První pomoc při otravě sinicemi

Publikováno: 7.9.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Ať jsme v prevenci sebedůkladnější, může nastat situace, kdy se pes nebo kočka k pro ně jedovaté věci dostane, ať už naší nepozorností, nebo cizím zaviněním. Proto není od věci se na možnost otravy připravit a vědět nejen, co v takové situaci dělat, ale jak ji vůbec rozpoznat.

V létě určitě spousta z vás tráví hodně času u vody a svoje čtyřnohé parťáky bere s sebou. Možná jste ale netušili, že pokud se vodním hrátkám věnujete na přírodních koupalištích, hrozí vašemu psovi otrava sinicemi. A že se může otrávit i při procházce pouhým napitím z louže.



Za tuto otravu psů (ale i koček) může tzv. cyanobakterie - sinice, která je součástí zelenomodrého vodního květu. Jestli tedy váš pes, stejně jako ten můj, chňape po vodě s každým tempem, otrávit se může v kontaminovaném rybníku snadno. Žádná psí koupačka se přeci neobejde bez nalokání vody.

Tyto sinice mohou tvořit neurotoxické alkaloidy - jedy zasahující nervový systém nebo hepatotoxické peptidy - bílkoviny poškozující játra. Voda navíc může obsahovat další splavené pesticidy, obzvláště pokud jde třeba o rybník nacházející se v blízkosti polí.

Nepouštějte tedy raději svého psa do zařasených rybníků. Dávejte si pozor na povrchovou pěnu na hladině rybníků, ale i jiných stojatých vod a louží, ze kterých by se pes mohl napít.

Příznaky

Příznaky otravy řasami se objeví už několik minut po napití takto kontaminované vody.

  • zvíře začne zvracet
  • chodí kolem dokola jednoho bodu 
  • mohou se objevit křeče 
  • může nastat zmodrání jazyka 
  • stav může přejít až do následného kómatu, které může končit i smrtí, a to po několika hodinách až dnech po napití


První pomoc

V tomto případě otravy je důležitá hlavně prevence - tedy zabránění pozření toxické vody zvířetem. Vždy s sebou mějte na procházku dostatek pitné vody nejen pro sebe, ale i pro psího parťáka. Nenechávejte ho pít z louží, nepouštějte ho do řasnatého rybníku. To platí především v letních měsících a v zemědělsky využívaných oblastech.

Při otravě pak platí obecná pravidla:

  • Vyvolejte zvracení - snažte se co nejvíce snížit množství pozřené toxické látky. Nejlépe zvracení vyvoláte 3% peroxidem vodíku zředěným vodou na poloviční koncentraci, případně se ani nemusí ředit. Při polykání začne peroxid šumět a v žaludku zvířete způsobí nadýmání, které vyvolá zvracení.
  • Podejte zvířeti černé nebo lépe aktivní uhlí - to má schopnost navázat na sebe toxiny.
  • A samozřejmě přinejmenším okamžitě kontaktujte veterináře a konzultujte další postup, zda-li je nutné podat infuzi, která podporuje vylučování toxinů z těla, podání látek k potlačení křečí apod.

Já doporučuji při sebemenším podezřením na otravu nic neriskovat a co nejrychleji veterináře navštívit. V naléhavějších případech si můžete zavolat zvířecí záchranku.

Věděli jste, že se pes může otrávit takto snadno i napitím z louže? Nebo jste se s tím už dokonce setkali?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

První hárání

Alternativní či méně známé manuální techniky - Akupunktura 

Když bolí záda

Hra formou přetahováním se o hračku může být pro psa velmi nebezpečná

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...