Psí procházka údolím Divoké Šárky

Publikováno: 1.7.2016
Autor: Tereza Machová
Foto: Tereza Machová

Na neděli 26.6.2016 jsme naplánovali procházku s povídám o psích parťácích pro jejich páníčky. Sraz byl na louce u zastávky Divoká Šárka. Sešlo se nás kolem 30ti dvounožců a asi tak kolem 20ti čtyřnožců. Všichni pejsci byli výborní, vychování a poslušní, jako vždy!

Na začátku procházky jsme si řekli něco o péči o pohybový aparát psů – přesně o masážích pro psy.

Tentokrát jsme zvolili jen procházku s povídáním

Na začátku procházky jsme si řekli něco o péči o pohybový aparát psů – přesně o masážích pro psy. Pro většinu účastníků to byla novinka. Cílem povídání bylo podat základní informace o masážích – proč jsou důležité, pro koho jsou určeny, pro koho nejsou vhodné, jak masáž probíhá, jak dlouho trvá atd: 

MASÁŽ = relaxace, uvolnění, radost

CO VŠE PSŮM MASÁŽ PŘINÁŠÍ:

 • uvolňuje zatuhnutí ve svalech a odstraňuje svalové napětí
 • tím odstraní také bolest
 • zároveň se masírovaná oblast prokrví
 • tím odvádí škodliviny ze svalů
 • snižuje stres a působí pozitivně na psychiku

MASÁŽ JE VHODNÁ PRO:

 • psy z útulku, množírny a jiné zachráněné duše = psychické uvolnění, odstranění strachu z doteků, budování vztahu a důvěry mezi člověkem a psem
 • psy v rekonvalescenci 
 • psy pracanty
 • psy sportovce
 • psy seniory
 • psy asistenční, vodící a signální
 • psy, kteří jsou pro svého pána ten NEJ parťák :)

KDY NENÍ MOŽNÉ PSA MASÍROVAT = KONTRAINDIKACE

 • nemoc - zánět, horečka, infekce
 • v případě úrazu - zlomenina, zhmoždění, natržené svaly, otevřené rány
 • pokud má pes kožní onemocnění
 • pokud je pes onkologický pacient
 • v období hárání

 Pečujte o pohybový aparát psa po celý jeho život, protože prevence je základ!

Kdo z vás se věnuje nějakému sportu se psem?

Ale nemusíte se ani věnovat sportu, stačí, když často a rádi chodíte se psem na delší túry do hor. To vše je zátěž pro tělo, namáhají se svaly, vzniká napětí ve svalech, jejich tuhnutí a přichází bolest..

Ano, ta bolest přejde, pes to ani nedá znát, vyspí se z toho a další víkend zase radostně sportuje, běhá do kopců v horách, aportuje, plave a je tím nejbáječnějším parťákem. Roky běží, pes stárne, začíná kulhat, těžce vstává a v tuto chvíli si řeknete, co bych tak mohl pro jeho pohybový aparát udělat? Nečekejte na tento moment, ale ptejte se již nyní, co pro něj můžete udělat. Pečujte o pohybový aparát psa po celý jeho život, protože prevence je základ!

A právě proto, že je to náš parťák a člen rodiny, tak pro něj udělejte to nejlepší! Věřte, že objednat psa na masáž není rozmar nebo luxus, je to něco, čím mu ulevíte a prodloužíte tak jeho aktivní život bez problémů s pohybovým aparátem o několik let.

DÉLKA TRVÁNÍ MASÁŽE

 • Malý a střední pes 45 minut, max. hodina
 • Velký pes 60 minut, max. hodina a půl

Více informací naleznete na webových stránkách: http://www.lazy-dog.cz/

Po úvodním povídání proběhlo společné focení a pak už jsme se vydali na společnou procházku.

Po úvodním povídání proběhlo společné focení a pak už jsme se vydali na společnou procházku – délka cca. 5,5 km, která vedla údolím Divoké Šárky podél potoka, takže se pejsci mohli osvěžit. Počasí nám přálo, ochladilo se a nespadla ani kapka. A přálo nám i prostředí, kde pejsci měli prostor a klid si běhat. Procházka vedla z poloviny po asfaltové cestě a pak jsme odbočili mezi pole a došli jsme na louku, kde proběhla druhá část povídání.

Pozvání také přijala Mili Kapounová – průvodce na cestě za poznáním psí osobnosti, která absolvovala vzdělání „International Dog Trainer Education“ u Turid Rugaas. Mili nás blíže seznámila s konejšivými signály psů, které, když budeme znát, tak svému psu lépe porozumíme a můžeme tak předejít situacím, které nejsou žádoucí.

"Mým cílem je učit lidi porozumět psům a tím psům a jejich majitelům pomáhat k tomu, aby měli společně šťastný a pohodový život. Moje práce se psy je založená na jejich přirozeném chování a používání konejšivých signálů.

Perfektní souhry lze dosáhnout, když se naučíte psům lépe porozumět. Začnete svého psa nejdříve pozorovat a na to jednat. Vše, co potřebujete je trénink v pozorování psů a znalost toho, co je třeba hledat."

Mili Kapounová: Moje práce se psy je založená na jejich přirozeném chování a používání konejšivých signálů.

Jak psi mluví?

Psi používají signály a svou vlastní řeč po celou dobu, kdy se v jejich blízkosti něco děje. Komunikují nejen s lidmi a psy, dokonce i objekty. Tou komunikací nemyslím jen štěkání, vrčení, vrtění ocasu, stažení uší, ale je toho mnohem více. Když pes vyšle signál, očekává odpověď. Psi komunikují prostřednictvím mimiky, řeči těla a vokalizace.

Komunikační signály jsou určeny k:

 • vytvoření odstupu
 • snížení vzdálenosti
 • vyjádření zdvořilosti, ukázání vstřícnosti
 • řešení konfliktů
 • vyjádření strachu, nechuti nebo nepohodlí
 • projevu radosti

Mili nám dále povídala o chování psů mezi sebou a jejich fungování ve smečce. Na řadu přišly i dotazy od účastníků. Tohle je téma, o kterém by se dalo povídat hodiny a hodiny. Děkujeme Mili za její obohacující povídání a za její čas. Více informací a články na toho téma naleznete na webových stránkách: https://mili-kapounova.cz/

Po druhé části povídání nás už jen čekalo sejít zpět k louce, odkud jsme vycházeli a rozloučit se.

Děkujeme všem zúčastněným, na procházce se vybralo 1.630,- Kč, tato částka bude věnována pejskovi Ronovi, který je po operaci páteře – nachází se v péči organizace Dočasky De De a u NF PES V NOUZI je na něj vypsána sbírka.

Přejeme vám i vašim chlupáčům krásné léto plné společných zážitků a brzy zase na viděnou. 

Děkujeme všem zúčastněným, na procházce se vybralo 1.630,- Kč.

Naše procházky jsou určeny pro všechny milovníky psů. Ať už máte svého chlupáče nebo se teprve chystáte si pořídit nového člena rodiny. Procházky se snažíme obohatit zajímavým povídáním či programem, sledujeme současné trendy ve výchově a v péči o psí tělo i duši.

Setkat se s námi můžete na procházkách, výletech, které pravidelně pořádáme v jarních a podzimních měsících. Uvažujeme o zařazení také letního setkání, které by bylo příjemným setkáním a povídáním v parku.

Celý výtěžek z každé akce je vždy věnován tam, kde je to v danou chvíli nejvíce potřeba.

Sledujte nás na Facebooku, kde vždy najdete aktuální informace.

Za tým NF PES V NOUZI

Tereza Machová, dobrovolnice Nadačního fondu PES V NOUZI

Kam dál: 

2. ročník úspěšného projektu "Nazí jsme krásní a pravdiví"

Jak jsme pochodovali přímo za čumákem.. podruhé

Hromadění zvířat – problém 21. století 

Záchrana Venus opuštěné v poušti

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...