Když single vychovává psa

Publikováno: 20.1.2017
Autor: Mili Kapounová
Foto: Archiv PesWeb, Pavel Hurecký

Chtěla bych se s vámi podělit o příběh pejska. Je to příběh dvouleté fenky boxerky, kterou majitelka pravidelně vodila do psí školky. Jednoho dne začala být fenka majitelce na obtíž, protože její nový přítel tuto fenku doma nechtěl, a tak se paní rozhodla, že ji nechá v této školce. Novým domovem fenky se tedy stala psí školka, protože majitelé školky neměli to srdce odvést pejska do útulku. Osud psa, zda skončí v nové rodině, v útulku nebo pod uspávací injekcí, byl majitelce lhostejný.

Je zarážející, jak lidé rychle zapomenou na to, kdo jsou, jaký je jejich postoj ke zvířatům, jen aby už nebyli nikdy sami a tak dokazují svoji lásku novému partnerovi tím, že splní požadavky partnera, i když s nimi vnitřně nesouhlasí. Ani trochu se nepokusí spravit to, co v začátcích při výchově psa zanedbali.

Jestli jste si třeba svého psa naučili do postele a teď ho tam nechcete, tak on nevrčí z důvodu, že by žárlil na nového partnera, ale dělá to proto, že mu berete jeho oblíbený zdroj.

Jestli jste si třeba svého psa naučili do postele a teď ho tam nechcete, tak on nevrčí z důvodu, že by žárlil na nového partnera, ale dělá to proto, že mu berete jeho oblíbený zdroj, který jste mu do této chvíle dopřáli. I dospělého psa lze trochou učení a správným tréninkem nasměrovat do nové životní situace, která se mu naskytne.

I když jste teď single, za nějaký čas někoho potkáte a budete chtít nového partnera přivést domu a tak nedovolte, abyste byli pro psa jen přestupní stanicí před útulkem. Jak přispět ke snadnému sžití vašeho psa s vaším nový partnerem?

Berte psa jako svého přítele a nikoliv jako náhražku partnera

Váš vztah s vaším psem určitě nekončí u naplnění vašich samotářských požadavků. Vytvořte si se psem pevný a hluboký vztah založený na důvěře a porozumění, ale nevychovávejte ze svého pejska jedince závislého na vás. Umožněte mu se stýkat s ostatními lidmi a psy. Dávejte mu možnost výběru v životě, trpělivě ho naučte zvládat různé situace samostatně, stimulujte ho, aby z něho vyrostl zdravý a sebevědomý pes.

Vytvořte si se psem pevný a hluboký vztah založený na důvěře a porozumění, ale nevychovávejte ze svého pejska jedince závislého na vás. Umožněte mu se stýkat s ostatními lidmi a psy.

Zůstaňte sami sebou za každých okolností

Já osobně bych se psa jen proto, že si ho partner nepřeje, nikdy nevzdala, jelikož to, co dělá mě mou osobou, je právě láska ke zvířatům a tím je i spjatý můj život s nimi. Osoba, kterou byste si měli vy vybrat jako svého životního partnera, musí mít přece stejný postoj k životu a mít ráda zvířata stejně jako vy.

Mějte jasno v tom, jak chcete pejska vychovávat a co mu doma chcete povolit

S pomocí tréninku založeným na pozitivních metodách naučte mladého i dospělého psa, kam má přístup, kde může odpočívat a kdy mu věnujete pozornost. K odpočinku mu poskytněte trvalé zdroje, kde tedy může odpočívat vždy, když bude chtít. To je pro psa důležité. Snažte se dávat psovi možnost výběru v užívání těchto zdrojů. Tato pravidla musí důsledně dodržovat i váš nový partner. Mějte jasno v tom, kdy se psovi věnujete a kdy ne. Pro psa je zdrojem přinášející prospěch i pozornost majitele. Psi jsou sociální zvířata a potřebují společnost, někteří psi však mohou začít zneužívat přílišné pozornosti a začnou ji vyžadovat.

Mili Kapounová
www.mili-kapounova.cz

Kam dál: 

Máte doma psa plného strachu. Co mu pomůže? 

Psi rozumí lidské řeči mnohem lépe, než byste si mysleli

O TTouch - Nejen babičce...

5 kroků k duševnímu zdraví psa během procházky

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...