toho přihodit třeba vařečky. Nic Vás to nestojí a účinek bude stát za to.

Hersenwerk má dva různé typy hlavolamů. Ham a vím a mozkolamy. Ham a vím hlavolamy jsou rychlé. Vcelku snadné a nevyžadují žádný návod. Ham a vím hlavolam je například to, že máte mop a pohodíte na něj pár pamlsků. Navedete psa na tento hlavolam a ten jej řeší. Jejich účelem je uvolnění a odvedení pozornosti psa.

Mozkolamy jsou hlavolamy s různými úrovněmi a obtížnostmi. Mozkolamy se musí psovi krok po kroku sestavit. Řešení není vždy snadné a vyžaduje od psal dávku pozornosti a koncentrace. Postupné sestavené obtížností se bude u jednotlivých psů lišit a jejich následné nabídnutí musí pasovat charakteru a možnostem daného psa.

Pes je ten, kdo rozhodne, zda-li je hlavolam těžký nebo snadný. Co je pro jednoho psa snadné, může být pro druhého těžké. Jakmile je hlavolam příliš těžký, bude pes frustrovaný. Psi jsou stejně jako lidé rozdílní, mají své individuální charakterové vlastnosti, chování, zdraví apod. Způsob nabídnutí, jeho sestavení a následné vedení je 100% práce na míru.

Důležité signály během Hersenwerku

Když pes řeší hlavolam, je u něj důležité pozorovat určité signály jako je například únava, frustrace, tzv. Time out neboli přestávka. Time out je velmi důležitý signál. Projevuje se například tak, že pes odejde od hlavolamu a čichá si jinde, jako by ho hlavolam nezajímal. To může značit, že hlavolam byl příliš intenzivní nebo těžký. Další Time out signály jsou otáčení hlavou (dívání se jinam), obcházení hlavolamu kolem dokola, hluboké vzdychnutí. Pokud pes odmítne jídlo, přitom za normálních okolností jídlo nikdy neodmítá, je to velmi jasná známka stresu. V tomto případě je vhodné lekci ukončit. Není potřeba psa nutit aby dořešil daný hlavolam. Chceme , aby pes řešil hlavolamy v klidu a uvolněně.

V každém psím odvětví existují nějaká pravidla a pro Hersenwerk to platí též. Hersenwerk je pro psy příjemnou činností. Prvním pravidlem tedy je nepoužívat při tom žádnou korekci. Nikdy od hlavolamu psa neodstrkujeme, nezakazujeme mu ho, neříkáme žádné „fuj“ nebo nesmíš“. Druhým pravidlem je bezpečné a klidné prostředí, kde pes nebude ničím rušen. Třetím pravidlem je nerušení psa při řešení hlavolamu. Například, když pes řeší hlavolam, nemusíme na něj vůbec mluvit nebo ho chválit. Už to, že najde pamlsek je pro něj odměnou. Čtvrtým pravidlem je dát si pozor na frustraci u psa. Stejně jako my lidé, tak i psy se mohou občas rozčílit. Představte si sebe, máte v ruce nějaký hlavolam, třeba ježka v kleci. Snažíte se ho vyřešit, ale nejde Vám to. Co uděláte? Máte dvě možnosti, buď se budete snažit dál, nebo od hlavolamu odejdete, případně ho zahodíte a už se k němu nevrátíte.

V dnešní uspěchané době bychom neměli zapomínat na to, co je v životě důležité. Je to hlavně naše rodina a přátelé, mezi které samozřejmě patří i naši čtyřnozí mazlíčci. Hersenwerk je vhodný pro každého psa bez ohledu na to, jestli je malý či velký, mladý či starý. Každý pes si zaslouží Hersenwerk.

(Zdroje:
Helena Hejzlarová, Iva Paštová a Šimona Drápková, Hersenwerk pro psy, vydání první, Praha 2016, Nakladatelství Plot, ISBN 978-80-7428-295-9
Kurz poradce Hersenwerku pro psy)

Klinika sídlí na nové adrese! 

Kam dál: 

Výcviková videa Brit

Výcvikové video Brit (51) - Výstava - předvedení

Výcvikové video Brit (50) - Výstava - úprava psa

Výcvik - Povel volno

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...