BARF nebo hotová strava ?
Možná budete překvapeni, ale i když se zabýváme prodejem hotové stravy pro psy a kočky, nebudeme v tomto článku BARF hanit. Nebudeme ale ani obhajovat BARF jako jedinou vhodnou formu výživy psů. Budeme se zabývat mýty a pověrami, které obklopují výživu psů jako celek, a týkají se hotové stravy i BARFu. Pokusíme se být maximálně objektivní, tak abyste si mohli udělat sami obrázek, která forma stravy pro vašeho psa či kočku je pro něj, ale i pro vás optimální.
CO ZNAMENÁ ZKRATKA BARF?
Na internetu je dnes obecně příliš mnoho informací, a to se týká i BARFu. I samotný výklad této zkratky má na internetu mnoho podob. My považujeme za nejsprávnější „Biologically Appropriate Raw Food“, tedy „Biologicky vhodná syrová strava.“ Tento pojem je připisován američance Debře Trippové, propagátorce této formy výživy psů.
CO JE PŘIROZENÁ STRAVA PRO PSY?
My se tímto tématem zabýváme podrobně již v TOMTO ČLÁNKU, nebudeme zde tedy většinu informací opakovat. Ve zkratce lze říci, že zastáváme názor, že pes se i díky své blízkosti člověku vyvíjel jako všežravec, jeho původ ve vlku mu však dává jednoznačné masožravé sklony, které si zachoval. Je však rovněž důležité si uvědomit, že žádná šelma není odkázána na jednotvárnou stravu. Vlk, který skolí vysokou, se při konzumaci velmi rychle orientuje na žaludek. Je to proto, že žaludek býložravce obsahuje mnoho natrávené rostlinné stravy, která je skvělým zdrojem vlákniny a vitamínů.
MÝTY A FAKTA O HOTOVÉ STRAVĚ
O hotové stravě pro psy (granule, konzervy) panuje mnoho předsudků a mýtů. Zjednodušeně se dá říci, že mnoho z nich skutečně platí, ale vztahuje se na laciné komerční značky, dostupné např. v super- a jiných marketech. Ano, granule, které obsahují 4% masa, jsou skutečně vhodné na kdeco, ovšem kromě krmení psa, a lze se oprávněně obávat toho, co tvoří zbylých 96%. Kvalitní granule však mají s podobným odpadem společného velmi málo.
Slýcháme argument, že pes nemá dostávat vařené maso, a že tedy granule jsou v principu nevhodné. Maso v kvalitních granulích však není vařené, ale tepelně zpracované za velmi přesně stanovených podmínek tak, aby si zachovalo všechny prospěšné látky a vlastnosti. Pes je navíc po tisíce let díky přítomnosti člověku na tepelně zpracované maso zvyklý, a nelze jednoznačně tvrdit, že mu nevyhovuje. Veterináři vám potvrdí, že mají v péči mnoho psů, kteří konzumují výhradně vařené maso, aniž by na nich byly patrné významnější zdravotní rozdíly oproti ostatním.
Odpůrci hotové stravy rovněž často zmiňují, že za posledních 50 let, kdy se rozvinula výroba granulí a konzerv pro psy, se zhoršil zdravotní stav u psů, vyskytují se nové choroby, a připisují to právě hotové stravě. Tento názor je nutné jednoznačně odmítnout. Před padesáti lety se například rakovina u psů nediagnostikovala ani neléčila, a průměrný věk u velkých plemen nedosahoval deset let.
Podobné je to i s démonizovanou alergizací. Vývoj hotové stravy prošel dlouhou cestou, a dnes je k dispozici mnoho kvalitního hypoalergenního krmení. K alergizaci ale zřejmě přispívá monotónnost dominantní složky a je tedy vhodné udržovat stravu pestřejší. A to u obou srovnávaných forem krmení.
Úsměvným mýtem na závěr je, že do granulí a konzerv se přimíchává popel, vždyť je to na obalu napsané! Tomuto tématu se podrobněji věnujeme v TOMTO ČLÁNKU, zde si řekneme jen to, že žádný popel tam opravdu není, jedná se jen o poněkud nešťastné pojmenování jedné z analytických složek.
MÝTY A FAKTA O BARFu
Odpůrci BARF stravy rádi označují její propagátory za „bio“ fanatiky, a zaštiťují se tím, že na serverech propagujících BARF se často píše i o odmítání očkování a podobných nesmyslech. V Bezedné misce nemáme tyto názory příliš v lásce, ostatně obecně nemáme rádi vyhrocené názory. Máme mezi zákazníky i známými naopak několik zastánců BARFu, kteří o výživě psů vědí opravdu hodně, a jsou mezi nimi i profesionální chovatelé či mašeři, které nepodezíráme z ničeho jiného, než ze snahy kvalitně krmit své psy. Často se mluví i o tom, že konzumace syrového masa zvyšuje agresivitu psů. Agresivita u psů je důležité a rozsáhlé téma, které má ale svoje zdroje jinde než v misce. Chovatelé, kteří krmí psy syrovým masem nepozorují změny chování u svých psů a neznáme ani žádné studie, které by něco podobného potvrzovaly. Můžete rovněž slyšet varování před kostmi. Tohle varování ale platí zejména u vařených drůbežích dlouhých kostí, jež se lámou v delších ostrých kusech, což se ale u syrové kosti nestane. Pes si se syrovými kostmi dokáže poradit, a ty, kterým nevěří, jednoduše nejí.
SROVNÁNÍ BARF VERSUS HOTOVÁ STRAVA
Dobrá, pojďme na to. Zkusme teď porovnat výhody a nevýhody obou forem výživy. Opakujeme, že nás prodej hotové stravy živí, na druhé straně v našem týmu jsme zkušení chovatelé, a stravu pro své psy vybíráme velmi uvážlivě. Odráží se to i v tom, že na našem e-shopu laciné komerční značky nenajdete, takže zisk pro nás určitě není nadřazen kvalitě. Zkusíme jednotlivé kategorie porovnat tak, abyste si do nich mohli dosadit i své názory. Pokud nás budete chtít soudit, buďte féroví ;-).
PŘIROZENOST STRAVY
Budeme-li mluvit o kvalitní BARF stravě, Přikláníme se k názoru, že je přirozenější formou výživy, než granule či konzerva. Pes syrové maso ocení, voní mu a chutná. Tady je to 1:0 pro BARF.
CENA
Zastánci BARFu často uvádějí šokující čísla, která dokladují, že metoda BARF je v podstatě směšně levná. Pokud vám BARF výživa vychází velmi levně, měli byste zpozornět. Nejspíš to znamená, že nekupujete příliš kvalitní suroviny. Pes potřebuje ve výživě alespoň 30-40% svaloviny, a myslíme tedy kvalitní svaloviny. Samozřejmě je v pořádku, když koupíte pajšl, vnitřnosti, kosti..., chovatelka špičkových psů nám například doporučila vepřové hrtany, které jsou skoro zadarmo, a mají vynikající chrupavku. Tento základ je ale nutné doplnit kvalitním masem, alespoň z přední části zvířete, zeleninou, vlákninou, vejci... Kvalitní BARF strava tak přehnaně levná nebude. Na druhé straně, když jí srovnáme s kvalitními granulemi, levnější určitě ano. Je to jednoduché, pokud si dobře uvaříte doma, bude to levnější, než v restauraci. A podobně je to se stravou pro psy. BARF nabírá náskok, vede 2:0.
SLOŽENÍ STRAVY Z HLEDISKA VÝŽIVY
Hotová strava, zejména granule, obsahuje všechny důležité složky potravy jako je maso, vláknina, potravinové doplňky, minerály i vitamíny, vše navíc ve správném poměru. Pokud budete chtít totéž dosáhnout u BARFu, musíte mít opravdu rozsáhlé znalosti o výživě psů. Neříkáme, že se v této oblasti nelze vzdělat, můžete i využít internetové kalkulačky. Zapomeňte ale na to, že problematiku pochopíte po přečtení pár článků na internetu. Lidí, kteří BARFu opravdu rozumí je poměrně málo.
I při výběru granulí je dobré něco načíst, ale při výběru kvalitní značky máte slušné záruky, že se vkládáte do rukou odborníků, kteří svůj profesní život zasvětili výživě psů. Navíc máte k dispozici dobré informační zdroje, které jednotlivé značky podrobně a nelítostně hodnotí. Při výběru granulí je tak mnohem snazší najít kvalitní zdroj výživy. Hotová výživa skóruje, a snižuje náskok na 2:1.
ČAS VĚNOVANÝ PŘÍPRAVĚ
Nic není zadarmo, a u BARFu to tedy platí dvojnásob. Výběr surovin, jejich zpracování, nadávkování, zamražení... Příprava BARF stravy na měsíc vám zabere několik hodin času. U samotného krmení musíte myslet na to, že dávku bude nutné rozmrazit, a pokud dávku rozmrazujete v mikrovlnce, negujete většinu výhod, které BARF má. Co se času na přípravu týče, je to jasné, hotová strava zaznamenává další bod, a je tu remíza 2:2.
PŮVOD SUROVIN
Zastánci BARFu věří, že znají původ surovin, které pro své psy kupují. Tady ale musíme říci, že opak je pravdou. Pokud kupujete maso u řezníka, zeptejte se ho, zda ví, z jaké farmy je maso, které vám nabízí, a zda z této farmy odebírá maso pravidelně. Pokud narazíte na řezníka, který odpoví na obě otázky kladně, držte se ho. Řezník ale obvykle odebírá maso z jatek, nikoli na farmě. Znáte původ zeleniny, vajec...? Výrobci kvalitních granulí, jako je například Acana, Ontario nebo Alpha Spirit ale tyto informace mají, a například Acana vám kdykoli představí konkrétní farmáře, od nichž suroviny odebírá. Ne nadarmo se taková značka v hodnocení prestižního serveru DogFoodAdvisor pravidelně umisťuje v TOP10 všech světových značek... Pokud chcete BARFovat, odpovězte si na otázku, zda jste si jisti, že maso které kupujete, neobsahuje hormony, antibiotika, či jiné látky běžně zastoupené v lidské stravě. Ano, sledované jsou, ale mají své přípustné limity. Dobří výrobci kvalitního krmení mají velkou nákupní sílu, a nic podobného si přes práh prostě nepustí. U kvalitních granulí za tuto kvalitu zaplatíte, ale máte jí zaručenou. Hotové jídlo poprvé vede, 2:3.
VETERINÁRNÍ KVALITA MASA
Maso, které běžně kupujeme je sice pod pečlivou veterinární kontrolou, ale předpokládá se, že bude konzumováno až po tepelné úpravě. Někteří parazité, neškodní pro člověka, se navíc ani nesledují, přičemž například Neospora Caninum (vyskytuje se v hovězím mase) je pro psy nesmírně nebezpečná, a může způsobovat i paralýzu zadních končetin. Výrobci kvalitní hotové stravy jsou si těchto rizik dobře vědomi, a vybírají i testují maso velmi pečlivě. Přáli bychom vám vidět, jak taková výroba vypadá, a chtěli bychom mít jistotu, že alespoň podobná péče je věnována „lidské“ stravě. Ještě větší nebezpečí se skrývá u zvěřiny. Tu bychom vzhledem ke vzrůstajícímu výskytu velmi nebezpečného Svalovce stočeného (Trichinella spiralis) z BARF určitě vyřadili! Tak nebo tak, pokud BARFujete, odčervujte svého psa častěji, alespoň jednou za dva měsíce (při hotové stravě stačí 2x do roka). My bychom nejraději dali body dva, ale zůstaneme féroví, i tak ale BARF prohrává 2:4.
JE TEDY LEPŠÍ BARF NEBO HOTOVÁ STRAVA?
Z našeho srovnání vyšel BARF poražen 2:4. Odpověď ale není takto jednoduchá, a necháme jí na každém z vás. Jsou psi, kterým zkrátka granule „nesednou“, ale stejně tak jsou psi, kteří si nezvyknou na BARF. Známe profesionální mašery, kteří doma v tréninku BARFují, ale na závody si z praktických důvodů berou konzervovanou či granulovanou stravu. Dokonce ani v této kombinaci nemají odpověď, která forma je z hlediska výživy lepší.
Jsme upřímně přesvědčeni, že pokud máte dostatek času a jste schopni si zajistit dobré informace, můžete připravovat pro svého psa metodou BARF velmi kvalitní výživu. Na druhé straně je v dnešní době čas nedostatkovou komoditou, není ani zadarmo a kvalitní hotová strava vám nabízí totéž za nesrovnatelně menší časovou investici, přitom v přijatelných cenových relacích.
Odpověď BARF nebo Hotová strava tedy necháme otevřenou. Věříme, že jsme vám poskytli dostatek informací ke kompetentnímu rozhodnutí.
POST SCRIPTUM
Dlužíme vám však ještě jednu informaci. V celém článku pracujeme s pojmem „Kvalitní hotová strava“. Co tím přesně myslíme? Za kvalitní stravu považujeme u dobrých značek alespoň prémiová krmiva, ke krmení však doporučujeme spíše krmiva superprémiová. Dobrou značku si musí najít každý sám, k dispozici je řada informací a srovnání. Za nás je to zmiňovaná ACANA, Orijen, dále Ontario, Alpha Spirit, Applaws, Taste of the Wild, a pár dalších. Vždy si dejte pozor na obsah masa a na to, zda jsou uvedena konkrétní masa, a ne vyhýbavé formulace. Více informací ZDE. Zcela se pak vyhněte laciným komerčním značkám s obsahem masa pod 20%.
Tomáš B. Andrejsek