Publikováno: 27.2.2016
0Ohodnotit
Autor: Psí kusy
Zdroj: http://www.psikusy.cz
Foto: Archiv Psí kusy
Sekce: Chov psů a koček, Plemena

Citlivý, hravý a laskavý miláček, ale také malý poděs nabitý energií. I tak je možné charakterizovat bišonka, sněhobílého kudrnáče s rošťáckýma tmavýma očima.

Působí roztomile nejen svým vzhledem, ale i povahou. Jeho uličnické kudrny, ovšem v bílé barvě nevinnosti, jako by dokreslovaly rozmarnou a tak trochu nezbednou povahu. Není to totiž žádný liný pecivál, ale chytrý a nebojácný pes, vždy připravený přidat se k nějaké zábavné aktivitě. Díky své bystrosti a přizpůsobivosti se dobře učí a není těžké z něj vychovat poslušného, a přitom zábavného a stále dobře naladěného kamaráda.

Plemeno Bišonek - povaha

Miláček rodiny

"Typická je jeho přátelská povaha vůči lidem a zvířatům. Velmi strádá, pokud je vyloučen z prostředí, které obývá jeho lidská smečka, chce jí být nablízku. Bišonkův uvítací rituál je sice krátký, ale o to je bouřlivější a hlasitý, nejde zastavit. Je přitom jedno, jestli jste pryč půl dne nebo jen pár minut," charakterizuje jeho nejtypičtější rysy zkušená chovatelka Ivana Slapničková.

Bišonek - oživlý plyšákDíky své přátelské povaze se dobře snáší s ostatními domácími zvířaty a má rád děti. Dobrá ovladatelnost a vlídnost z něj zase dělá příjemného společníka nejen pro mladé a aktivní majitele, ale i pro starší lidi, kterým dokáže svou hravostí a energií dodat spokojenost a pohodu. "Ne nadarmo se mu říká antistresový psík. Tento malý houževnatý pes je kamarád všem lidem bez rozdílu věku a jejich aktivit, kteří stojí o jeho všeobjímající lásku. Je bezvadným parťákem dětí, s nimiž dokáže vymýšlet neuvěřitelné kousky. Pár mých odchovanců dělá společnost postiženým dětem, které díky jejich bezprostřední povaze mají život o něco veselejší a plnohodnotnější," doplňuje Ivana Slapničková.

Aktivní sportovec

Přestože svým vzhledem působí jako typický domácí polštářový povaleč, opak je pravdou. Tento malý pes je velice temperamentní, hravý a miluje pohyb. "Je šťastný za každou činnost, kterou mu páníček vymyslí. Baví ho například dlouhé procházky, pochody, agility, různé hry, ale i výcvik," vyjmenovává jeho oblíbené činnosti chovatelka Marcela Mejstříková Havelková.

Je to velice vnímavý a empatický pes. "Bišonek touží být v blízkosti svého pána. Dokáže vycítit jeho momentální náladu. Pokud jste veselí, bude on veselý a bude vymýšlet kousky pro pobavení. A naopak, pokud budete smutní a bez nálady, bude vás tiše následovat bez vynucování si vaší pozornosti," popisuje jeho citlivost Ivana Slapničková.

Přestože má se svým pánem obvykle silnou vzájemnou vazbu, není pro něj problém být sám v době, kdy je jeho lidská smečka pryč. Musí k tomu být ale postupně vychováván.

Učenlivý lumpík

Výchovu bišonka podle oslovených chovatelek s přehledem zvládne i pejskař - začátečník. "Hrou a dobrou odměnou se bišonek naučí snad úplně všemu. Je to přirozeně poslušný pejsek, ale někdy trošku lumpík," podotýká Marcela Mejstříková Havelková.

Výchovu Bišonka zvládne i začátečník.

Stejně jako u ostatních plemen je ale nutné na jeho výchově trpělivě, systematicky a hlavně pečlivě pracovat. "Pro bišonka je typické období takzvané puberty mezi pátým až osmnáctým měsícem. Máte pocit, že je všude a nikde. Bude na vás se šarmem sobě vlastním zkoušet různé praktiky. Tehdy je potřeba, abyste byli důslední v obecné výchově. Nicméně po překonání tohoto období se stává ideálním bezproblémovým společníkem. Je pro něj typická přirozená poslušnost bez zvláštního drilu," vysvětluje Ivana Slapničková.

Kudrny vyžadují péči

Bílá srst bišonka je typická svou kučeravostí, a zároveň velice jemná a hedvábná. Vyžaduje proto pravidelnou péči, která však nezabere tolik času, kolik by se mohlo zdát." Je vhodné jej česat jednou až dvakrát týdně přibližně půl hodiny. Záleží na kvalitě srsti, ale také na počasí a životním režimu psa, tedy na činnostech, které s ním podnikáte. Rozčesání musí být provedeno hloubkově, a ne pouze po povrchu. Zásada je, že než začnete psa koupat, musí být vždy dokonale rozčesán," upozorňuje chovatelka Slapničková a dodává: "Neexistuje na světě žádný kondicionér či univerzální rozčesávadlo, které byste jen nalili a na psa a lehce, ba zázračně ho pak rozčesali. Jsou jen vynikající prostředky, které vám celou proceduru česání dokážou usnadnit."

Zásada je, že než začnete psa koupat, musí být vždy dokonale rozčesán," upozorňuje chovatelka Slapničková

Chcete-li mít psa pěkně udržovaného, je třeba mu několikrát do roka dopřát slušivý, a hlavně pohodlný sestřih. Jeho výhodou je, že nelíná - při pravidelném kartáčování se srst na hřebenu spolehlivě zachytí. Je ale nutné zvykat psa na pravidelné česání už od štěněte.

Poněkud se přitom liší péče o psa, se kterým máte v plánu objíždět výstavy, od "obyčejného" domácího mazlíka. "Bišonka, který se neúčastní výstav, stačí pravidelně vyčesávat a třikrát či čtyřikrát ročně ostříhat. Lze jej stříhat velmi nakrátko, aby i přesto měl typický střih. U výstavního bišonka je péče náročnější. Zahrnuje častější česání, koupání, fénování. Před každou výstavou musí být v dokonalém střihu, což je samozřejmě časově i finančně náročné. Odměnou je atraktivní pes, který je ozdobou výstavního kruhu a sklízí velký obdiv u diváků," říká chovatelka Slapničková.

Dobrá strava, půl zdraví

Bišonek není příliš náročný na stravu, co se týče jejího objemu či vydatnosti. Každopádně by měl být krmen pouze kvalitním krmivem. Marcela Mejstříková Havelková doporučuje: "V dnešní době je nejlepší a nejpohodlnější krmit bišonka granulemi. Je potřeba mu ale dávat granule kvalitní, aby měl vše, co potřebuje. Můžeme mu i vařit, ale pak je dobré ještě přidávat vitaminy a minerály. Je vhodné jej krmit dvakrát denně, nebo mu naplnit misku granulemi a nechat jej, aby si vzal jen tolik, kolik potřebuje. Tuto možnost preferuji já."

Tento psík patří mezi poměrně zdravá a odolná plemena. Pomohla tomu pravděpodobně i jeho zkušenost z období, kdy se po francouzské revoluci stal podobně, jako jeho šlechtičtí majitelé, psancem, a byl nucen žít život pouličního voříška. "Tak jako u všech malých plemen, je náchylnější k tvorbě zubního kamene. Je také nutné mu pravidelně ošetřovat uši a drápky. Neexistuje však nemoc, která by byla pro toto plemeno typická," podotýká Ivana Slapničková.

Lenošení není jeho styl

Jak už bylo řečeno, bišonek není žádný pecivál. Vyhovuje i lidem s aktivním životním stylem, pro které je vhodným parťákem pro turistiku i nejrůznější sporty. "Na bišonkovi je úžasné, že pokud nemůžete jinak, stačí mu krátké vyvenčení, ale pokud jej chcete vzít na delší procházku, nemá s tím problém. Díky své učenlivé povaze a nadšení pro vše nové může dělat různé psí sporty, jako například agility, coursing, tanec se psem, prostě na co si vzpomenete, s přihlédnutím k jeho velikosti.

V České republice mají někteří bišonci složené zkoušky na canisterapii a rozdávají radost nemocným ve zdravotnických zařízeních," uzavírá výčet jeho talentů Ivana Slapničková.

logo Psí kusy

Kam dál: 

Irský vlkodav - obr s něžným srdcem

Aljašský malamut - vlčí pes

Saluki - lovec aristokrat

Jezevčík - společenský paličák a lovec

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit