Plán štěňátka: 3 týdny aneb Ahoj světe

Publikováno: 17.2.2016
Autor: Kennel Club, Velká Británie
Foto: Radka Waloszek

Toto je týden, kdy začíná socializace a zvykání si. Je to nesmírně důležitý týden – a velice rušný!

Věda říká

Ve třetím týdnu se otvírají štěňátku oči, a i když je jeho zrak nejdřív slabý, rozezná pohyb (nicméně, nemusí rozeznat objekty, které se nehýbou.) Stejně tak začíná slyšet, co se děje kolem něj.
Je to čas, kdy je mu třeba začít představovat, jak vypadá život v rodině – všechny možné zvuky a vjemy, které mu budou představeny v tomto týdnu pes přijme jako normální.
Začne se lekat, když uslyší neočekávaný zvuk, ale protože jeho reakce na strach ještě nejsou plně vyvinuty, rychle leknutí přejde. Měl by se učit znát neděsivé situace, které může potkat jako dospělý, aby u něho nedošlo k eskalujícím se fobiím například z hluku.

Śtěně ve třetím týdnu by se mělo učit znát neděsivé situace, které může potkat jako dospělý, aby u něho nedošlo k eskalujícím se fobiím například z hluku.


V tomto týdnu se také učí o své sociální skupině. Učí se rozeznat matku a sourozence a také lidi jako součást jeho rodiny. Je to doba, kdy začíná proces sbližování. Je dobré ho seznámit i s ostatními zvířaty (s jinými psy a kočkami, pokud je máš) a s jinými lidmi (včetně dětí), pokud se tak již nestalo. Štěňátko si je teď snadno zařadí jako členy své rodiny.

Představování by mělo probíhat klidně. Ostatní by z počátku měli pouze procházet kolem ohrádky se štěňátkem.
I když se všechna štěňata a různá plemena vyvíjí různě rychle, je mnohem lepší jim představit nové věci příliš brzy než příliš pozdě. Smysly se vyvíjejí rychleji než reakce a proto se často učí dlouho předtím, než si my uvědomíme, že se tak děje.

POZNÁMKA: Nepředstavujte malá zvířata jako jsou králíci, morčata, křečci atd. Nechcete psa učit, že jsou součástí jeho sociální skupiny, což znamená, že si s nimi může hrát. Zatímco vašeho potenciálně velkého psa může bavit si hrát s morčetem, morčeti se to zcela určitě líbit nebude!
Štěňátko se potřebuje učit je ignorovat.

Ujistěte se, že štěně má příležitost slyšet co nejvíce různých zvuků. Mezi ty by měly patřit: zvonek u dveří, televize, otevírání a zavírání dveří, vysavač, muzika, rány, klapání, konverzace a představení ohňostroje a bouřky.

Úkol

  • Ujistěte se, že štěně má příležitost slyšet co nejvíce různých zvuků. Mezi ty by měly patřit: zvonek u dveří, televize, otevírání a zavírání dveří, vysavač, muzika, rány, klapání, konverzace a představení ohňostroje a bouřky.

Dají se koupit CD nebo je můžete stáhnout na internetu. CD by nemělo hrát pořád a není nutné, aby bylo hlasité. Mělo by být hráno neočekávaně během dne v době, kdy jsou štěňata vzhůru.
Vaším cílem je, aby si jich štěně všimlo a rychle je považovalo za normální.
Pro většinu štěňat, která jsou odchovávána doma nebudou tyto zvuky nic nového. Ujistěte se ale, že štěně uslyší i ty méně obvyklé jako jsou ohňostroj nebo bouřka!
Zvuky musí začít potichu a v dalších týdnech budete postupně přidávat na hlasitosti.

  • Poskytněte mnoho různých věcí na dívání. Koulejte věci kolem ohrádky, sviťte baterkou (ne na štěňata, ale okolo místnosti), měňte intenzitu světla. Házejte si s míčem před ohrádkou, tahejte okolo různé věci, aby si štěně zvyklo na pohybující se věci, které nemůže honit.

Takto mladá štěňata nemusí téměř vůbec reagovat na představené věci. Rozdíl se ukáže až později.

  • Pravidelně se jich dotýkejte, mazlete se s nimi a zvedejte je. Držte je pevně a v pohodlné a přirozené poloze.

Pravidelně se štěněte ve třetím týdnu dotýkejte, mazlete se s nimi a zvedejte je. Držte je pevně a v pohodlné a přirozené poloze.Je načase, aby se začali sbližovat s lidmi a pokud je s nimi zacházeno správně, jejich učení to jen pomůže.
Matka je možná v příštích dvou týdnech přestane kojit a když se tak stane, můžete je nechat oblizovat maličko masové pasty ze špičky prstu, aby si spojili lidi s příjemnou zkušeností. Je dobré, aby to s nimi dělali různí lidé. (Začněte je představovat tak, že noví lidé budou nejdříve jen sedět na zemi, aby k nim štěňata mohla přijít, až se na to budou sami cítit).

  • Jemně je hlaďte různými materiály – vlnou, ovčí kůží, gumovou rukavicí, velice jemným kartáčkem – to jim pomůže získat smysl pro dotek.

  • Představte jim různé povrchy, po kterých mohou chodit (víc pak ve čtvrtém týdnu). Nepodceňujte kolik se toho štěňata naučí pomocí svých polštářků!

  • Dovolte jiným psům a kočkám (pokud jsou klidní a zdraví) chodit kolem ohrádky.

Dovolte jiným psům a kočkám (pokud jsou klidní a zdraví) chodit kolem ohrádky.

Z originálu přeložila: Marta Mannelová
http://ttouchcz.blogspot.cz

Kam dál: 

Plán štěňátka: Před narozením - 2 týdny

Co takhle pořídit si pejska... 

Jak vybrat dobrého chovatele?

Ztratil se nám pes!

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...