Čistit zuby psovi můžete i hrou

Publikováno: 15.10.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

I psí chrup potřebuje péči. Čistit psovi zuby, pokud na to od mala není zvyklý, může být ale často nejen o nervy, ale i o prsty. Tak proč si trošku neulehčit práci a s čištěním si nepomoci hračkou?

Ať už se jedná o chrup psí nebo lidský, platí zde v zásadě stejná pravidla. K tomu, aby váš chlupáč měl krásné a zdravé zuby, je dobré, abyste s čištěním začali co nejdříve. Pejsek si může velice rychle zvyknout a bude to brát jako nezbytnou rutinu. Kromě samotného čištění zubů je dobré psa zvykat si nechat sáhnout do tlamy. Pravidelná péče pak nebude pro obě strany stresující.

Psům se stejně jako nám usazuje na zubech plak a následně i kámen. V důsledku toho jim mohou onemocnět dásně, vytvořit se záněty nebo parodontóza. Nedostatečná dentální hygiena má také na svědomí uvolňování a lámání zubů. Pro mě bylo nemilým překvapením, když jsem zjistila, že zubní kámen kromě zápachu z tlamy může být i zdrojem infekce pro celý organismus. Může negativně ovlivňovat činnost srdíčka, jater a ledvin. Důslednost se nám páníčkům může, nejen v tomto případě, jen vyplatit.

Ke klasickým čistícím prostředkům patří samozřejmě zubní kartáčky a pasty. Ty pak můžete dále doplnit o různé ústní vody, spreje nebo gely. Základem by měl být hlavně výběr kvalitní stravy. Zajímavým a šikovným pomocníkem pro čištění psího chrupu jsou speciální dentální hračky. Stačí, když si s nimi bude pejsek hrát a okusovat je.

Dentální hračka je sestavena tak, aby si jejím okusováním pes vyčistil zuby i mezizubní prostory. Bývají vyrobeny z přírodní gumy a některé voní třeba po mátě, takže si pejsek rovnou i osvěží dech. Jsou navíc dosti odolné, takže se nemusíte bát, že byste každý týden kupovali novou. Existují i různé verze s lanem na přetahování.

Posloužit může i nylonové nebo bavlněné lano. To totiž posiluje žvýkací svaly a masíruje dásně. Dentální účinek slibují i některé plyšové hračky. Naproti těm obyčejným jsou zamotány do pevného uzlu.

A pokud si chcete být jisti, že pejsek nebude čištění chrupu flákat, zvolit můžete hračku plnitelnou pamlsky nebo pastou. To jistě zaručí, že se jí pes bude náležitě věnovat.

Pro štěňata a starší psy se pak vyrábí verze z měkké elastické gumy, které jsou k zubům a dásním šetrnější.

Jak čištění zubů zvládáte se svým čtyřnohým parťákem vy? Pomáháte si nějakou dentální hračkou? A máte nějakou oblíbenou?

Kam dál: 

Sametka podzimní

Podpora imunitního systému během podzimu a zimy

První hárání

Hra formou přetahováním se o hračku může být pro psa velmi nebezpečná

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...