Řeč psího těla: Jak poznat, že je váš pes nervózní?

Publikováno: 30.8.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Hned v úvodu musím zdůraznit, že každý pes je jiný. Každý prožívá nervozitu jinak, a tudíž ji i jinak projevuje. Někteří se bojí, jiní se hned ženou do boje. Je úkolem pána poznat, co jeho pes zrovna cítí, a pokud možno i předvídat, jaká situace mu bude nepříjemná.

Hodně lidí si myslí, že pes projevuje emoce jen dvojím způsobem: když vrtí ocasem, je to OK, jakmile vrčí a štěká, je zle. To je ale příliš zjednodušené. Třeba Kulajda vrčí asi tak deseti různými způsoby, z nichž polovina je pozitivní. Tak například mě zásadně zdraví vrčením. Vrčení-mručení dělá blahem, když ji drbu za uchem. Víc nahlas vrčí, když se válí v trávě na zádech. A když si hrajeme, vrčí a štěká jinak, když mám míček já, a jinak, když ho má ona – pořád ale vesele… Přesto se jí při tom někteří lidé zcela zbytečně bojí.

Jak tedy poznat, kdy je váš pes nervózní?

Ježí se mu srst za krkem

Lidem občas vstávají chloupky za krkem i z příjemného rozrušení, ale zvířatům nikdy. Naježení je vždy známkou nepříjemných pocitů. Načechraný kožich, ale i pera nebo bodliny způsobí, že zvíře vypadá větší a tudíž strašlivější. Pes, který se ježí, se snaží vzbudit větší respekt v nepříteli.

Dělá strnulé opatrné pohyby, ocas drží vzhůru

Někteří psi se dokonce plíží přitisklí k zemi. Tahle strnulost ukazuje, že mají svaly v pohotovosti a jsou připravení udělat rychlý výpad nebo vzít nohy na ramena.

Stahuje ocas mezi nohy

Jednoznačná snaha zmenšit se a neriskovat úraz. Pes se staženým ocasem zahnutým pod tělo se prostě bojí.

Dává uši vzad

Stejně reaguje spousta dalších zvířat – uši vzad mohou znamenat snahu slyšet, co se děje vzadu nebo krytí boltců před výpadem vpřed.

Cení zuby

Jakmile Kulajda nakrčí čumák a ukáže zuby, vím, že je opravdu naštvaná a snaží se nepřítele zastrašit. U některých psů je právě tenhle výraz jasnou předzvěstí rvačky.

Rozevřené oči zvedá nahoru a pod nimi se ukazuje bělmo

Tenhle výraz si lidé často pojí s výčitkami svědomí, protože ho pes obvykle předvádí, když doma něco provede. Ve skutečnosti ale znamená strach.

Rychlý dech, roztažené zornice a třas

Asi každému dojde, že třesoucí se pes se zrychleným dechem a vyplazeným jazykem trpí. V takovém stavu je bohužel spousta psů během silvestrovských oslav, někteří i v dopravních prostředcích nebo ve velmi hlučném prostředí. Ovšem pozor – Kulajda umí takový stav i simulovat, aby dostala něco dobrého jako útěchu! Pokaždé, když začnu vařit, má záchvat paniky. Jak poznám, že to jen hraje? Zaprvé nedokáže roztáhnout zornice, zadruhé to předstírá s železnou pravidelností a zatřetí u toho jednou dokonce usnula. V sedě.

Stejně důležitá je i otázka, jak psa uklidnit

To právě záleží na povaze zvířete. I pes, který štěká, může mít jen strach. Místo trestání ho nejprve zkuste spíš uklidňovat. Ukažte mu, že Vy se o vše zvládnete postarat. Nezapomínejte, že násilí plodí násilí. Když nervózního psa budete trestat, příště možná ve stejné situaci bude ještě víc nervózní, protože si s ní spojí nepříjemnou vzpomínku.

Na závěr ještě rada pro začátečníky

Psa často znervózňuje sám páníček. Když v dálce vidíte potenciální problém a začnete na svého psa poplašeně volat a ohánět se vodítkem, vystrašíte ho. Dojde mu, že vy máte strach, a nejspíš vás i sebe začne bránit. A rázem z něj máte „zlého psa“, který musí být na vodítku. Buďte v klidu, mluvte tiše a zůstaňte ve střehu. Jakmile zpozorujete některý z výše popsaných projevů, používejte povely jako „k noze“, „sedni“ a „zůstaň. To úplně stačí.

Pavla Tichá 

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

 

Rady pro majitele reaktivců

Jakým psychickým problémům čelí zvířata?

Aby koupání pro psa bylo radostným zážitkem

Co dělat, když váš pes není socializovaný

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...