Dejte svému psovi na spaní polštář! Uvidíte, co se stane.

Publikováno: 22.3.2016
Autor: Julia Robertson, přeložila Šárka Janouchová
Foto: Archiv Šárka Janouchová

Je důležité věnovat pozornost denním aktivitám psa, aby nezahrnovaly příliš mnoho napětí, včetně opakujících se pohybů, nebo aktivit, které mohou mít vážný negativní dopad na jeho svalově kosterní systém, stejně jako na jeho celkové zdraví. Tedy aktivity, na kterých se psi podílejí během dne, jsou nesmírně důležité, ale jak je to v noci?

Pro psy, stejně jako pro nás, je dle mého názoru vhodná podpora těla během spánku prvořadá.Jak podstatné je věnovat se otázce, zda se vašemu psovi dostává „kvalitní“ spánek? Zdálo by se, že psi prospí velkou část dne. Vlastně všeobecně lze říct, že psi spí dvanáct až čtrnáct hodin denně. Avšak stejně jako u nás lidí fakt, že mají zavřené oči a leží, nemusí nutně znamenat, že dostávají kvalitní spánek. Kvalitní spánek se počítá podle toho, zda je pes schopný projít různými fázemi spánku. Dostatek adekvátního tzv. REM spánku (fáze spánku charakterizovaná rychlými pohyby očí, nízko-úrovňovou svalovou aktivitou a nízko-proudým EEG) je zcela kritický. Studie ukázaly, že to je čas, kdy je mozek nejvíce aktivní, ale tělo odpovídajícím způsobem odpočívá a zotavuje se. Takže když vidíme naše psi „snít“ lze předpokládat, že jsou v této fázi spánku. Pokud pouze leží se zavřenýma očima, může se jedna o fázi spánku tzv. pomalých vln, kdy lze pozorovat zpomalený hluboký dech. Z této fáze jsou však schopni probudit se mnohem rychleji, to znamená, že nejsou v plném uvolnění. Dá se proto předpokládat, že procento spánku, který pes v různých fázích spánku má, může pozitivně, nebo negativně ovlivnit jeho den.

Co tedy může bránit vašemu psovi, aby měl během noci dostatek kvalitního spánku? Pro mě osobně je jedním z největších „ničitelů“ mého spánku bolest, nebo dlouhodobá-chronická nepohoda a za jeden z nejhlavnějších a nejčastějších příčin špatného spánku je považována svalová bolest. Jak jsem zmínila, ve skutečnosti mám problémy s krkem, které se často spustí bez „zjevné“ příčiny. A pokud to následně zanalyzuji, jedním z největších důvodů kdy bolesti přijdou, je když během noci špatně ležím, nebo když je můj polštář ve špatné pozici a já jsem celou noc doslova „držela“ krk ve špatné poloze. Když říkám „držela“ svůj krk, tak to je přesně to, co jsem dělala - aktivně jsem jej podpírala. Opravdu je velmi důležité, aby můj krk byl vhodně podepřen během spánku, a to ne pouze pro mé pohodlí, ale především pro udržení integrity celé mé páteře. Správný polštář je pro mě v mnoha důvodech důležitější, než matrace.

Dle mého názoru příležitost pro psa vytvořit si svou vlastní tělesnou podporu, kde spí a možnost ležet při odpočinku v jakékoliv pozici, je opravdu důležité. Proto poskytnout psovi něco, co by mohl použít jako podporu krku je, z mého pohledu, klíčové. Mohu sebevědomě prohlásit, že každý pes, u kterého jsem prováděla myoterapeutickou péči kvůli jakékoliv formě kulhání, měl potíže s krkem. Takže když spí, zvláště během noci, možnost něčeho, co bude sloužit jako případná podpora krku, je dle mého názoru kritickou součástí jejich stálého zdraví.

Nikdy nezapomenu na klientku, které jsem navrhla, aby dala svému psovi polštář. Prováděla jsem myoterapii jejímu psovi. Konkrétní bolesti krku byly z chování psa zcela evidentní. Zeptala jsem se majitelky, zda má přístup k čemukoliv, co by mohl použít jako polštář. Mé otázce se smála a řekla „on by přece nevěděl, jak má polštář použít!“ V tu chvíli jsme vzala polštář a položila jej na podlahu. Bylo po terapii a on ležel v poloze sfingy na podlaze s hlavou mezi tlapkami a relaxoval. V momentě, kdy jsem položila polštář na podlahu, zvedl se a lehl si těsně vedle polštáře, na který si položil krk v evidentně nejpohodlnější pozici na stranu. Impuls říct „já Ti to říkala“ byl velmi silný, ale odolala jsem!

Pro psy, stejně jako pro nás, je dle mého názoru vhodná podpora těla během spánku prvořadá, stejně jako možnost vytvořit si v pelíšku vlastní oporu těla na míru. Jsem přesvědčená, že je to velmi důležité.

To je také důvod, proč je důležité zvážit druh pelíšku, ve kterém váš pes leží … nebo ne? Může ve svém pelíšku ležet a měnit pozici dle potřeby? Nemluvím o tom, abyste pro psa udělali stejnou postel, jako máte vy, ale o tom, co pelíšek vašemu psovi poskytuje. Vezměte v úvahu, má-li bolavá, zraněná bolestivá záda a/nebo krk, zda není nucen být v zaobleném pelíšku během celé noci schoulený do pozice plodu? Má možnost pohodlné polohy pro svá záda a krk? Pokud bych já dostala omezující postel, nebo takovou, kde bych neměla možnost adaptace, rovnalo by se moje spaní nepříjemnému spánku na sedadle v letadle v ekonomy třídě!

Může Váš pes ve svém pelíšku ležet a měnit pozici dle potřeby? Není Váš pes nucen spát v zaobleném pelíšku během celé noci schoulený do pozice plodu?

Možná tito dva psi potřebují postel, ve které by se mohli více natáhnout? Není to kvalita materiálu postele, ale především přizpůsobivost a vhodnost pro každého jednotlivého psa…

​Pokud bude mít pes svalové problémy coby důsledek artritidy, zranění, nebo prostě všeobecného opotřebení, bude omezený a nebude mít podporu těla během noci, může se jeho kondice zhoršit, nebo se probouzet a vstávat ve špatné náladě - nebyly byste vy?

Vždy bych doporučila zvážit možnost dát vašemu psovi nějakou formu polštáře.To je důvod, proč typ pelíšku není bezpodmínečným kritériem, tedy zda spí v nebo na pelíšku, ale jeho přizpůsobivost k tělesné podpoře psa s možností najít si pohodlnou a uvolněnou pozici a možnost uvolnit své svaly a pomoci tak k jejich zotavení a nikoliv je i ve spánku zatěžovat. Vždy bych doporučila zvážit možnost dát vašemu psovi nějakou formu polštáře, aby ji měl k dispozici, nemusí ji použít. Zkuste to a uvidíte, co se stane!

Měkká hračka může být náhradou za polštář!

Převzato z: Galen Therapy Center UK
autorka článku: Julia Robertson, zakladatelka Galen myoterapieGalen Therapy Center UK

Zajímá Vás, jak správně zacházet s kosterně svalovým systémem svého psa, aby byl zdravější, veselejší a pohyb mu v životě vydržel co nejdéle. Mnohem více se dozvíte na seminářích - Krásná čarodějka

Kam dál: 

Jak moc je moc pohybu pro psa?

Jak udržet zdravého stárnoucího psa

Pozor na nákazu parazity!

Terapie dle principů Dornovy metody aneb ten můj pes se ale má, že mě má

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...