Publikováno: 28.1.2018
0Ohodnotit
Autor: MVDr. Hana Žertová
Zdroj: http://www.hanazertova.cz
Foto: Archiv MVDr. Hany Žertové
Sekce: Výcvik a výchova psa / kočky, Výchova

Maličká štěňata mají vyměšování spojeno s máminou laskavou péčí. Bez jemné masáže bříška a okolí patřičných tělních otvorů by se nedokázala sama vymočit a vykálet. A protože tento akt jim přináší velice příjemnou úlevu, brzy se naučí bříška a zadečky mámě sami nastavovat.

Vrozený instinkt i získaná dobrá zkušenost je později vedou k tomu, že podobným způsobem navazují kontakt i s cizími dospělými psy. Přikrčí se k zemi, stáhnou uši i ústní koutky dozadu, přizvednou přední tlapku a otáčejí se na záda. Jejich rituál však získává nový význam. Vysílají tak cizímu psu jasný signál, vlastně prosbu o shovívavost a šetrné zacházení: „Jsem maličké bezbranné štěňátko, prosím neubližuj mi!“ Když se pes přiblíží a začne je očichávat, většinou ještě na zdůraznění své bezbrannosti vyloučí pár kapek moči. Většina dobře socializovaných dospělých psů této prosbě dobře rozumí a po krátkém seznámení se od štěňátka odvrátí, čímž mu dají najevo, že je nemíní nijak ohrožovat.

Podobný rituál proběhne i v případě, že štěně ve hře doráží na dospělého psa a ten se ohradí napjatým postojem a upřeným pohledem, popřípadě zavrčením či chňapnutím. Čím důraznější je agrese, tím přesvědčivěji se štěně snaží demonstrovat svou bezbrannost a odvrátit tak nebezpečí napadení.

Více se o sociálním chování malých štěňat dočtete v nově vydané knize Od štěněte ke psu.

Kam dál: 

Rrrrrrrrruce prrrrrryč!

Jste ovládáni emocí strachu ve výchově vašeho mazla?

Řeč psího těla: Jak poznat, že je váš pes nervózní?

Teritoriální chování 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit