Na péči o psí srst s mírou

Publikováno: 5.10.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Možná se to nemusí zdát tak složité, správná péče o psí srst ale není jen tak. Nejde jen o vzhled, správná péče o srst vašeho psího mazlíčka prospívá i jeho celkovému zdraví. Už před samotným pořízením psa byste si měli rozmyslet, kolik času chcete péči o něj věnovat. Například Lhasa apso bude vyžadovat mnohem více vašeho času, než když byste si pořídili Italského chrtíka.

Hygiena vašeho psa je důležitá. Rozhodně se ale vyvarujte příliš častého šamponování. Psí prapředci se k vodě příliš často nedostali, a proto není zcela po srsti nadměrné koupání ani jejich moderním potomkům. Zvláště v zimním a tedy a blátivém období je vhodnější nečistotu nechat zaschnout a pak ji vykartáčovat, aby se nepřicházel o přirozenou mastnotu kůže.

Doporučuji psa pravidelně kontrolovat a předcházet tak například zánětům kůže v meziprstí nebo plísni. Pokud máte psa v domácnosti, otřete ho nejlépe pouze vlhkým hadříkem.

Nezapomínejte, jak důležité je česání. Zabraňuje zacuchání srsti, čistí ji, odstraňuje uvolněné chlupy a současně masíruje a prokrvuje kůži. Frekvence kartáčování psa závisí na tom, zda pes je krátkosrstý nebo dlouhosrstý. Dlouhá a hedvábná srst vyžaduje česání velmi často, běžně 2x denně. Klasická alespoň 1x za týden. Pokud psa na česání zvyknete od mala, stane se tato činnost dost pravděpodobně i jeho oblíbenou a bude vám velmi rád nastavovat hřbet. Samostatnou kategorii tvoří psi, kteří na sebe nedají hřebenem nebo kartáčem sáhnout. Pro ty existuje skvělá vychytávka v podobě rukavice s výstupky a hroty, kdy psa hladíte a současně vyčesáváte.

Před koupí kartáče či hřebenu si ale raději zjistěte, který typ je pro srst vašeho mazlíčka ten pravý. Většina hrubosrstých plemen se také trimuje. Pro perfektní vyčesání línající srsti pak můžete použít fuminátor, takzvané kovové hrablo, které napomůže udržení kožíšku v upraveném stavu. Pravidelným vyčesáváním snížíte množství línající srsti a úklid domácnosti pro vás bude konečně přijatelný.

Když bych se měla vrátit na začátek, opravdu důležitý je výběr šamponů, kondicionérů a dalších přípravků pro péči o srst. Pokud chcete, aby měl pes opravdu kvalitní srst a zmírnili jste možnou alergickou reakci na použité přípravky, rozhodně na nich nešetřete. Nejlépe použijte přírodní produkty a nebo přípravky s přírodními extrakty. Pokud si nejste jisti, nebojte se zeptat veterináře o radu, jaké přípravky jsou pro vašeho pejska vhodné.

Pokud chcete srsti vašeho mazlíčka dodat lepší vzhled, používejte pravidelně lososový olej. Jeho srst bude hustá a lesklá. Lososový olej také pozitivně ovlivňuje lámavost, vypadávání srsti a má také protizánětlivé účinky. Vhodný je i lněný olej, který zklidňuje podrážděnou pokožku.

Úmyslně si nechávám to nejzásadnější nakonec. Osobně se mi potvrdilo, že kvalitní strava s obsahem špičkových surovin, vhodných minerálů a vitamínů pomáhá má pozitivní vliv na srst. Pokud vám například přijde srst vašeho chlupáče špatná a matná, může to být způsobené stravou s nízkým obsahem bílkovin či potravin s minimem vitamínů. Nepoužívejte tedy krmiva, která jsou plná umělých barviv, dochucovadel a soli. K celkové podpoře srsti a kůže jsou vhodné i speciální psí oleje. Ale pozor, ne všechny jsou kvalitní a stoprocentní.

Máte nějaký další tip, jak zlepšit srst vašich chlupáčů?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Jak zvládnout klidový režim psa

Jak je to s čistotností

Péče o štěně

Pelechy a pelíšky

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...