Sametka podzimní

Publikováno: 1.9.2017
Autor: Veterinární centrum ATEVET
Foto: Archiv PesWeb

Sametka podzimní (Neotrombicula autumnalis), nesprávně označovaná jako sviluška dokáže nepříjemně potrápit leckterého živočicha, včetně člověka. Sametka je roztoč, blízký příbuzný klíšťat, který se vyskytuje zejména ve vlhčím prostředí a to hlavně na nízkých keřích a trávě, ale najdeme ji i v normálních trávníku např. na golfovém hřišti, v parku, nebo doma na zahradě. Je proto velmi snadné nachytat sametky na svoje tělo, např. při sběru lesních plodů, při odpočinku v trávě, nebo při jakekoliv činnosti ve zmíněném porostu.

Sametky jsou velmi malé asi 0,5mm jasně červené barvy, nebo oranžovo-červené barvy.

Šestinohá larva sametky se živí kožními buňkami živočichů, člověka nevyjímaje. Neživí se krví. Larva napadá člověka, včetně teplomilných zvířat /psů, koček.../, ale i ptáky a dokonce i některé druhy hmyzu. Usadí se na hostiteli a vstříkne do kůže trávicí enzym. Následkem toho vznikají svědivé až bolestivé otoky, které jsou velmi nepříjemné pro člověka, ale i pro zvířata. Drbáním se sice nepříjmeného roztoče zbavíte, ale většinou padá na zem, kde později dokoná svojí proměnu v dospělce. Dospělá sametka již není obratlovcům nebezpečná.

U psů a koček napadají larvy sametek místa s tenkou kůží, tj v okolí očí, pysků, nosu a zevního zvukovodu, spodní části těla a meziprstí. Kočky jsou postihovány i na špičce ocasu. Častým místem napadení je místi zdvojené kůže na uších.

Kam dál: 

První hárání

Alternativní či méně známé manuální techniky - Akupunktura 

Když bolí záda

Hra formou přetahováním se o hračku může být pro psa velmi nebezpečná

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...