Psi vs. kočky

Publikováno: 21.2.2016
Autor: Jiří Holubec
Foto: Archiv ČILICHILI

Psi a kočky jednoznačně vedou v žebříčku oblíbenosti domácích mazlíků. Jsou s námi tak dlouho, že se nám čím dál tím víc podobají. Dokážou vnímat lidskou řeč, rozlišují se na praváky a leváky a jsou to jediná zvířata, která trpí rakovinou prsu, obezitou, epilepsií, roztroušenou sklerózou, a dokonce i tak typicky lidskou záležitostí, jako jsou obsedantně kompulzivní poruchy chování. Navíc dávají příčinu nekonečným debatám, kdo z nich je lepší.

CITY

Kočičí mozek je podobnější lidskému než psí. Mají například podobné mozkové centrum řídící emoce.

ČUBIČKA

Psi vás zachrání před utonutím, kdežto kočku to ani nenapadne. Jednak jste jí ukradený, jednak se vody bojí. Jejich srst není odolná vodě a namočením ztrácí tepelnou izolaci. Jediný druh plavajících koček je turecké plemeno van.

Psi dokážou vyjadřovat emoce pomocí asi stovky výrazů obličeje. Kočky vyjadřují emoce hlavně pomocí ocasu a uší.

MIMIKA

Psi dokážou vyjadřovat emoce pomocí asi stovky výrazů obličeje. Kočky vyjadřují emoce hlavně pomocí ocasu a uší. Jejich pohyb ovládá 32 svalů a dokážou je natočit o 180°.

RAF

Riziko, že vás vážně pokouše pes, je asi stokrát větší, než že vás rafne kočka. Vážné kočičí kousnutí je proti tomu nebezpečnější. Tenké a ostré zuby vetknou lidskému organismu nebezpečné bakterie hlouběji.

ČOKINA

Kočky vám nesežerou čokoládu, protože kvůli genetické mutaci nevnímají sladkou chuť.

ŘEČ

Psi lépe vnímají lidskou řeč. Naučí se rozeznávat až 250 slov a gest. Psi slyší lidskou řeč jako my. Dokážou v mozku nezávisle zpracovávat význam slov a způsob, jakým jsou vyřčeny. Kočky nás zase dokážou líp ignorovat.

HUDBA

Kočky dokážou vyloudit sto různých zvuků. Psi jen asi deset. Kupodivu kočka skoro nikdy nemňouká na jiné kočky, ale skoro výhradně na lidi.
Pes vás zachrání před utonutím, kočka nikdy. Jednak jste jí ukradení a krom toho nerada vodu.

PAMĚŤ

Kočky mají lepší paměť než psi. Pokusy vědátorů z Michiganské univerzity prokázaly, že psí paměť má kapacitu zhruba 5 minut. Kočka si dokáže individuální podněty zapamatovat až na 16 hodin, déle než například orangutan.

HVĚZDY

O psech bylo natočeno daleko víc filmů a Paul McCartney vložil do písničky A Day in the Life tón věnovaný jeho psovi (lidské ucho ho nevnímá).
Kočka udrží podnět v paměti až 16 hodin. Pes zhruba 5 minut.

RYCHLOST

Obyčejná domácí kočka je kupodivu rychlejší než obyčejný domácí pes. Dokáže vyvinout rychlost až 48 km/h, kdežto většina psů sprintuje kolem 30 km/h. Výjimku tvoří chrti a další rasy pěstované kvůli rychlosti, kteří pádí až sedmdesátkou.

logo Čilichili

Kam dál: 

99 myšlenek psa, než vás ráno vytáhne ven

Než si pořídíš štěně

19 vět, které nechcete slyšet od žádného pejskaře

Páníček vytvořil vtipné ilustrace se svým bulteriérem

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...