Tohle on ale normálně nedělá...

Publikováno: 29.7.2016
Autor: Jaina Bartáková
Foto: Archiv Jaina Bartáková

Už jste někdy zažili situaci, kdy váš pohodový pes z ničeho nic vystartoval po psím kámošovi, se kterým si jindy normálně hraje? Popral se váš pes při hromadné procházce? Nebo jste zažili hlasité a agresivní reakce při nějaké psí akci? Nechápali jste celou situaci, nebo jste si jen řekli, že hlasití a protivní aktéři jsou prostě jen agresivní a nevyrovnaní psi? V tomto článku bych ráda probrala jednu z možných příčin některých konfliktních situací.

Popral se váš pes při hromadné procházce?

V první řadě je potřeba si uvědomit, jak funguje většina živých tvorů na této planetě. Nejdříve si položíme pár otázek. Vzpomeňte si na situaci, ve které váš pes reagoval jinak než normálně, např. když vystartoval po jiném psovi. A teď si zkuste vzpomenout, zda ve dnech, které této situaci předcházely, váš pes nezažil nějakou neobvyklou situaci, např. zda se bál při bouřce? Nenapadl ho cizí pes? Nebyli jste na nějakém intenzivním tréninku nebo na závodech? Zkrátka a dobře - nezažil váš pes nějakou stresovou situaci?

Mojův (vpravo) pohled hovoří jasně - z focení není úplně nadšený - během pár vteřin se zvedl a šel pryč.

Mojův (vpravo) pohled hovoří jasně - z focení není úplně nadšený - během pár vteřin se zvedl a šel pryč

Stres, to je totiž velmi častá příčina různých problémových chování, jelikož u zvířat stres funguje stejně jako u lidí. Zkuste si představit, že máte den blbec, v práci se vám nedaří, šéf se po vás vozí, tlačí vás termín, nestíháte, prostě jste na pokraji zhroucení. Po tom všem přijdete domů nebo se sejdete s kamarády a tam posloucháte rádoby vtipné popichování. Jak budete reagovat? Zasmějete se a stres hodíte za hlavu nebo vybuchnete vzteky? Já bych tedy rozhodně vybuchla. A psi to mají stejně. Spousta lidí si vůbec neuvědomuje, že psi nejsou stroje, neuvědomují si, že i psi mají emoce, pocity a strachy. A proto jsou často psi neprávem označováni za dominantní, agresivní, nebo že jim přeskočilo.

Jak stres vlastně funguje?

Předem říkám, že nejsem odborník, takže žádná vědecká studie se zde konat nebude, nebojte. Zjednodušeně řečeno, stres je reakce na jakoukoli sebemenší zátěž ať už fyzickou nebo psychickou. Určitou míru stresu potřebujeme k tomu, aby vůbec mohl náš organismus fungovat, ovšem pokud je stresu příliš, může být až život ohrožující. Z toho vyplývá, že existují dva druhy stresu - eustres (pozitivní) a distres (negativní). Eustres v přiměřené míře stimuluje náš organismus a zvyšuje výkonnost, kdežto distres je nadměrná zátěž, která může organismus poškozovat, vést k různým onemocněním a v krajních případech i ke smrti.

Toto je řekla bych teorie, kterou cca zná každý z nás, ovšem co si málokdo ve spojení se psy uvědomuje, či mu to není známo, je fakt, že stresové hormony se z těla vyplavují i několik dní. A to může být právě příčinou "zkratkovitých" jednání psů. Když se stresové hormony nestačí z těla vyplavit a pes se dostane do další stresové situace, je pro něj těžší se s ní vyrovnat a tak může reagovat jinak než "normálně". Často jsem po vysvětlení této teorie slyšela reakce majitelů jako např. "Jo aha, tak proto ten můj pes vystartoval na toho druhého, vlastně si vzpomínám, že jsme předchozí den byli u veterináře, kde se bojí."

Je jasné, že asi nikdo z nás si nepřeje konfliktního psa, ale pokuste se své psy pochopit, snažte se přemýšlet o tom, proč udělali to, co udělali, ještě předtím, než je začnete trestat. A především se pokuste být stejně chápaví vůči cizím psům, nevíte, co ti psi mohli předchozí dny zažít, nevíte, jakou mají povahu.

Jeden ze znaků stresu u psů - olizování se

Jeden ze znaků stresu - olizování se

A jak vlastně poznáme, že je pes ve stresu?

Zde jsou nejčastější příznaky stresu u psů (můžou se samozřejmě objevovat jednotlivě, ne všechny najednou):

 • Časté olizování
 • Drbání
 • Funění a slinění
 • Čichání
 • Neklid
 • Zívání
 • Zamrznutí - pes nechce nic dělat, nechce si hrát, nereaguje na povely
 • Nechuť - nechce si vzít pamlsek
 • Zvracení
 • Průjem
 • Třes
 • Ukrývání se
 • Oklepávání
 • Štěkání
 • Kousání do věcí či majitele - více či méně silné
 • Značkování
 • Strnulý pohled
 • Signály očí, uší a ocasu

Zamrznutí a nechuť cokoli dělat je také jedním ze znaků stresu.

Zamrznutí a nechuť cokoli dělat je také jedním ze znaků stresu

Na závěr bych chtěla dodat - snažte se svým psům více porozumět, všímejte si jejich řeči těla, všímejte si toho, co vám chtějí říct. Psi dokáží mluvit, vlastně toho namluví spoustu, ale lidé to většinou absolutně ignorují. Pokud se alespoň částečně pokusíte svému psovi porozumět, buďte si jistí, že se vám otevře úplně jiný svět a váš pes bude o to šťastnější.

Kam dál: 

Co dělat, aby neútočil na jiné psy?

Jak zabránit devastaci bytu

Při hře psi vrčí i ježí srst. Kdy je ale potřeba hru regulovat?

Můj pes si dělá co chce. Co s tím?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...