Nejlepší věk na převýchovu je přesně ten věk, kolik právě vašemu pejskovi je.

Publikováno: 15.6.2014
Autor: Marek Beneš
Foto: Marek Beneš

Občas se setkávám s názory, že ve třech letech se přece jen už pejsek hůř učí. Našemu psovi je už osm a podobně.
Takže připojím takový malý příběh. Pohodlně se usadte a začínáme...


Kuře, jsme zachránili z útulku několik hodin před utracením. Bylo jí 12 let. Slovy dvanáct let. Neuměla nic než chodit a to ještě křivě. Když jsme si ji vedli domů, padala na bok a 75% cesty jsme ji i museli nést. Brali jsme si ji s tím, že má v háji kyčle, hodně špatně vidí a vypadala, že neslyší. Nereagovala ani na tlesknutí přímo vedle ucha. Na hlavě měla do krve rozdrápanej nádůrek a u všech bradavek asi zatuhlé mléčné žlázy, prostě kámen. Dále zánět v uchu, zablešená byla tak, že blechy na ní vesele tancovaly čardáš a jen vepředu jí chybělo 7 zubů. Měla zánět dásní a obrovské množství zubního kamene. Neskutečně jí táhlo z tlamičky a bez těch zubů vypadala opravdu štrašlivě.

Výchovu, výcvik psa lze vykonávat v každém věku.

Kuře jsme si brali s tím, že těch pár dní nebo měsíců u nás dožije. Že s ní budeme chodit na kraťoučké procházky a pak teprve vyrazíme s ostatníma
pejskama. Tedy to byla původní motivace. Potom jsme ale viděli jak ta psí dušička pomaloučku z utrápeného tělíčka vykukuje ven a zjišťuje, že život jde dál. Že naši psi žijí naplno a radují se ze života. Tak si asi řekla, proč si nedat šanci, když už jsem ji dostala.

Začali jsme pomalu zvyšovat požadavky, co po ní budeme do budoucna chtít. Myslím, že právě tohle spolu s přirozenou psí stravou Kuřeti vdechlo nový život. Důležité bylo i to, že už jsme Kuře nechtěli trápit s veterináři a chtěli ji nechat v klidu dožít.

Ze všeho nejdřív jsme nasadili přirozenou potravu, dostávala mleté syrové maso a syrovou zeleninu v přibližně stejném poměru. A k tomu spousty ovoce a zeleniny. Nebudu zbytečně popisovat jak se postupně zlepšovala, jak zmizel zubní kámen a všechny příznaky nemocí. Postupně zvládla i delší běh s námi u kola a ještě se u toho náramně bavila. Zvládla jakkoliv dlouhou procházku a co je důležitější NEZNALA vodítko.

Vodítko dokonale odhaluje moji špatnou paměť ;). Když ho potřebuji, stejně ho zapomenu. Proto všechny pejsky, i ty co jsou u nás na výchovu, tak rychle jak jen to jde, učím hopkat bez vodítka. Ale o tom není tento článek. Je o tom že NA VÝCHOVU NIKDY NENÍ POZDĚ, že i 12 let je ten správný čas.

Kuře si u nás užila nad plán více než rok života - a i když nám teď mává z psího nebe může říct, že ten bonusový čas navíc využila naplno.
Nejlepší věk na převýchovu psa podle mě je přesně ten věk, kolik právě vašemu pejskovi je.

Motto:
Nedávej svému pejskovi na výběr. Pokud chceš, bude skvělý. Jen mu to oznam a chovej se k němu tak, jakoby už skvělý byl. Jakoby už byl sebevědomý, nadšený a vyrovnaný.
To, že je "pozdě" na výchovu je v našich hlavách. Jen a pouze tam. Mě věk nezajímá, zajímá mě touha páníčka s pejskem něco udělat. Umožnitmu žít lepší život. Pak jde vše a tak rychle kolik energie do toho dáš.

Marek Beneš
Skvělý pes - výchova skvělých psů 
Marek Beneš - Skvělá výchova psů

Kam dál: 

Život se starým psem

V hlavní roli Toník 

Pípa - příběh "čistokrevné" fenky "srnčího pinče"

Amigo - příběh pejska od množitele

Barunka – můj útulkový canisterapeut 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...