Pět věcí, které nevědomky děláme a škodí našim psům

Publikováno: 14.12.2018
Autor: Mazličci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

Každý pejskař chce, aby se jeho psí chlupáč, měl jako v bavlnce. Občas se ale i my, nejvášnivější milovníci psů, dopouštíme chyb, které našim psím láskám mohou uškodit. Často se tak děje, aniž bychom si to uvědomovali. O co jde?

Psi jsou zvědavé a dobrodružné povahy. Vše hned chtějí prozkoumat a nejlépe i ochutnat. Jsou vlastně jako malé děti. A proto na ně musíme stejně jako na malé děti dávat pozor. Nedávno jsem viděla skvělé video o tom, na co všechno občas v každodenním shonu zapomínáme a může to mít negativní následky pro naše psí miláčky. Nemusejí to být jen nedovřené dveře od špajzky, ale také ve spěchu špatně padnoucí zimní obleček apod.

Na jakých pět věcí, bychom si měli dávat pozor, abychom nezanedbávali naše čtyřnohé kamarády?

1. Vybírat psí doplňky podle vkusu

Představte si, že si každý den nazouváte špatně padnoucí boty. Máte z nich odřené a bolavé nohy. A úplně stejné je to s obojkem. Proč je tak důležité, aby obojek pejskovi padl? Jednak existují různé velikosti a jednak také různé typy. Správně byste měli vybírat velikost tak, aby zbyl mezi obojkem a krkem psa prostor na dva prsty. Obojek by měl odpovídat také velikosti plemene, každé se stavbou těla více či méně liší. Více než na to, co se líbí vám, dejte v tomto případě na vkus (a hlavně potřeby) vaší psí lásky. To samé platí i pro výběr postrojů a psích oblečků. Tady by určitě měla vítězit kvalita a funkčnost nad designem.

2. Nechat jíst psa cokoliv

Nestihli jste včas objednat vaši oblíbenou značku granulí, které pravidelně odebíráte, a tak jste sáhli v supermarketu po prvním pytli krmiva, který na pultu měli? Jste se psem na procházce a on vyluxoval drobky kolem lavičky? Nenechávejte pejska jíst cokoliv. Možná si říkáte, že pro jednou to pejsek přežije. Každý pes je jiný, i jednorázová změna v jídelníčků může způsobit žaludeční a jiné zdravotní potíže. Někteří pejsci trpí na zažívání. Venku navíc hrozí i riziko otravy. V případě, že by vám granule došly nečekaně, je lepší pejskovi uvařit domácí stravu, např. rýži. A někdy i jednodenní půst může být pro zdraví pejska prospěšný. Navíc ho někteří výživáři i doporučují.

3. Zanedbávat péči o psí chrup

Naštěstí si psí chlupáči nemusejí čistit zuby dvakrát denně, přesto bychom na péči o jejich chrup neměli úplně rezignovat. A nejde o nějaký výstřelek doby. Podle výzkumu mezi veterináři se stará o chrup svých chlupáčů jen přibližně pětina majitelů. Přitom tím svého psího chlupáče, resp. jeho úsměv vystavujete riziku vzniku zubního kamene nebo zánětu dásní a v horších případech dokonce paradontóze nebo infekci. Nemusíte hned pořizovat psí zubní kartáček, doporučují se i žvýkací psí pochoutky. Koneckonců on i obyčejný klacek na procházce dobře poslouží. :)

4. Málo her a podnětů

Asi nejhorší věc, kterou můžeme pejskovi udělat, je mu nevěnovat čas a pozornost. Určitě to znáte, když přijdete domů utahaní a nejradši byste si zalezli rovnou do postele. Zaměstnání dokáže být vyčerpávající, ale rozhodně by nemělo způsobovat to, že nebudeme mít energii si se psím chlupáčem hrát a řádně ho venčit. Bez nových a pravidelných podnětů pejsek strádá. Pohyb a všelijaké hry jsou důležité pro jeho zdravý duševní vývoj a posilování vašeho vzájemného vztahu.

5. Nezajištění psa v autě

Cestování se psy v autě je dnes už zcela běžná věc. Přesto kolikrát psa bereme na klín, pod sedačku nebo do kufru, aniž bychom zcela zajistili jeho bezpečnost během jízdy. Nikdo z nás si už asi neumí představit, že by se za jízdy nepřipoutal. Psy ale často připoutat zapomeneme. Ze své zkušenosti pás pro psa můžu jedině doporučit. Pes je spokojený, že sedí na sedačce a může se koukat z okénka. A já mám jistotu, že se mu při nečekaném rychlém zabrzdění nezlámou tlapky a bude v bezpečí.

Našlo by se toho určitě mnohem více. Každý z nás občas na něco zapomene, třeba koš s nesloženým prádlem v chodbě, který pejsek během doby, kdy jste v práci, poskládá po svém. :) Psi zabíjí nudu vším možným, a právě zanechání některých předmětů v jejich dosahu, pro ně bez naší přítomnosti, může být nebezpečné. Slyšela jsem např. o pejskovi, který snědl ponožku. A jistě nebyl jediný, kterému se to přihodilo. Jaké příhody se staly vám a vašim chlupáčům?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Proč psi štěkají?

Jak naučit psa na eskalátory rychle a bezpečně?

Vyměšování a emoce

Výběr psa pro canisterapii

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...