Aby pes na procházce neutíkal

Publikováno: 19.8.2016
Autor: Mili Kapounová
Foto: Archiv Mili Kapounová, Pavel Hurecký

Spousta lidí si myslí, že kvalitní procházku psovi zajistí pouze na volno. Ona totiž nejlepší procházka je ta, při které má pes prostor a klid pro objevování a čichání, a to může být klidně i na vodítku. Pokud bude vodítko dostatečně dlouhé, majitel ho bude udržovat prověšené a volné, pes bude mít stejně příjemný pocit jako z procházky na volno.

Je-li však pes, který je na volno, neustále kontrolován příkazy a povely, pak být na volno není pro psa přínosem, protože je neustále ovládán a vyrušován. Ptáte se, jak jinak lze udržet psa na volno tak, aby neutíkal?

Jak lze udržet psa na volno tak, aby neutíkal?

Spojení není ovládání

Buďte na procházce se svým psem NEUSTÁLE v kontaktu očima nebo dotyky a to i v tom případě, že s vámi jde známý, se kterým si povídáte. Bude to ze začátku možná náročné, povídat si s někým a při tom udržovat spojení se svým psem, ale vyplatí se to. Sledujte svého psa. Pokaždé, když se na vás podívá, reagujte. Dejte mu krátké znamení, že ho vnímáte. Může jít o mrknutí očima, pokývnutí hlavy, úsměv, dotyk i krátký slovní výraz, nikoliv však povel. Pokud budete pro psa nesociální, bude vyhledávat lumpárny všude jinde. Telefonování, textování a kontrolu telefonu ponechte na čas po procházce.

Buďte na procházce se svým psem NEUSTÁLE v kontaktu očima nebo dotyky.

Příjemné přivolání

Když psa přivoláváte, postavte se bokem směrem k němu. Zavolejte ho hlasitě ale přátelsky. Nikdo se nebude chtít vracet k někomu, kdo křičí. Chvalte ho okamžitě, co se na vás podívá a dá se do pohybu směrem k vám. Trénujte přivolání, i když v okolí není něco zajímavého, ale i když tam něco je. Pokud se nevrací, dejte se do pohybu směrem od něj v ten moment, když se podívá.

Příjemné přivolání. Když psa přivoláváte, postavte se bokem směrem k němu. Zavolejte ho hlasitě ale přátelsky.

Předvídání

Pokud pes utíká, je důležité psa zavolat zpět co nejdříve, než bude příliš soustředěný na neprozkoumaný objekt či stopu. Naučte se tedy znát dobře svého psa a poznat první signály toho, než bere roha.:-)

Pokud vy naopak vidíte zvěř dříve než pes, změňte směr nebo odveďte jeho pozornost od tohoto směru. Do nepřehledných míst a okolo rušných silnic si psa berte na vodítko. Předejdete tím spoustě nepříjemných pocitů, kdy budete trnout a také nepotřebnému vystavování psa nebezpečí.

Předvídání. Naučte se tedy znát dobře svého psa a poznat první signály toho, než bere roha :-).

Pes je lovec! Lze s tím však pracovat!

Je váš pes velký stopař? Nasytit potřebu čichání a stimulace můžete různými čichacími hrami a pracemi. Tendence psa utíkat po stopě či pachu bude následně menší. Nebo váš pes spíše utíká za běžící zvěří? Pak mu přestaňte házet míčky a podobné věci. Tato hra toto chování jen prohlubuje.

Oplocený prostor pro velké útěkáře

Některý pes je opravdu velký útěkář. Tam se někdy v začátcích vyplatí volný oplocený prostor, kde psovi nehrozí žádné zranění a pes si užije volného pohybu a pocitu svobody. Tento prostor nemusí být extra veliký. Jestli je dostatečný, určitě poznáte podle pocitů psa v něm.

Mili Kapounová
www.mili-kapounova.cz

Kam dál: 

Tohle on ale normálně nedělá... 

Respektujme pocity cizího psa

Pozor, kouše!

Při hře psi vrčí i ježí srst. Kdy je ale potřeba hru regulovat?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...