Mýty a fakta o psech

Publikováno: 30.12.2018
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv Mazlíčci v pohybu, archiv PesWeb

Musí mít fena před kastrací štěňata? Znamená suchý nebo teplý čumák nemoc? V psím světě stále někteří věří mýtům, které kolují o našich čtyřnohých parťácích. Mezi mými pejskařskými známými jsou stále tací, kteří věří některým mýtům kolujícím o psech. 

1. Suchý nebo teplý čumák znamená, že je pes nemocný

Toto je asi největší mýtus o psím zdraví, který je mezi lidmi stále dost zažitý. Tento mýtus zřejmě vznikl kvůli psince. Psí nemoci, u které je jedním z příznaků pokročilého onemocnění hyperkeratóza - zhrubnutí čumáku a polštářků tlapek, kdy jsou tyto části těla tvrdé a suché. Dříve, kdy byla psinka poměrně rozšířená, se tak věřilo, že studený a vlhký nos je dobrým znamením psího zdraví. Dnes už se psinka díky očkování tolik nevyskytuje.

Faktem ale je, že teplota a vlhkost nosu se velmi odvíjí od prostředí, ve kterém se pes nachází. Třeba můj pes, právě ležící vedle mě, má čumák suchý a rozhodně není studený. A není divu, jsme na gauči vedle roztopených vafek. Suchý nebo teplý čumák může mít pes i po probuzení. Starosti byste si měli dělat až v případě, kdy je vysušený a křehký dlouhodobě. V takovém případě by mohl být příznakem zdravotního problému.

2. Psi vidí černobíle

Ani toto není pravda. Tento mýtus zřejmě vznikl v době, kdy vědci ještě plně neporozuměli psímu (ani lidskému) oku. Faktem ale je, že psi rozeznávají jiné spektrum barev než my lidé. Navíc mají jen dva oční čípky, tedy o jeden méně než my. Naproti tomu ale mnohem lépe rozeznávají obrysy.

3. Psi jedí trávu, aby se vyzvraceli

Tento mýtus vznikl špatným úsudkem samotných majitelů psů. Pozorovali, že jejich parťáci často zvrací po pozření trávy a předpokládali tedy, že je to psím úmyslem, pokud snědli něco špatného nebo je bolí břicho.

I když toto opravdu může být jedním z důvodů žraní trávy, mnohem častěji jde o pouhé oživení jídelníčku nebo o zábavu či obsesi. Dalším důvodem je, že má pes nevyváženou stravu nebo si pomocí trávy chce srovnat mikroflóru žaludku. Zvracení je jen důsledkem pasení, ne účelem.

4. Vrtění ocasem znamená radost

Psi samozřejmě vrtí ocasem, když jsou šťastní. Není to ale zdaleka jediným důvodem. Ocas je pro ně komunikačním prostředkem k vyjádření celé škály emocí. Krom štěstí k nim patří i vzrušení, nervozita, podráždění, strach či nejistota. Záleží na tom, jak vysoko pes ocas nese, jak rychle s ním vrtí nebo na jakou stranu vrtění převládá. Pokud chcete zjistit, v jaké náladě se pes právě nachází, je potřeba sledovat celkovou řeč jeho těla.

5. Feny by měly mít před kastrací štěňata

Kastrace je bohužel stále dosti kontroverzní a diskutované téma a tento mýtus slouží jako jeden z argumentů jejích odpůrců. Přitom jde o obzvláště nebezpečný mýtus. Březost a především porod může být pro fenu naopak obrovským rizikem. K nakrytí feny mimo chov není žádný zdravotní důvod a včasná kastrace se naopak doporučuje ke kontrole již tak obrovské populaci nechtěných psů, k eliminaci dědičných vad a onemocnění a k prevenci některých i fatálních chorob. Neexistuje žádný důkaz, že nakrytí feny by pro ni mělo jakýkoli zdravotní nebo jiný přínos.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Tak zase po roce jsou tu psí Vánoce :)

Když zazáří šťastná psí hvězda

Příběh bulíka Otíka aneb život navzdory osudu

Když si váš obří pes pořád myslí, že je štěňátko

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...