Když psa trápí váha
Moderní nemocí dnešní doby se stala obezita. Stejně jako s ní bojujeme my sami, začíná být fenoménem i u domácích zvířat. Obzvláště v povánočním období je potřeba zhodnotit „napáchané škody“ a přikročit k jejich likvidaci. Proč jsou vlastně domácí mazlíci „při těle“? A jakým způsobem bojovat s jejich nadměrnou hmotností? Pojďme se podívat na téma psí dieta.
Kde jsou vlastně kořeny obezity u psů? U divokých zvířat dochází k automatické regulaci příjmu potravy a rozhodně netrpí nedostatkem pohybu. Například pes ale žije ve společenství člověka na patnáct tisíc let a jeho tělesná kondice závisí na svém živiteli. Ne nadarmo se tedy říká, že konzumní společnost žije v nadbytku – ten poznáváme na vlastní kůži my i naši zvířecí svěřenci. Problémem je i životní tempo chovatelů, kteří na dlouhé procházky prostě nemají čas a po celodenním pracovním nasazení často ani sílu.
Nejdříve je potřeba si říct, jak u zvířete diagnostikujete nadváhu (neboť obezitu na svém mazlíkovi opravdu poznáte). U některých psů je náročné určit vhodnou váhu i pro veterináře. Přestože existují tabulky s doporučenou váhou jednotlivých plemen, jsou u některých rozmezí v řádech kilogramů, o křížencích nemluvě. „Obecně by na psovi neměla být zřetelně vyrýsovaná žebra, to značí podvýživu. Pokud je však jemným pohlazením ani nenahmatáte a při pohled z boku nemá pes lehce stažené břicho, trpí nadváhou,“ prozrazuje první jednoduchý test hmotnosti psa Ing. Martin Kváš, odborník na výživu zvířat.
Nadměrná váha má běžně známé negativní důsledky: špatná fyzická kondice a snášenlivost vyšších teplot, oběhové a dýchací obtíže, zvýšené riziko cukrovky, nádorových a kožních onemocnění, ale i zácpu a plynatost. Fatální důsledky má vysoká váha na kloubní aparát zvířete. Dochází k jeho násobnému zatížení a zvláště v nedospělém věku roste riziko nevyléčitelné kloubní dysplazie. Proto je správný index hmotnosti pro naše čtyřnohé přátele důležitý obzvláště v období vývinu.
Psí dieta
Sklony k nadváze mají u psů (opět paralelně s člověkem) určití jedinci dané dědičně. Proto je potřeba například víc hlídat váhu labradorského retrívra než u kolie. Nejčastějším důvodem obezity u psů je – stejně jako u nás – nevyvážený příjem a výdej energie. Jinými slovy toho pes moc sní, nebo je málo v pohybu, popřípadě kombinace těchto faktorů. Vliv na tělesnou kondici má samozřejmě i věk, protože se v pozdním věku zpomaluje metabolismus a zvíře má tendenci přibírat na váze.
Optimální úbytek na váze je zhruba 1 % týdně, proto ve chvíli, kdy svému psímu miláčkovi „naordinujete“ dietu, je potřeba snížit množství energie v krmivu. Jednou variantou je zmenšit dávku současného krmiva, kdy ovšem zvíře může pociťovat hlad, proto se doporučuje přejít na energeticky nenáročné krmivo s nízkým obsahem tuku, vyráběné s přídomkem light. „Například u českého superprémiového krmiva Brit Care je řada light tvořena vysokým obsahem krocaního masa a rýže, které jsou bohaté na protein a naopak obsahují minimum tuků, což udržuje svalovou hmotu a snižuje obsah tuku v těle. To ale samozřejmě v kombinaci s dostatečným pohybem,“ připomíná Ing. Kváš.
Dostatečným pohybem se rozumí, že zvíře postupně bude posilovat svou fyzickou kondici. Nadměrný pohyb naopak není žádoucí v případě seniorů, pro které také existuje speciální typ krmiva s nižším obsahem tuků a regeneračními látkami, které zpomalují proces stárnutí. V dietním režimu jsou samozřejmě zapovězeny veškeré sladkosti a jakékoliv zbytky jídla (což by optimálně mělo fungovat pořád). Maximálně lze pejska potěšit, nebo odměnit přírodní masovou pochoutkou, které se vyrábějí ze stoprocentního podílu masa. Ale pamatujte, i správné mlsání má své hranice.
Poražení nadváhy. Konec snažení?
Pes by v období „půstu“ měl mít pořád k dispozici vodu. Určitě nezapomínejte na jeho pravidelné vážení, protože dieta, která nenese výsledky, není dietou správnou. Po tom, co se začnou dostavovat výsledky, a váš mazlík bude parádním lvem salónů, nenechte vše zaběhnout do starých kolejí. Stejně jako u lidí mohou zvířata trpět jo-jo efektem – rychlému nárůstu váhy do původních a vyšších hodnot. A nakonec, když už zažehnáte i bezprostřední „podietní“ období a vrátíte se k běžnému krmivu, myslete na to, že jen na vás záleží, jestli pes či kočka budou procházet depresivní redukcí váhy znovu. Jestli mu nejste schopni zajistit dostatek pohybu a hrozil by opětovný stav nadváhy až obezity, je lepší zvíře krmit light krmivem pořád.
Doposud jsme pojednávali o nadváze způsobené nevhodným poměrem příjmu a výdeje energie. Je potřeba si střízlivě říct, je-li nadměrné ukládání tuku u domácího zvířete způsobené tímto faktorem, nebo jedná-li se o nestandardní, náhlou změnu, která může být reakcí na nejrůznější nemoci, například špatná funkce jater, ledvin, srdce či slinivky. Máte-li pocit, že je váš pes nebo kočka v běžné kondici a beze změny stravování začne přibírat na váze, obraťte se na svého veterináře.