Hry na doma aneb když je venku pod psa

Publikováno: 24.2.2023
Autor: Marta Mannelová
Foto: Marta Mannelová

Znáte ty dny, kdy se podíváte ven z okna, tam se žení všichni čerti a vy víte, že byste měli jít na procházku se svým pejskem, který na vás už významně pomrkává. Jenže vám se vůbec nechce. Pes ale přeci musí na procházku každý den, že?
A nebo ne?

Ano, pes musí mít možnost se pravidelně venčit, ale kvůli tomu s ním nemusíte být venku hodinu v jakémkoliv počasí. Někdy se nechce jen vám, ale jindy z toho nemusí být nadšený ani váš pes. A jsou i dny, kdy prokážete pejskovi větší službu, když ho delší procházky ušetříte. Mluvím o dnech, kdy je veliké vedro nebo naopak veliká zima. Co tedy dělat místo procházky?

Tipy na hry se psem doma - najdi pamlsek, který ruka, skořápky, mísa s míčky.

Hrát si

Protože kdo si hraje, nezlobí a to platí stejně pro dvounožce jako pro čtyřnožce. Fantazii se meze nekladou a existují knížky i webové stránky, které vám poradí a inspirují. Možná namítnete: "hra přeci psovi nenahradí hodinu běhání po lukách." Nenahradí. Dá mu zcela jiný zážitek a věřte, že činnost, u které musí pes zapojit mysl a smysly, je mnohem únavnější než samotné běhání. Zároveň vám to dá i něco, co můžete dělat dohromady a tím utužovat vzájemné propojení. Pokud jste v hraní přemýšlecích a pachových her nováčci, vyberte si hru snadnou, kterou pejska naučíte a podle toho jak se mu bude dařit můžete zvyšovat obtížnost. Účelem hraní není frustrovat sebe i psa, ale mít co nejvíc srandy. Hurá na to.

Tady je pár typů, co můžete zkusit:

NAJDI PAMLSEK

Po místnosti umístěte pamlsky tak, aby se k nim pes snadno dostal. Vyzvěte psa, aby šel hledat. Ze začátku mu možná bude třeba trochu pomáhat pokud si není jistý, co má dělat. Při každém úspěšném nálezu ho pochvalte. Postupně můžete naučit psa hledat podle vaší navigace, kdy zvolenými zvuky/slovy říkáte, jestli jde dobrým nebo špatným směrem. (Něco jako samá voda, přihořívá, hoří.) Zvolená slova/zvuky se vám pak můžou hodit v situacích, kdy budete potřebovat změnit cíl jeho pozornosti nebo jeho směr. Hledat může i hračky nebo dokonce vás.

(Suri miluje hru na schovku a pro její úsměv se nacpu i do nejnemožnějších míst, jen abych viděla její rozzářenou tvář když mě najde. Sama se někdy dokonce jako "nedívá", abych se mohla jít schovat)

Tipy na hry se psem doma - najdi pamlsek, který ruka, skořápky, mísa s míčky.

KTERÁ RUKA

Pamlsek schovejte do jedné dlaně a nastavte psovi obě dlaně zavřené v pěst. Na začátku nechte větší skulinku, aby pamlsek lépe cítil. V okamžiku, kdy pes pozná, kde se pamlsek schovává, otevřete dlaň a dejte mu ho. Jakmile pes hru dobře pochopí, můžete mu to ztížit tím, že otevřete dlaň jen když se jí dotkne packou nebo čumáčkem nebo jinak indikuje rozpoznanou ruku. Dbejte na to, že ať je heslo pro otevření jakékoliv, je ze strany psa opatrné a bezpečné pro kohokoliv, kdo s ním hru hraje tj. i pro děti.

SKOŘÁPKY

Vezměte tři květináče (velikost dle velikosti psa) a pod jeden schovejte pamlsek. Promíchejte. Pejsek po čichu nejen hledá kde pamlsek je, ale taky musí přijít na to, jak se k pamlsku dostat. Ze začátku můžete pamlsek pod květináčem ukázat nebo jen napůl přivřít, aby ho snadno našel a vytáhl.

U každé hry/tréninku platí, že je dobré vědět kam byste chtěli pejska dovést, ale kroky a trasu upravte jeho tempu a možnostem. Buďte připraveni i na změnu cílové stanice, protože někdy jeho vlak ve vaší stanici prostě nestaví.
Čím úspěšnější budou malé krůčky, tím rychleji se bude učit a tím víc srandy u toho oba budete mít. Může přijít i den, kdy se bude zdát, že zapomněl to, co už znal. I psi někdy nemají své dny a proto udělejte pár krůčků zpět nebo jděte hrát něco jiného.

MÍSA S MÍČKY

Posbírejte kupu tenisáků nebo jiných malých hraček a dejte je do nízké mísy nebo dětského pískoviště/bazénku. Mezi ně naházejte pamlsky. Pejsek se musí vnořit mezi hračky, aby pamlsky vytáhl. Ze začátku tam dejte jen pár hraček a až pejsek hru pochopí, postupně přidávejte. Na trhu dnes existuje mnoho hraček pro psy. Některé mohou být dost drahé, ale často se dá vymyslet jejich levnější varianta.

PET LAHEV

Do lahve dejte dobroty a zlehka zašroubujte. Pejsek musí víčko nejdříve odšroubovat a poté dostat ven dobroty.

Tipy na hry se psem doma - pet lahev, míčky s dírou, rolička toaletného papíru.

MÍČKY S DÍROU

Dají se koupit. Pes koulením dostane ven dobroty. Domácí varianta je tenisák, do kterého vystříháte díru.

ROLIČKA OD TOALETNÍHO PAPÍRU, KUCHYŇSKÉ UTĚRKY NEBO JAKÁKOLIV MALÁ KRABIČKA

Dovnitř dejte dobrotu, zacpěte, zalepte, zakruťte a nechte přijít pejska na to, jak se dostat dovnitř. Pro větší obtížnost je možné vložit víc krabiček do sebe.

Typ na závěr

Plyšové hračky pro psy zpravidla dlouho nevydrží. Než kupovat nové, oprašte jehlu a niť a zašívejte, zašívejte a zašívejte.
Hračky určené pro děti mají často o něco delší trvání. V různých výprodejích nebo na půdách nějaké určitě najdete. Dejte jen pozor, aby nebyly vycpané kuličkami žádného druhu nebo pískem. Pes by to mohl vdechnout.

A teď už nezbývá než popřát hodně smíchu při společném hraní ;-)

Kam dál: 

16 věcí, které by jste měli přestat dělat, pokud chcete být se svým psem šťastnější (by Roger Abrantes)

Slova tvarují myšlení 

Jak si užít procházku v zimě II.

Jak si užít procházku v zimě

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...