Jak udržet zdravého stárnoucího psa

Publikováno: 4.3.2016
Autor: Veterinární klinika Nisa
Foto: Štěpánka Matičková, Martina Svobodová

Velikost a rasa vašeho psa určují, kdy vstoupí mezi třídu seniorů. I když čas nezadržíte, je zde mnoho věcí, které můžete udělat abyste prodloužili co nejvíce zdravý a aktivní život vašeho psího přítele.

MONITORUJTE JEHO ZDRAVÍ

U startšího pejska doporučujeme pravidelné půlroční kontroly u veterináře.

Pravidelné návštěvy veterináře
Doporučujeme Vám pravidelné půlroční kontroly, během nichž se provedou odběry krve, rentgeny, ultrazvukové vyšetření, EKG, nebo cokoliv je potřeba. Nezapomeňte během těchto kontrol zmínit veškeré změny v chování, chuti k jídlu apod. týkajícího se vašeho pejska.

Kontrolujte sluch a zrak
Není nic neobvyklého, pokud se oči vašeho psa ve stáří zakalí, nemusí to ještě znamenat žádné onemocnění. Avšak stejně jako u lidí i u psů ve vyšším věku se často vyskytuje šedý zákal či zelený zákal - tzv. glaukom. Pokud tedy váš pes bývá překvapený, že vás vidí, když se přiblížíte, nebo za šera začne narážet, příčinou může být ztrácející se zrak. Stejně tak sluch se s věkem může zhoršovat - pes nereaguje na zavolání ani na známé zvuky - šustění sáčku. otvírání lednice apod.

Pokud tedy váš pes bývá překvapený, že vás vidí, když se přiblížíte, nebo za šera začne narážet, příčinou může být ztrácející se zrak.

PEČUJTE ČASTĚJI O JEHO HYGIENU

Čistěte mu zuby denně
Zmírníte zápach z tlamy, předcházíte tvorbě zubního kamene a onemocnění dásní. Pravidelnou péčí o jeho tlamu si také dřív všimnete možných vznikajících vřídků nebo výrůstků na dásních či jazyce.

Všímejte si zápachu z tlamy
Psi mají svůj typický pach, pokud však zaznamenáte jakoukoliv změnu ve smyslu atypického nebo velmi silného zápachu, může to znamenat nejen problém v dutině ústní, ale i nějaké příznaky celkového onemocnění.

Častěji ho vyčesávejte
Ve starším věku již nemusí být schopen tak jako dřív čistit se sám; pomožte mu. Při česání si všímejte jakýchkoliv boulí pod kůží nebo bradavic, boláků nebo neobvyklé ztráty srsti. A pamatujte, že kůže ztrácí svou elasticitu, proto se maximálně snažte kůži neporanit.

Masírujte klouby a svaly
Pokud váš pejsek z jakéhokoliv důvodu není schopen pravidelného pohybu, masírujte mu svaly a jemně procvičujte veškeré klouby. Rádi vám během prohlídky poradíme, jak na to.

UDRŽUJTE VAŠEHO PSA CO NEJAKTIVNĚJŠÍHO

Poskytněte přiměřenou zátěž
Pravidelný přiměřený pohyb udržuje jak svalové napětí, pomáhá srdci i trávení, udržuje dobrou náladu. Procházky jsou nejlepší. I opatrné aportování přijde vhod. Nejenže poskytne vašemu psovi pohyb, ale bude i zdrojem dobré zábavy pro vás oba. Pro psy s kloubními problémy je ze všeho nejlepší plavání.

Pravidelný přiměřený pohyb udržuje jak svalové napětí, pomáhá srdci i trávení, udržuje dobrou náladu

Častější venčení
Elasticita močového měchýře už není to co bývala a ani svěrače nemusí fungovat na 100%. Častější venčení tak usnadní život nejen vašemu pejskovi, ale i vám.

Pravidelnost
Po celý život mají psi rádi pravidelnost, teď ji ocení ještě víc než kdy jindy. Procházky i krmení plánujte vždy na stejnou denní dobu.

Minimalizujte stres
I když za mlada miloval společnost, může mu teď být samota a klid milejší. Může to být i horšícími se smysly(zrak, sluch, čich), bolestivými klouby. Dopřejte mu tedy jeho klid.

Starému psu dopřejte klid.

Trénujte
Zvykejte jej jak na slovní tak znakové povely pro případ, že by zrak či sluch vypověděly službu.

POMOŽTE VAŠEMU PEJSKOVI ŽRÁT A SPÁT POHODLNĚ

Nenechávejte ho venku
Jak stárne, stává se citlivějším na změny teplot. Stárnutí bolí a plíce se nepřizpůsobují horkému ani ledovému vzduchu tak snadno jako dřív. Vzhledem k tomu, že jeho smysly i reflexy se zpomalují, je zde větší pravděpodobnost poranění a úrazů.

Dejte mu měkkou podložku
Artritida, loketní otlačeniny i spousta jiných věcí brání vašemu psovi v poklidném spánku. Dopřejte mu měkký pelíšek, ocení to.

Starému psu dejte měkkou podložku. Artritida, loketní otlačeniny i spousta jiných věcí brání vašemu psovi v poklidném spánku. Dopřejte mu měkký pelíšek, ocení to.

Krmení
Starší pes snadněji tloustne, protože jeho metabolismus se zpomaluje. Krmivo s větším obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů a nižším obsahem bílkovin a tuků je tou správnou volbou. Také je lepší denní dávku rozdělit na 2-3 porce, místo jedné velké. Pokud trpí nějakým onemocněním jako cukrovkou, artritidou, poruchami jater či ledvin, bude potřebovat speciální dietu.

Pro starého psa je správnou volbou krmivo s větším obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů a nižším obsahem bílkovin a tuků.

Čistá voda je důležitá pro všechny věkové kategorie a pro seniory o to více!

Veterinární klinika Nisa
www.vetonline.cz

Kam dál: 

Co očekávat, když váš pes stárne

Jak pomoci psovi s artrózou

Obezita u psa

Praktická oftalmologie psa - Dědičné choroby

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...