Útulky pro psy čekají nápor, čtyřnozí mazlíčci jsou totiž často nevhodným dárkem

Publikováno: 12.12.2015
Autor: Sandra Kubíčková - deník.cz
Foto: Archiv redakce deník.cz

Sokolov – Psů v útulcích stále přibývá, nejčastěji to bývá v období Vánoc a silvestra. Psi jsou totiž často nevhodným vánočním dárkem.

Mizivé procento psů patří k těm zaběhnutým, ne všichni však mají takové štěstí, že se vrátí ke svým majitelům. Psí útulky přitom mají radost, že veřejnost na ně nezapomíná a věnuje opuštěným psům krmení a třeba i hračky.

V zimním období je menší zájem o adopci psů z útulků. Není to zaviněno ani stářím psů jako spíše obdobím, kdy lidé nechtějí a nemají chuť být se psem venku nebo chodit na delší procházky. Útulky tak v zimním období často zaznamenají velký úpadek nejen v adopci psů, ale také v návštěvnosti útulků, kdy například v létě chodí lidi psy i dobrovolně venčit.

Útulky pro psy čekají nápor, čtyřnozí mazlíčci jsou totiž často nevhodným vánočním dárkem.
Útulky pro psy čekají nápor, čtyřnozí mazlíčci jsou totiž často nevhodným vánočním dárkem.

Po Vánocích nám pejsci rozhodně přibývají nejvíce, bohužel to nejsou jen štěňata nebo takzvané dárky pod stromeček, jak si většina lidí myslí, ale jsou to i pejsci, kteří jsou nechtění, anebo ti pejsci, jejichž majitelům dělá větší problém se o pejska v zimním období postarat. Máme ovšem jak štěňata, která jsou většinou jako nepromyšlené vánoční dárky, ale i právě ty starší psy. Zima je prostě krizovým obdobím," říká Veronika Fazekašová, ředitelka útulku pro psy na ranči Vránov u Sokolova.

Během zimního období tak do psích útulků přibude mnohdy až kolem deseti psů, během roku jich může být až devadesát, záleží však na době. Velký příliv psů většinou pak psí útulky zaznamenávají v období silvestru, kdy psi utíkají před rachejtlemi a výbuchy z nich. Ne všichni psi se ale vrátí ke svým majitelům. „Jsem na druhou stranu ráda, že adopce psů je stále na stejné úrovni. Napomáhá tomu i to, jak se do povědomí lidí dostává náš útulek, o kterém se začíná dozvídat více a více lidí," dodává Veronika Fazekašová.

Za letošní rok se podařilo ranči Vránov dostat do rodin kolem 90 psů, a to nejen štěňat, ale i starších psů. Povědomost o útulcích je však v Karlovarském kraji malá, lidé si často neuvědomují, že mohou získávat štěňata z množíren, kdy nejen podporují množitele, aby se této aktivitě věnoval dál, ale ubírají tak místo psům, kteří v útulcích čekají na nové majitele. Množírny psů vznikají často za účelem zisku, psy pak mohou prodávat bez dokladu o původu, správných očkování nebo správné péče o štěňata. Do útulků nechodí lidé jen z důvodů adopce psa, celoročně ho navštěvují lidé s dary, jako je krmivo, konzervy, deky nebo hračky. Na adventní období mají útulky připravené i akce. Ranč Vránov má akci s názvem Vánoce pro opuštěné pejsky a kočičky. Pořádá ji každoročně a doprovází ji i bohatý program plný vystoupení, rozsvícení vánočního stromku. V letošním roce útulek naplánoval Ježíškovu cestu, kdy si návštěvníci mohou půjčit psy z útulku na procházku a zároveň si projít nejdůležitější momenty v útulku. Program je připraven na sobotu 19. prosince od 14 hodin.

Sandra Kubíčková
Redakce deník.cz

Kam dál: 

Představujeme občanské sdružení Home4Pets

Představujeme Dočasky.cz

Představujeme Městský psí útulek Broumov 

Nejčastěji kladené otázky

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...