Štěňata a agility - závěr
Končí můj miniseriál o štěňatech a vlastně všech psech, kteří by se chtěli připravit na dráhu agiliťáka. Nebudu už mluvit o nácviku jednotlivých překážek. Jednak proto, že to je třeba řešit s konkrétním trenérem na konkrétním cvičáku, a taky proto, že je neuvěřitelně mnoho různých metod, kterými se dá dojít ke stejnému výsledku. Jak se rozhodnete dělat zóny, jak budete chtít učit skákat, jakým způsobem budete dělat slalom, v tom vás mohou částečně inspirovat další články na mém webu. Chtěla jsem hlavně ukázat, že není třeba na psa spěchat, než začnete s překážkami, se dá dělat mnoho zajímavých, užitečných a zábavných věcí.
Jak si vybrat cvičák
To bohužel není tak jednoduché, jak by si člověk mohl přát. Samozřejmě, že každý bychom chtěli pro svého psa to nejlepší, ale často jsou kurzy na takových cvičácích obsazené a nemůžou přijímat další členy. Také se vám třeba nebude hodit dojíždění někam přes hodinu nebo si nebudete moci dovolit.
Když se budete chtít přihlásit na cvičák a začít s agility, ať už rekreačním nebo vrcholovým, doporučuji, abyste se přijeli nejdříve na nějakou hodinu podívat, aniž byste ještě sami cvičili.
Na cvičáku si všímejte hlavně toho, zda psy agility baví. Pak zřejmě instruktor dá na pozitivní metody a psi tak mají s překážkami vytvořenou příjemnou asociaci. To je mnohem důležitější, než když psovi například občas spadne tyčka nebo mine náběh do slalomu. Pokud ovšem většina psů chronicky skáče zóny nebo míjí překážky, instruktor zřejmě není moc důsledný. Pak záleží na vašich zkušenostech, zda si budete umět se svým psem poradit sami.
Nezapomeňte také sledovat to, jak se cítí psovodi. Jestliže se smějí, vtipkují, pozorují se zájmem ty, kteří právě cvičí na překážkách, nebo se věnují svému psovi, pak je na cvičáku alespoň sranda, když už nic jiného. V přátelském, uvolněném prostředí se vám bude cvičit podstatně lépe, než když se vám náhodou něco nepodaří, budete muset cvik opakovat jednou nebo i víckrát a najednou budete cítit pohledy ostatních, jak zase strašně zdržujete. Každý občas narazí na problém a pokud to ostatní dokáží chápat, cvičí se lépe.
I když si najdete cvičiště, které vám bude vyhovovat, není na škodu občas vyrazit za humna, zajet na tábor nebo na seminář a vyzkoušet si i jiný styl. Nejde jen o jiné parkury, ale třeba i jiný přístup k tréninku, který vás může inspirovat a obohatit vaše vlastní metody.
Co dělat na cvičáku, když zrovna nejste na řadě
Pokud nechodíte zrovna na individuálku, snadno se vám stane, že budete muset nějakou dobu čekat, než přijdete na řadu. Když jsem já začala chodit na cvičák, instruktorka po mně chtěla, aby pes ležel v klidu a odpočíval, když zrovna neběháme. S Cannym to šlo a rozhodně to je dobrý postup například v případě intenzivního cvičení, ale s Wayem jsem musela svoje postoje přehodnotit. Je pro něj naprosto nemožné být v klidu, pokud se někdo odvážil používat jeho překážky. Takže když nejsme na řadě, hraji si s ním, protahuji ho, procházím nebo cvičím dogdancing. Tímhle způsobem se mi kdysi podařilo naučit ho, že se má i na cvičáku soustředit na mě. Samozřejmě ho někdy nechám "odpočívat", protože se chci poučit sledováním běhů ostatních, ale protože je téměř neustále v pohotovosti, občas ukončím trénink i před stanoveným koncem lekce, protože ho nechci přetáhnout. Pokud na svém psovi uvidíte, že má dost, nebojte se mu dát přestávku. Kdyby musel běhat unavený, naučil by se, že i pomalejší tempo a ledabylé reakce jsou OK.
Přeji hodně zábavy, až budete učit svoje štěně agility. Já se bavím doteď :-)
Další díly miniseriálu Štěňata a agility naleznete zde:
Štěňata a agility - pomůcky k agility
Štěňata a agility - bez překážek
Štěňata a agility - zdraví
Štěňata a agility
Kateřina Lerlová
http://katachyon.lerl.info/