Několik tipů, jak rozeznat oslabení zadní končetiny u psa

Publikováno: 30.8.2018
Autor: Kateřina Lerlová
Foto: Archiv Kateřina Lerlová

Na intenzivce jsem se potkala s fenkou americké akity a když jsme probírali, jak učit rovný sed a leh, přišlo mi škoda neudělat krátké ukázkové video, jak vypadá oslabená zadní končetina. Fenka byla po operaci obou kolenou pro poškozené vazy, pravá zadní byla "čerstvější", nicméně už několik měsíců stará, zhojená a podle kontrolních rentgenů v pořádku, fenka mohla obě nohy zatěžovat. Ale nedělala to. Tak jsme mohli natočit pár věcí, které si na svém psu můžete zkontrolovat, pokud máte podezření, že kulhá, nebo chcete mít přehled o tom, jak se vyvíjí jeho stav po operaci či zranění.

Za prvé, jak si pes stoupá?

Dává se jednu nohu více do strany nebo více dopředu? Může mít lepší nohu umístěnou více pod osu těla, aby té horší ulevil. Horší nohu si může dávat bokem, třeba aby zmírnil napětí zkrácených svalů. To samé platí u sedu nebo u lehu, kdy mají psi tendenci opírat se více o silnější nohu.

Za druhé, jak pes chodí?

Kulhání na zadní nohu se dá obvykle poznat snáze než kulhání na přední nohu, ale pokud je nevýrazné nebo trvá už delší dobu, majitel může brát lehké kulhání jako normální stav. Nejjednodušší je natočit si pohyb na video, v chůzi i klusu, z pravé i levé strany, zepředu i zezadu, a pak si ho zpomalit. Zpomalené video často odhalí to, co v normální rychlosti oko nepostřehne.

Za třetí si zkuste, jak je pes ochotný nechat si zvednout pravou nebo levou packu.

Pes se nerad vzdává kontaktu se zemí tou nohou, která je silnější. Zkuste mu párkrát každou packu zvednout a uvidíte, kterou vám půjčí ochotněji. Když ucítíte, že jednu packu je problém zvednout, kdežto na druhé nemá žádnou váhu, tak i normálně se o ní moc neopírá. Může se stát, že ze začátku nějaký rozdíl cítíte, ale pak se to vyrovná. Mohla to být také náhoda, jak se pes zrovna postavil. Pak je potřeba psa kontrolovat častěji a z toho si udělat obrázek.

Za čtvrté, a to na videu není, protože jsem neměla metr, je změřit obvod stehna.

Vezmete dokola jednu nohu a druhou nohu, a když budete dost přesní, můžete najít na oslabené noze atrofované svaly, což je logické, pokud ji pes při pohybu šetří.

Není to žádná raketová věda a nemusíte se bát, že psovi ublížíte. Pokud může stát, dají se změřit obvody končetin. Pokud může chodit, tak může stát i na třech nohách.

No a co s tím, když zjistíte rozdíl?

Důležité je vědět, proč tam je. Když není pes po nějakém zranění, o kterém byste věděli, nebo operaci, tak to může být známka nějaké slabosti nebo poruchy v těle. Chronická artróza nebo třeba naštípnutý dráp, který se ne a ne dohojit. A pokud je pes po zranění nebo operaci a prošel si klidovým režimem a je potřeba ho vrátit postupně do aktivní zátěže, na doporučení veterináře můžete spolupracovat s fyzioterapeutem nebo fitness trenérem a hledat cestu, jak psa najlépe vybalancovat.

Kam dál: 

Jak bezpečné je domácí prostředí pro vašeho psa?

Jak pomoci při artróze u psů

Myoterapie

Základy první pomoci pro psy - resuscitace

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...