3 důvody, proč (ne)stříhat psa během léta

Publikováno: 18.6.2018
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

S příchodem vyšších teplot a hezkého počasí nastává čas i na nový letní sestřih. Platí to i pro naše psí mazlíčky? Ačkoli je psí hair-styling čím dál tím populárnější, během letních měsíců byste měli “look” vašeho psího miláčka raději nechat na přírodě. Obzvlášť pokud máte psa s podsadou.

Život se psy už se pro nás pejskaře stal takovou samozřejmostí, že se k nim občas chováme spíše jako k lidem. Milujeme je, rozmazlujeme, ale někdy to můžeme se vší tou láskou trochu přepísknout a našemu psímu chlupáčovi nechtěně uškodit. Mezi takové případy patří i nevhodně uchopená péče o psí srst, zvláště u dlouhosrstých plemen. I tomu největšímu chundeláčovi totiž může být pod jeho huňatým kožichem v letních pařácích lépe, než když bychom ho ostříhali nakrátko. Psí termoregulace totiž funguje jinak než ta naše. A to není jediný důvod, proč bychom některá psí plemena neměli přes léto stříhat.

Zachování přirozené termoregulace

Psi mají na rozdíl od nás lidí potní žlázy jen mezi prsty na tlapkách. Na zbytku těla pak nemají žádné. Ochlazují se především rychlým dýcháním otevřenou tlamou. Srst nicméně v procesu termoregulace sehrává důležitou úlohu, především u plemen s takzvanou dvouvrstvou srstí. Horní patro tvoří takzvaná krycí srst. Ta chrání před slunečním žárem, teplem (a v zimě chladem), větrem a dalšími přírodními vlivy a nečistotami. Spodní vrstvou je takzvaná podsada, která má izolační funkci. U většiny plemen s tímto typem srsti před létem spodní vrstva vylíná. A tím přirozeně dojde k tomu, že se váš psí chlupáč nepřehřívá. Bez podsady může skrz krycí vrstvu volně cirkulovat vzduch, který psa chladí.

Udržení kvalitní srsti

Postupným šlechtěním se u jednotlivých plemen vytvořily rozličné typy srsti. Hladká či hedvábná srst, jakou mají například jorkširští teriéři, netvoří podsadu. Jejich srst se v některých ohledech chová jako vlasy a pravidelně dorůstá. Pokud byste ji nechali na léto zastřihnout, nic se nestane. Pokud byste ovšem ostříhali srst u plemene s podsadou (nehledě na to, jestli je pejsek krátkosrstý, dlouhosrstý, nebo i hrubosrstý), může dojít k narušení její struktury. Po oholení začne totiž jako první dorůstat podsada. Krycí vrstva dorůstá pomaleji a postupně se začne prolínat s podsadou. V létě psovi s takto nově rostoucí srstí hrozí přehřátí, protože podsada zabrání v ochlazování. Po pár týdnech chlup krycí vrstvy sice doroste, ale ztrácí svoji kvalitu.

Ochrana před sluncem, nečistotami a dalším

V neposlední řadě srst chrání kůži psího chlupáče před UV zářením. V případě, že ji ostříháte, hrozí, že by se mohl pejsek spálit. Navíc se srst po ostříhání začne chovat jako “houba”. Jak dorůstá, nasává více nečistot a vlhkosti z okolního prostředí.

Pokud váháte, protože už máte staršího pejska, který špatně snáší teplotní výkyvy a termoregulace už třeba nefunguje, jak by měla, nebo si jen nejste jistí, jestli váš pejsek nemá “nestříhací” typ srsti, jednoduše se poraďte se svým veterinářem. Určitě ale nic nezkazíte, pokud před strojkem nebo nůžkami nejprve sáhnete po kartáči a psa pořádně vyčešete. Pokud chcete pejskovi přes léto přeci jen pomoci, udělejte mu “letní” pelíšek v chladnější části vašeho bytu nebo domu. Náš chlupáč si například rád chodí lehat do koupelny. Oblíbenou alternativou můžou být během letních měsíců také chladící podložky pro pejsky.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

POJIŠŤĚŇATA - zdravotní pojištění Vašich domácích mazlíčků

Návrat do sportu po tréninkové pauze

Studie ukazují, že projevy bolesti u psů přicházejí pomalu a nepozorovaně

10+1 způsob, jak pečovat o zuby vašeho psa

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...