Umíte správně vytáhnout klíště?

Publikováno: 5.8.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv Veterinární klinika Livet, PesWeb

Na tom, jestli správně vytáhnete klíště z psího nebo kočičího kožichu, může záviset, jestli se zvíře nakazí lymskou boreliózou nebo jiným zákeřným onemocněním přenášeným klíšťaty. Máte na to tu správnou techniku a pomůcky?

Ačkoli se princip nijak neliší od vytahování klíštěte člověku, odstraňování klíštěte zvířeti je o to složitější, že pacient často nespolupracuje nebo nezůstane dlouho v klidu. Pro co největší snížení rizika nákazy je ale vytáhnutí klíštěte co nejdříve a správným způsobem velmi důležité.

Klíště nikdy nemažte žádným krémem ani olejem

Když jsem byla malá, klíště se zpravidla před vytažením mazalo krémem nebo olejem. Dnes už ale víme, jak kontraproduktivní to bylo. Tímto se totiž klíště přidusí a může do ranky vyvrhnout obsah střev a tedy i bakterie způsobující například lymskou boreliózu nebo encefalitidu.

Takže i kdybychom infikované klíště detekovali a vyndali včas, k nákaze by nejspíš stejně došlo, ještě k tomu naším zaviněním.

Klíště nemačkejte rukou ani pinzetou

Ačkoli se běžně na vyndávání klíšťat prodávají speciální pinzety, nejde o nejlepší způsob. I takovou pinzetou můžete klíště zmáčknout. V takovém případě může dojít k vytlačení střev do ranky a výsledek je stejný jako v předešlém bodu. I bez toho můžete manipulací spustit obrannou reakci, při které dochází k vyprázdnění potenciálně infekčního obsahu střev do ranky. Navíc manipulace s ní, alespoň pro mě, není nejjednodušší a nejrychlejší.

Místo pinzety háček nebo kartu

Tím správným nástrojem pro vyndávání klíštěte je buď háček, nebo speciální karta. Oba dva mají výřez ve tvaru V, do kterého se parazit zahákne. Karta má tu výhodu, že má dva výřezy různé velikosti, podle velikosti klíštěte a v rohu ještě lupu.

Ať už zvolíme jakýkoli z těchto nástrojů, přiložíme ho těsně ke kůži, táhneme směrem ke klíštěti tak, abychom ho nabrali do zářezu, a pak buď v tahu pokračujeme až se pustí, případně mu pomůžeme vikláním. Pak už stačí místo vkusu jenom pořádně vydezinfikovat. Pro to radím zvolit dezinfekci, která tolik nepálí, jako je třeba Ajatin.

Takovouto manipulací nevznikne žádná možnost, že by se klíště zmáčklo a jeho vnitřnosti se vytlačily do rány (v místě přisátí se někdy může objevit zarudlá boulička - jde o lokální reakci, která časem zmizí, nemusí se jednat o infekci).

Pokud v rance zůstala kusadla, nemusíte se bát. Jimi žádná následná infekce nehrozí a tělo si s nimi poradí jako třeba se zadřenou třískou. Je třeba ranku pouze pár dní kontrolovat, aby se nezanítila.

Po proceduře si nezapomeňte umýt ruce. Klíště také za žádnou cenu nemačkejte mezi prsty, mikrokapénky infikované krve by se vám mohly dostat do očí, nosu nebo úst. Bezpečným způsobem likvidace klíštěte je jeho spláchnutí do záchodu.

A pokud si chcete být jistí, že klíště nebylo nakažené a nemohlo tedy za žádnou cenu dojít k infikování chlupáče, můžete ho poslat do laboratoře na test nebo donést na sběrné místo v Praze. Máte na výběr, na co všechno mají parazita testovat (standardní balíček zjišťující přítomnost lymské boreliózy, encefalitidy a ehrlichiózy vás vyjde na 1 990 korun). Jak si takové vyšetření klíštěte objednat, se dozvíte tady.

Šikovné přípravky na vyndávání klíšťat

Při vyndávání klíštěte si můžete pomoci i dvěma přípravky. Prvním z nich je Atix. Jde o kriogenní sprej, který po nastříkání klíště okamžitě zamrazí. Tím účinně eliminuje další možnou nákazu. Pak už stačí klíště odstranit, což by mělo být po použití tohoto přípravku snadné a rychlé.

Druhým přípravkem je Klíšťák Ixoderm. Jde o gel, kterým se klíště zakápne. Tak se parazit okamžitě zneschopní bez vyvolání jakékoli obranné reakce. Přípravek dezinfikuje ránu, klíště znehybní, usmrtí, vysuší, zpevní a naruší tzv. cementovou vrstvu, díky které klíště pevně drží v kůži.

Při použití u zvířat je problém, že zaschlý gel nejde dobře ze srsti. Ničemu ale nevadí, pokud odstraníte klíště a zbytek gelu na chlupech necháte odrolit.

Já tento přípravek používám třetím rokem jak na sebe, tak na psa a odstranění vždy proběhlo bez problému. Gel schne asi pět minut, tak musíte jen ohlídat, aby si ho mezitím zvíře neolízalo. 

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

První hárání

Alternativní či méně známé manuální techniky - Akupunktura 

Když bolí záda

Hra formou přetahováním se o hračku může být pro psa velmi nebezpečná

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...