Aby koupání pro psa bylo radostným zážitkem

Publikováno: 8.5.2017
Autor: Mili Kapounová
Foto: Archiv PesWeb

Již brzy nastane čas vodních her a plavání. Řeky a rybníky budou opět místem, kde ochladíte nejen sebe, ale i své psí kamarády. Nejednou jsem u řeky narazila na obrázek majitelů, jak na vodítku vláčeli svého psa do vody. V takových chvílích si říkám, jaký zážitek z takového koupání asi budou mít ti psi? Nemyslím si, že bude zrovna pozitivní. Psa negativní zkušenost ovlivní stejně jako člověka. Bude mít pak z vody strach. Jak to tedy udělat, aby koupání pro psa bylo radostným zážitkem?

 Jak to tedy udělat, aby koupání pro psa bylo radostným zážitkem?

Vstup do vody je dobrovolný

Bez ohledu na to, jak zábavné je to pro vás, pokud váš pes sám nechce do vody, vy ho k tomu nenuťte. Nepoužívejte nátlak, nechte psa svobodně si zvolit, kdy se k vodě přiblíží a kdy od ní odejde. Respektujte to. Překážky potřebuje překonávat sám dobrovolně. Některý pes potřebuje k nové překážce přistoupit několikrát, než sebere odvahu.

Odměny a pochvala za krok kupředu

Chvalte a zase chvalte pejska, pokud udělá krok kupředu. Vlákání psa pomocí pamlsků do vody není fér a nefunguje. Pamlsky se dávají jen za dobrovolný krok psa dopředu do vody. Pokud váš pes od vody couvá, „neodměňujte“ toto chování litováním psa. Prostě to ignorujte, respektujte však tuto volbu psa.

Čím méně a pomaleji, tím lépe

Držte se pravidla čím méně tím lépe. Začněte s představováním vody pomalu ve formě malé louže, mělkého dětského bazénu. Pozor na kluzké povrchy. Když pokročíte k větší vodě, volte takový vstup do ní, kde je pozvolný svah a možnost jednoduše vlézt a vylézt z vody. Dopřejte mu čas, nechte ho vše prozkoumat a určit si svoje tempo. Vraťte se další a další den k vodě.

Držte se pravidla čím méně tím lépe. Začněte s představováním vody pomalu ve formě malé louže, mělkého dětského bazénu

Můj pes měl negativní zkušenost z vody. Byl to takový malý rybník, ve kterém se zachytil za větev a párkrát klesl pod hladinu. Často jsme poté k vodě chodili, různě v ní pobíhal a brouzdal se. Časem nakonec začal i plavat a plavání se pro něj stalo radostí.

Mili Kapounová
www.mili-kapounova.cz

Kam dál: 

Co dělat, když váš pes není socializovaný 

Hyperaktivní dítě a pes 

O psí řeči aneb Velký dar

Jak je to s čistotností

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...