Volně pobíhající pes, sražený autem a nebo nehoda aut, ve kterém cestuje pes. V dnešní době nic neobvyklého, vzhledem ke stále sílícímu silničnímu provozu. Co dělat a nedělat, pokud jste svědky srážky psa autem, řidičem auta a nebo v nejhorším případě jeho majitel, to je předmětem tohoto článku.
Zaměříme se také na postup, pokud je silniční nehody účastníkem přepravovaný pes, jak by vlastně pes měl být v autě správně přepravován a nakonec se dočtete, co dělat, pokud jste srazili zvěř/hospodářské zvíře a co nedělat, aby škodu odnesly jen plechy a ne zdraví vaše a ostatních účastníků silničního provozu.
Předem je nutno podotknout, že sražený pes je VŽDY vina majitele psa (pokud pes majitele má) a ne řidiče. Největší řidičskou chybou je, že pokud se dostane náhle do jízdní dráhy jakékoliv zvíře, řidič začne zmatkovat a různě manévrovat ve snaze se zvířeti vyhnout. Toto je nebezpečné zejména na mokré silnici, náledí, rozbředlém sněhu a silnici se spadaným listím. Nejhorší varianta je ta, že zvíře vyvázne bez újmy (o kilometr dál vyděšené zvíře srazí jiný řidič) a řidič, který se snažil zvířeti vyhnout, skončí v lepším případě v příkope, v horším způsobí střet s dalším projíždějícím automobilem a nebo skončí ve stromě u cesty. Většinou s velmi fatálními následky pro všechny zúčastněné.
Proto pokud vám do cesty vběhne zvíře, jediná možnost, jak se pokusit střetu zabránit je držet volant pevně ve směru jízdy a pokud to provoz a stav vozovky dovoluje, pokusit se o co největší zpomalení a nebo zastavení vozidla za předpokladu, že neohrozím za mnou jedoucí auto (a tím pádem i sebe).
Při srážce se zvěří a nebo hospodářským zvířetem postupujte stejně včetně přivolání policie – ta zajistí součinnost myslivců pro dohledání zvěře, usmrcení či odstranění sraženého kusu. V případě, že se jedná o hospodářské zvíře, bude kontaktovat majitele zvířete a nebo ho bude dohledávat.
Po zajištění místa nehody, poskytnutí první pomoci účastníkům nehody a přivolání policie, případně sanity a hasičů je nutné poskytnout pomoc i přepravovanému psu a zjistit, v jakém stavu se nachází a zajistit neodkladně veterinární ošetření či vyšetření. Pokud jste v oblasti, kde funguje zvířecí záchranná služba, neváhejte využít jejich služeb.
Pokud je pes při vědomí, bude pravděpodobně velice vyděšený a hrozí, že uteče a nebo kousne svého zachránce. Mějte na mysli obě varianty a psa připněte na vodítko, případně mu zafixujte tlamu.
Psa z auta pusťte na vodítku ve chvíli, kdy je místo nehody zajištěné a bezpečné pro manipulaci se psem mimo automobil. Proveďte prohlídku psa:
Pokud pes bezvládně leží a je při vědomí, je zde podezření na poranění páteře/mozku.
Pokud se pes nemůže postavit na zadní nohy, je opět podezření na poranění páteře a nebo zlomeninu pánve.
Jestliže je pes v bezvědomí, tedy životní funkce jsou zachované, ale pes nereaguje na vnější podněty, je na místě podezření na velmi vážná vnitřní zranění, šok a nebo poranění mozku.
Pokud je pes v bezvědomí a nejsou zachované životní funkce (dech a tep) je nutno neprodleně zahájit kardiopulmonální resuscitaci.
Pokud má pes bledé až bílé sliznice, je podezření na vnitřní zranění a pes musí být co nejrychleji dopraven k veterináři !
V každém případě, i kdyby se zdálo, že pes nevykazuje žádné známky zranění je NUTNÉ vyšetření veterinárním lékařem, který psa kompletně vyšetří, vyloučí vnitřní zranění, případně navrhne observaci na veterinárním pracovišti. Kontrolu na veterině v žádném případě nepodceňujte, protože další ráno po autonehodě můžete zjistit, že váš pes například přes noc vykrvácel do břicha…
Pozn. autora: následující fotky jsou z nehody autora článku. Felicie narazila zezadu do Volva, kde v zavazadlovém prostoru cestovali dva psi. Ti byli odvezeni na veterinu, kde se naštěstí prokázalo, že se jim vůbec nic nestalo. I tak byla kontrola veterinářem na místě. Zranění autorky si vyžádalo šestitýdenní pracovní neschopnost.
Je nutné si uvědomit, že pokud přepravujete psa na sedačce bez zajištění a nebo na klíně či u nohou spolujezdce, popřípadě v zavazadlovém prostoru, který není přepažen vestavnou sítí a nebo mříží, ohrožujete život psa i svůj. Pokud dojde k nehodě auta, nezajištěný pes proletí za zavazadlového prostoru a nebo ze sedačky do jiné části vozidla, přičemž může vážně zranit řidiče či spolujezdce. Samozřejmě velmi vážně zraní a nebo zabije sebe. Už vůbec není přípustné nechat psa cestovat tak, že stojí na sedačce a přední část těla a nebo hlavu má vykloněnou z otevřeného okna. Prudší zabrzdění a nebo lehký náraz dalšího auta psa může vymrštit otevřeným oknem ven z auta.
Pes může být přepravován:
Přepravní klece do zavazadlového prostoru lze doporučit jen takové, které lze otevřít z více stran a ne jen z přední strany. Pokud do vašeho auta narazí jiné auto, pravděpodobně vzpříčí páté dveře tak, že je neotevřete a do klece se nedostanete. Toto riziko odpadá, pokud máte výše zmiňovanou klec a ke psu se dostanete i z vrchní strany klece.
V žádném případě se nesnažte o odchyt zaběhnutého psa a nebo pomoc sraženému zvířeti na frekventovaných silnicích, rychlostních silnicích a dálnicích. Tato snaha pomoci by vás mohla stát zdraví a nebo život. Situaci ohlaste Policii České Republiky. Zachránce musí dbát nejprve vlastní bezpečnosti, aby mohl poskytovat pomoc druhým.
Při fotografování ilustračních fotografií nebyl zraněn žádný pes :-)
Dopravní nehody a poskytování první pomoci psům při autonehodách jsou také předmětem seminářů první pomoci pro psy, kde se dopodrobna rozebírá postup při nehodě a postup první pomoci, včetně nácviku kardiopulmonální resuscitace psa. Termíny plánovaných seminářů naleznete zde .