Cesta se psem na hory do zahraničí

Publikováno: 18.1.2016
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Jistě mnozí z vás zamíří za sněhem na hory. Pokud se s sebou chystáte vzít i svého psa, neměli byste zapomenout na nic z následujícího seznamu.

Ujistěte se, že provozovatelé vámi zvoleného ubytovacího zařízení s přítomností psa počítají. Nespoléhejte se jen na informace z webu nebo slova přátel.

  1. Než se se psem vydáte na dalekou cestu, zvažte jeho zdravotní stav a berte ohled i na jeho věk. Dlouhý pobyt v autě by malému štěněti mohl způsobit nepříjemný a nezapomenutelný zážitek a kdo ví, jestli dá dopravním prostředkům druhou šanci.
  2. V první řadě si zjistěte všechny formality od očkování přes pas až po způsob přepravy zvířete. Ne všechny země mají v tomto ohledu stejné požadavky. Začněte třeba článkem Cesta přes hranice aneb jistota je jistota.
  3. Ujistěte se, že provozovatelé vámi zvoleného ubytovacího zařízení s přítomností zvířete počítají. Nespoléhejte se jen na informace z webu nebo slova přátel.
  4. Snažte se, aby se pes v autě cítil pohodlně. Ať už ho povezete v přepravce, v kleci, na pásu s kšíry nebo jen za mříží, dejte pod něj deku nebo pelíšek, aby neležel na studeném povrchu. Delší pobyt na studené podlaze by mohl vést k nachlazení nebo onemocnění orgánů dutiny břišní, například močového měchýře. Navíc mu teplá podložka připomene domov a uklidní ho. Stejně tak ale auto nepřetápějte – vy se svléknete, ale váš pes ne a při dlouhé jízdě v teplém nevětraném vzduchu mu určitě dobře nebude.
  5. Na rozdíl od běžného režimu bude váš pes při noční jízdě autem hůře spát. Nepodceňujte tedy venčení a dopřejte mu dostatek pauz k protažení a vykonání potřeby. Při každé zastávce mu dejte napít, ale velké jídlo mu raději dejte až na místě, aby v autě nezvracel. Během cesty se vyplatí krmit spíše pomálu, sem tam pár granulí nebo pamlsek.
  6. Cestování bývá pro zvíře nesnesitelně nudné, takže nezapomeňte na hračku – dost možná bude nezbytným nástrojem k dosažení dobré nálady všech pasažérů ;)
  7. Po příjezdu dopřejte psovi čas, aby se s neznámým prostředím seznámil a nenechávejte ho hned samotného v penzionu nebo hotelu. Ukažte mu nejprve vnitřek a pak i okolí místa, kde bude v příštích dnech zůstávat. Procházka nemusí být dlouhá, ať si po cestě nejprve odpočine. Pokud na vás bude čekat sám, zatímco budete brázdit sjezdovky, měli byste ho ujistit, že se pro něj vrátíte. Zkuste ho nejprve opustit třeba jen po dobu oběda nebo večeře a brzy se k němu zase vraťte. Nemáte-li jistotu, že v místnosti nic nepoškodí, sbalte s sebou raději ohrádku nebo klec.
  8. Během samotného pobytu na horách nezapomeňte ani na rady z článků Se psem na horyJak snáší zimu pejsek z bytu!

Další články naleznete na blogu pro milovníky zvířat: Mazlíčci v pohybu

Kam dál: 

Cesta přes hranice aneb jistota je jistota

O cestování se zvířaty

Psí tábor jako dovolená se psem

Rady na cestu a co zabalit

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...