Kampaň MŮŽE SE TO STÁT I VÁM

Publikováno: 12.9.2018
Autor: Spolek na ochranu opuštěných zvířat
Foto: Spolek na ochranu opuštěných zvířat

…když si koupíte štěně od šmejdů

Nelegální obchod se zvířaty je po prodeji zbraní a drog třetí nejvýnosnější černý byznys na světě. Česká republika patří v tomto směru bohužel k předním velmocem.

Kampaň našeho spolku Může se to stát i vám, na které se podílela herečka Patricie Solaříková, poukazuje na rizika, jimž se zájemci o čistokrevné psy bez průkazu původu vystavují, stejně jako na hanebné praktiky, které nevědomky finančně podporují.

Množírny, které u nás doslova kvetou, nejsou ničím jiným než psími koncentráky. A lidé, kteří něco takového provozují, si nezaslouží jiné označení než šmejdi.

Nabídková strana – šmejdi, kteří si prostřednictvím takto množených štěňat dokáží v krátkém čase přijít na závratné sumy peněz.  Kampaň Může se to stát i vám se však zaměřuje na stranu poptávkovou. Tedy lidi, kteří často v dobré víře chtějí pořídit pro sebe nebo svoje děti „čistokrevného“ psího mazlíčka, a to pokud možno levně. První místo, kam v takovém případě jdou, jsou nejrůznější inzertní servery nabízející čistokrevná štěnata bez PP.

Letáček k dalšímu šíření:

Problém je, že tato štěňata jsou většinou vystresovaná, často i geneticky poškozená nebo jinak zdravotně v nepořádku. Hrozí vysoké riziko, že budou trvale nedůvěřivá, nebo dokonce nepřátelská, velmi často nemocná, což znamená vysoké náklady na následnou veterinární péči. A bohužel není vůbec výjimečné, že také záhy umírají. Je to důsledek otřesných poměrů, které v psích množírnách panují.

Zejména rodiče dětí toužících po psím mazlíčkovi by si měli tedy dobře rozmyslet, zda není lepší pořídit jim zvíře z psího útulku (v tomto případě je to i výrazně levnější) nebo s průkazem původu od seriózního chovatele.

Kampaň Může se to stát i vám popisuje modelový příklad štěněte z množírny, který se skutečně stal. Odehraje se ve dvou vlnách – v září a v prosinci. Toto načasování je mimo jiné kvůli rozšířenému zvyku pořizovat dětem pod stromeček zvířecí mazlíčky. Kampaň sestává z videošotu, který bude promítán na LED obrazovkách v Praze, Brně a Olomouci a bude široce k dispozici na sociálních sítích. Dále z plakátové kampaně na nádražích v Praze, středních Čechách a Brně a v příměstské dopravě tamtéž. Současně bude spot promítán v nemocnicích a zdravotnických zařízeních v různých místech v celé ČR. O jazykové mutace projevili zájem partneři ze Slovenska, Polska, Německa a Velké Británie. Video oslovilo i další organizace z Řecka a USA, které se zabývají bojem s nelegálními chovy a transporty psů. Aktuálně s nimi připravujeme další společné projekty. Kampaň podpořila také Komora veterinárních lékařů ČR.

Letáčky k dalšímu šíření:

Další informace zde:

Spolek na ochranu opuštěných zvířat - web.

Spolek na ochranu opuštěných zvířat - Facebook.