Plán štěňátka: 8 týdnů – Nový domov a tvorba vlastního plánu

Publikováno: 25.5.2016
Autor: Kennel Club, Velká Británie
Foto: Žofie Hudečková - Targa & Tiff kennel

Přišel váš první společný týden, kdy začnete štěňátko učit, kdo je jeho nová rodina, že jí může důvěřovat a chtít s ní být. Tento týden by měl být zabydlovacím týdnem.

První úkol

Vytvořte si vlastní Plán Štěňátka. Promyslete si, jaké věci se stanou součástí života pejska ať už teď nebo v budoucnu. Příklady níže můžete použít pro inspiraci a kontrolu, že jste na nic nezapomněli – miminka, děti, různí lidé, různá zvířata, hospodářská zvířata, cestování autem, autobusem a vlakem, hospody, domy přátel, psí výstavy, veterinář, doprava….

Příštích 8 týdnů se bude Vaše štěně stále učit kdo/co je součástí jeho společenské skupiny a kdo/co není.

Zahrňte vše, co vás napadne, že je třeba, aby štěně znalo a přijalo za běžnou součást jeho rutiny. Příštích 8 týdnů se bude stále učit kdo/co je součástí jeho společenské skupiny a kdo/co není. Vaším úkolem je zajistit, že se mu dostane hodně příjemných a odměnu přinášejících zkušeností s lidmi, zvířaty a situacemi, které jsou důležité. Setkání se situacemi, které nejsou důležité a měl by je ignorovat naopak nepřinesou odměnu žádnou, čímž se naučí je ignorovat.

Vypište všechny tyto zážitky do svého Plánu Štěňátka a hurá do toho. Plán můžete upravovat v průběhu. 

Váš plán socializace štěněte bude obsahovat i část, kde budou věci, které chcete, aby štěně znalo, přijalo je za běžné, neobávalo se jich, a proto je ignorovalo.Váš seznam bude mít dvě části:

Část, kde budou věci, které by štěně mělo dobře znát, mít k nim dobrý a přátelský vztah a hrát si s nimi.

Část, kde budou věci, které chcete, aby štěně znalo, přijalo je za běžné, neobávalo se jich, a proto je ignorovalo.

Příklad věcí, které byste mohli zařadit:

Socializace:

Lidé – mělo by potkat mnoho různých lidí (chcete, aby měl dobrý vztah ke všem typům lidí): dospělé ženy, dospělé muže, muže s vousem, lidi s brýlemi, vysoké muže, lidi různých etnických skupin, hlasité sebevědomé lidi, stydlivé nebo nesmělé lidi, lidi s klobouky, nesoucí deštníky, pošťáky, starší lidi, lidi s postižením, na vozíčku, teenagery, malé děti, batolata, miminka.
Při setkáních by mělo být odměňováno pamlskem nebo hrou a chváleno buď vámi, nebo lidmi, které potká. Odměna je za pozitivní interakci.

Štěně starší 8 týdnů by mělo poznat všechny typy lidí - dospělé ženy, dospělé muže, muže s vousem, lidi s brýlemi, vysoké muže, lidi různých etnických skupin, hlasité sebevědomé lidi, stydlivé nebo nesmělé lidi, lidi s klobouky, nesoucí deštníky, pošťáky, starší lidi, lidi s postižením, na vozíčku, teenagery, malé děti, batolata, miminka.

Psi (a kočky, pokud jim nevadí být kolem psů) – mělo by potkat psy a jiná štěňata různých barev, huňaté, s plochou tváří, velké nebo malé. Pokud to je možné, představte štěněti i kočky. Odměnte ho za pozitivní interakci.

Psi (a kočky, pokud jim nevadí být kolem psů) – mělo by potkat psy a jiná štěňata různých barev, huňaté, s plochou tváří, velké nebo malé. Pokud to je možné, představte štěněti i kočky. Odměnte ho za pozitivní interakci.

Zvykání si na

Štěně by mělo poznat neznámé kočky nebo vaše vlastní kočky, pokud se obávají psů (pak by určitě preferovaly, aby je štěně ignorovalo), koně, ovce, krávy, jiná hospodářská zvířata, malá zvířata (králíci, morčata, křečky atd.) .Jiná zvířata – na neznámé kočky nebo vaše vlastní kočky, pokud se obávají psů (pak by určitě preferovaly, aby je štěně ignorovalo), koně, ovce, krávy, jiná hospodářská zvířata, malá zvířata (králíci, morčata, křečky atd.) – nebo jakákoliv jiná zvířata, která budou součástí života štěněte nebo je pravděpodobné, že se s nimi setká.
V těchto případech chcete odměňovat štěně za to, že je bude ignorovat a naslouchat v jejich přítomnosti vám namísto hraní si s nimi.

Místa – můžete zahrnout každou místnost v domě, zahradu, auto, tichou ulici, rušnou ulici, pěší zónu, dům přátel, před školou, hospodu, místa s kluzkou podlahou, park, tržiště, vlakové i autobusové nádraží a zastávky, veterinu, párty, farmu, stáje… prostě jakékoliv místo, ve kterém se pes může někdy v budoucnu nacházet.
Je důležité, aby byl zážitek pro pejska vždy šťastný a aby tato místa přijal jako součást svého života a ne jako něco nezvyklého a děsivého. Čím víc míst mu představíte, tím snazší pro něj bude chodit do nových míst. Nebude to pro něj nic neobvyklého.

Rozptylování – tím mohou být auta, autobusy, vlaky, motorky, sirény, hlučné stroje, vysavač… všechny věci, u kterých chcete štěně odměnit za jejich ignorování.

Dalšícyklisté, běžci, lidé na kolečkových bruslích a skateboardech, utíkající děti, veverky… opět všechny věci, u kterých chcete štěňátko odměnit za jejich ignorování.

Rozptylování – tím mohou být auta, autobusy, vlaky, motorky, sirény, hlučné stroje, vysavač… všechny věci, u kterých chcete štěně odměnit za jejich ignorování.Přidejte cokoliv jiného, co víte, že bude nebo může být součástí života štěňátka s vámi. Pravidelně kontrolujte, zda vaše štěně nepotřebuje extra pozornost v určitých částech Plánu Štěňátka. Zkontrolujte, co (jestli) vyplnil chovatel do Plánu a jestli nějaká část vzdělávání nebyla splněna. Pokud vaše štěně přišlo od chovatele, který s ním neprošel Plán Štěněte, stále můžete pokračovat ve vaší části Plánu. Neočekávejte ale od štěněte hned příliš mnoho a postupujte pomaleji. Ujistěte se, že je štěně spokojené a sebejisté v každém okamžiku tréninku. Používejte pamlsky a oblíbené hračky pro rozptýlení od věcí, kterých se obává, a odměňujte ho za vhodné chování.

Pokud máte obavy, že je štěně hodně ustrašené a nervózní, popřemýšlejte o spolupráci s odborníkem na chování, který se specializuje na štěňátka (váš veterinář by mohl být schopen někoho doporučit) dřív, než se to stane velkým problémem.

Najděte kroužek pro štěňátka ve vámi dosažitelné lokalitě, který je veden trenérem s dobrou pověstí a domluvte si setkání. Vaše štěně je ještě příliš malé na to, aby se do skupiny zapojilo, protože jeho imunuta není ještě dostatečně silná, ale za pár týdnů bude třeba začít budovat jeho společenské chování. Ujistěte se, že kroužek, který sledujete je plný zábavy, odměn a možností pro štěňata hrát si ve dvojicích nebo v jen velmi malé skupince podobně stavěných štěňat. Hra musí probíhat kontrolovaně (ne všichni na volno – to pouze učí důraznější štěňata ještě přitlačit a nesmělá štěňata být ještě ustrašenější, víc se vyhýbat ostatním!)

Špatně vedený kroužek zhatí veškerou vaši dobrou snahu a naneštěstí, existuje mnoho těch špatných.

Špatně vedený kroužek zhatí veškerou vaši dobrou snahu a naneštěstí, existuje mnoho těch špatných.

Pokud se vám líbí co vidíte, zapište štěně hned jak se může začít zapojovat s ostatními. Stejně tak, pokud znáte staršího psa, který je klidný, hodný a trpělivý se štěňaty, seznamte je, protože takový pes je ideální pro učení štěněte jak se chovat kolem ostatních psů. V mnoha kroužcích pro štěňata takový pes bude.

V prvních dvou dnech vezměte své štěně k veterináři na kontrolu. Požádejte veterináře nebo sestru, aby štěněti nedělali nic kromě dívání se na něj a jemného dotýkání – a odměňujte ho. Pokud je třeba štěně očkovat, tato návštěva pro to není určená. První návštěva u veterináře by měla být pouze pozitivní! Váš veterinář Vám za to poděkuje, protože pokud jejich vztah bude dobrý, usnadní mu to práci s dospělým psem. Tato návštěva není pouze kontrolou, je také součástí jeho socializace. Využijte tento čas k diskusi o odčervování a očkování.

První návštěva u veterináře by měla být pouze pozitivní! Tato návštěva není pouze kontrolou, je také součástí jeho socializace. Pamatujte, že imunita štěněte ještě není dobudována, proto ho mějte v náručí a nepokládejte ho u veterináře na podlahu.

Ujistěte se, že štěně potká celou rodinu a že je to pro něj pozitivní zážitek, čímž se naučí vás všechny mít rád a důvěřovat vám. To znamená, že každý by s ním měl zacházet jemně, odměňovat ho a hrát si s ním – a začít s ním základní trénink (klidně jen odměňování za to, že k vám přijde nebo vás následuje). Bude tak rád pracovat s každým z vás. Nedovolte, aby se k němu kdokoliv choval hrubě nebo s ním hrál divoké hry – bez ohledu na to, jak moc jsou všichni nadšení z příchodu nového člena rodiny.

Ujistěte se, že je štěně zvyklé na nošení obojku s identifikační známkou (chovatel by ho to již měl začít učit). Pokračujte ve cvičení oblékání a svlékání obojku a to i v situacích, kdy je zaměstnaný něčím jiným. Nenechávej obojek na nebo v jeho ohrádce.

Z originálu přeložila: Marta Mannelová
http://ttouchcz.blogspot.cz

Kam dál: 

Plán štěňátka: 5. - 7. týden - Zvědavost

Plán štěňátka: 4 Týdny - Zábava a hry

Plán štěňátka: 3 týdny aneb Ahoj světe

Plán štěňátka: Před narozením - 2 týdny

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...