Proč psi žerou trávu?

Publikováno: 27.8.2016
Autor: Pavla Tichá
Foto: Pavel Hurecký

Určitě máte také jako já zkušenost s tím, že pes sem tam žere trávu. Po tom, co na chalupě jeden z mých chlupáčů spásl za týden prakticky celou zahradu, začala jsem mít obavu, jestli s ním je vše v pořádku. Napadaly mě otázky, jestli jeho tělu něco nechybí nebo naopak nemá nějaké zažívací problémy. Proč psi mají vůbec takovou zálibu v zelené trávě?

Proč psi žerou trávu?

Pro někoho může být otázka na první pohled zcela banální. Nicméně odpověď na ni odborníci dosud neznají. Shodují se aspoň v několika teoriích:

  • První hypotézou je, že psi jedí trávu, aby vyvolali zvracení. Jedná se o instinktivní chování. Mohli sníst něco, co jim nesedlo a po čem se necítí dobře nebo se chtějí zbavit nepříznivých bakterií. V tomto případě žerou trávu v celku a rychle ji hltají. Mohou si také chtít pojídáním trávy srovnat mikroflóru žaludku, aniž by vyvolali zvracení.
  • Další možností je, že má pes nevyváženou stravu. Může si tak doplňovat různé vitamíny, minerály a živiny nebo se snažit snížit si nadměrnou kyselost žaludku. Ovšem i ti, co jsou krmeni kvalitním krmivem a nic jim nechybí, se občas “pasou”. Z toho odborníci na psí instinkty vyvozují, že jim tráva prostě a jednoduše chutná. V těchto případech se pes v poklidu pase bez vedlejších účinků jako je zvracení.
  • Může jít i o prosté oživení jídelníčku, u některých psů jde jen o rituál nebo zlozvyk.

Většinou psi žerou trávu velkých stébel. Jak ji polykají v kuse, stébla je lechtají v krku a žaludku, což vyvolává vyvrhnutí i s jeho zbylým obsahem. Každý pes má svůj oblíbený druh trávy. Zpravidla se ale jedná o trávu čerstvou, rostoucí, plnou živin.

Na co je ale určitě ve všech případech potřeba dát pozor je to, aby porost nebyl chemicky ošetřen nebo hnojen. Pokud máte zahradu, kde se váš čtyřnohý kamarád volně pohybuje, používejte na ní jen přípravky s označením, že nejsou nebezpečná pro zvířata. To stejné platí i pro kočky a drobné hlodavce.

Pokud uvidíte svého psa žrát trávu, znepokojení tak není hned na místě. V případě, že by se pes pásl často a dlouze, zkuste změnu stravy. Mohl by to být i příznak střevních problémů. Kdyby ani změna jídelníčku nepomohla, obraťte se raději na veterináře, který psa důkladně vyšetří. Pokud by pes trávu hltal, přičemž by se dávil nevolností a přesto by se mu nedařilo vyzvracet se, bude nejlepší, pokud s ním preventivně zajdete k vašemu psímu lékaři.

Kam dál: 

Lokální anestézie u veterináře?

Jak vytvořit bezpečný domov pro Vaše štěňátko

Výměna mléčného chrupu u psů. Co byste měli vědět?

Pes v rozpáleném autě – rozbít či nerozbít okýnko?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...