Zvíře není věc, která se dá opravit
Jakou chovatelskou stanici si vyberete, kolik si toho o plemeni, které chcete, zjistíte, a kolik času investujete do zjišťování informací o chovu psů, to vše se vám minimálně stejnou měrou vrátí zpátky.
Chci malého aktivního psa do bytu
Otevřu encyklopedii, listuju, a narazím na jack russel teriéra. „Jé, toho znám z filmu Maska, ten se mi líbí. A má ho i sousedka, tak bychom je mohly společně chodit venčit (hlavou zableskne i myšlenka o štěňatech)“. Otevřu si inzerci na internetu, vyberu si štěně, zavolám chovatelce, jedu se na něj podívat – a mám ho doma. Krásné malé flekaté klubíčko. Rok si spolu užíváme spoustu radosti, štěstí, chodíme na cvičák a chceme začít běhat agility. Jednoho dne si všimnu, že moje zlatíčko nadnáší jednu zadní packu a skáče po třech. Zajdu k veterináři a dozvídám se, že můj pes má pravděpodobně vykloubení čéšky (luxace pately). Naštěstí se to dá operovat a je velmi pravděpodobné, že se problém podaří vyřešit. Pes tedy bude opět normálně žít a sportovat. Operace a rekonvalescence mě stála desítky tisíc, nemluvě o trápení, strachu o pejska a spoustě vynaloženého času. Dnes už vím, že kdybych věnovala výběru psa víc času a zjistila si víc informací nejen o vzhledu a povaze psa, ale i o zdravotních problémech plemene, mohla jsem se tomu vyhnout.
Jack russel teriér může mít také vrozenou vadu vykloubení čéšky
Pokud si chcete pořídit určitého psa, udělejte si čas na prostudování dostupných informací o jeho plemenu. Nekupujete si věc, kterou můžete opravit, kupujete si živého tvora, který cítí! Nikdo vám samozřejmě nemůže zaručit stoprocentní jistotu, že bude pes zdravý, ale pokud si zjistíte, která onemocnění se u plemene vyskytují, která jsou dědičná či se dají testovat, budete mít mnohem větší jistotu, že váš pes prožije zdravý a plnohodnotný život bez bolesti.
Jsou kluby, kde jsou některé zdravotní testy podmínkou pro udělení chovnosti (to proto, aby jedinec mohl mít potomky s průkazem původu). U některých plemen se vyskytují nemoci poměrně často, ale přesto chovatelské kluby nepožadují zdravotní testy k uchovnění psa. Potom už je to vše jen o svědomí chovatelů. Ale vy si můžete všechna tato vyšetření od solidního chovatele vyžádat a sami si můžete vybrat takovou chovatelskou stanici, kde svá zvířata testují. A jsou-li testy nepovinné, a přesto je dělají? Pak neváhejte, větší důkaz o solidnosti chovatele těžko najdete – nejde mu o peníze, ale především o plemeno a kvalitu odchovů.
ČASTÉ NEMOCI PSŮ
DYSPLAZIE
Dysplazie kyčelního kloubu (DKK) a dysplazie loketního kloubu (DLK) je dědičná porucha, která ve svých závažnějších formách může způsobit zmrzačení, ochrnutí nebo bolestivou artritidu kloubu. Je způsobena kombinací genetických a vnějších faktorů. Vyskytuje se zejména u velkých plemen. Vyšetření na DKK by u klubů velkých plemen psů mělo být pravidlem pro udělení chovnosti, a většina klubů to také má jako povinnost. S tím, že se do chovu pouštějí jen jedinci s DKK do určitého stupně, a ten se určuje pro každou nohu zvlášť.
Stupeň postižení dle FCI (Mezinárodní kynologická federace) rozlišujeme na tyto stupně: bez příznaků dysplazie (A – dříve 0), hraniční dysplazie (B – dříve 1), mírná dysplazie (C – dříve 2), střední dysplazie (D – dříve 3) a těžká dysplazie (E – dříve 4).
Toto onemocnění se nedá léčit, dobrou prevencí jsou kloubní přípravky v období růstu. Je možné i chirurgické ošetření, kde se provádí například i výměna kloubu. Detailněji se právě dysplazii budeme věnovat v některém z příštích čísel.
LUXACE PATELY
Česky „vykloubení čéšek“ je onemocnění poměrně časté u malých plemen psů. Luxace se dělí do pěti stupňů. Nultý stupeň znamená zdravé koleno. První stupeň se vyskytuje velmi často, a většinou o něm majitel psa ani neví. U druhého stupně dochází s přibývajícím věkem k urychlenému rozvoji artrózy kolenního kloubu, jeho destrukci a zhoršení pohyblivosti. U třetího je pak čéška vykloubena trvale, ale ještě ji lze ručně při natažené končetině vrátit. Při čtvrtém stupni je čéška trvale vykloubena. Řešení je chirurgické. Operace má smysl hlavně pro prodloužení životnosti kloubu.
Vyšetření na luxace pately provádějí akreditovaní veterináři pohmatem, na rentgenu není luxace vidět. Toto vyšetření má jako podmínku chovnosti například Klub chovatelů málopočetných plemen psů u českého strakatého psa. Onemocnění je opět genetické (není to ovšem 100% dokázáno) a veterináři doporučují postižené jedince preventivně vyřazovat z chovu.
Progresivní retinální atrofie (PRA)
Jde o nemoc oční sítnice. Jsou postiženy buňky vystýlající oční bulvu, které jsou odpovědné za příjem světelných paprsků. Buňky, které nejsou dostatečně zásobeny živinami z cévní pleteně, postupně odumírají. Existuje několik typů progresivní retinální atrofie postihující jednotlivá plemena (více v dalších číslech našeho časopisu).
První klinické příznaky progresivní retinální atrofie můžeme vypozorovat za šera, kdy jsou zhoršené viditelné podmínky. Pes se hůře orientuje, naráží do překážek, zornice je široce rozevřená i při přímém dopadu světla do oka psa (při fotografování psovi výrazně svítí oči), zhoršuje se i jeho periferní vidění. Poslední fáze je zakalení čočky, to už končí ztrátou zraku. Terapie PRA neexistuje, proto je jedinou cestou kontrola populace s preferencí klinicky i geneticky zdravých zvířat.
Toto onemocnění se vyskytuje například u border kolií, šeltií, jezevčíků, pudlů, labradorů, belgických ovčáků, ale i jiných plemen. Povinné je toto vyšetření u Tibetan terrier club a Bobtail club.
Border kolie je jedno z plemen trpících na onemocnění PRA (Progresivní retinální atrofie)
VÍTE, ŽE?
Každé plemeno psa (s rodokmenem) má svůj klub, těch může být i více, a mají rozdílné podmínky pro udělení chovnosti? Pokud máte např. retrívra, můžete se rozhodnout, zda se zapíšete do Klubu chovatelů loveckých slídičů, kde není podmínkou vyšetření DKK, nebo se raději zapíšete do Retriever klubu, kde je toto vyšetření nutné.
U labradorů je povinné vyšetření nemoci DKK pro splnění podmínek chovnosti do stupně 2/2
Článek vyšel v časopisu č.1/2013
Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.Děkujeme Vám |
Kam dál:Louisianský leopardí pesVýběr psa do rodinyLabradorský retrívrSenioři v útulcíchProbíhající sbírky |
Nejbližší akceMazlíčkův FUN Jarmark27.10.2024 |