Má váš pes svěží dech?

Publikováno: 2.11.2015
Autor: Psí kusy
Foto: Archiv Psí kusy, archiv PesWeb

Jeden z častých problémů, které v ordinaci musíme řešit, je zápach z tlamy u psů. Obvykle majitele psa obtěžuje natolik, že ho to donutí přijít na veterinu a dožadovat se řešení. Příčin může být hned několik. Jaké jsou ty nejčastější?

Asi nejběžnější příčinou bývá katastrofální stav psího chrupu a dásní a rozkládající se zbytky potravy v dásňových kapsách. Z toho pak pochází charakteristický hnilobný zápach z tlamy. Zajímavé je, že ani v tomto stádiu nemá většina psů problémy s příjmem potravy, ani se netváří, že by je zuby nějak bolely. Takže až zápach z tlamy donutí majitele tento problém řešit. Se zápachem z tlamy, který souvisí se zuby, se můžete na přechodnou dobu setkat také u štěňat a mladých psů v období přezubování (zhruba mezi 4. až 8. měsícem věku). Tato potíž obvykle sama odezní bez nutnosti dalšího řešení.

Problém v tlamě

Zánět v dutině ústní, a následně zápach, může také souviset se zraněním tváří a dásní, například při poranění cizím tělesem (třeba klackem) či při pokousání jiným psem. U starších psů jej může vyvolat také rostoucí novotvar v tlamě, který opět pokrytý zbytky jídla a bakteriemi vyvolává zápach. Proto je důležité vždy důkladně prohlédnout celou dutinu ústní psa a podívat se i pod jazyk, zda nenajdeme něco neobvyklého. U psů s povislými pysky může zápach také způsobovat zánět kůže v oblasti koutků. Typickým plemenem je kokršpaněl, a tak se tomu mezi veterináři také říká "kokří koutky". V takovém případě obvykle stačí důkladná hygiena po jídle a případně vyholení chlupů v této oblasti.

Zápach z psí tlamy.

Vážnější příčiny

Pokud problém vyvolávající zápach s tlamou nesouvisí, je třeba hledat dále. Může se jednat o zápach ze žaludku, a to v důsledku zkrmování nevhodného krmiva, nebo může být problém vážnější a souviset se selháváním životně důležitých orgánů, jako jsou játra či ledviny. Zde je na místě důkladný rozbor krve, který tyto příčiny vyloučí či potvrdí. A nyní se trochu blíže podíváme na tu nejčastější výše uvedenou příčinu a tou je špatný stav psího chrupu.

Koukněte se psovi na zoubek

Zatímco nejčastějším problémem u lidí je zubní kaz, u psů je to zubní kámen a zánět dásní. A jak vlastně takový zubní kámen vzniká? Po každém jídle se na zubech usazuje plak, který je tvořený bakteriemi, slinami a případně zbytky potravy. Mineralizací plaku vzniká zubní kámen, který už je velmi obtížně ze zubu odstranitelný. Postupně dochází ke dráždění dásně a jejímu zanícení, což se projevuje výrazným zarudnutím nad okrajem zubu. Pokud proces opravdu hodně pokročí, dochází k uvolňování zubů a jejich vypadávání. Náchylnější k tvorbě zubního kamena jsou malá a střední plemena psů, u velkých psů se tento problém nevyskytuje tak často. Všechno také závisí na stravě a na péči, která je psům poskytována.

A jak se zubního kamene zbavit? Nejjednodušší, nejšetrnější a také nejefektivnější je jeho odstranění ultrazvukem. Dříve se hodně používal speciální srpek, pomocí kterého se kámen ze zubu seškrábl, ale toto ošetření není šetrné ani k zubní sklovině, ani k dásním, a navíc se tak nedá obvykle odstranit zubní kámen kompletně. Odstranění zubního kamene pomocí ultrazvuku se provádí u psů v celkové narkóze - je tak umožněno důkladné ošetření všech zubů z vnitřní i vnější strany a důkladná prohlídka celé psí tlamy. Kromě odstranění zubního kamene se provádí také ošetření dásní, které bývá často v zánětu, a díky narkóze je možné i bezbolestně vytrhnout zuby, které jsou uvolněné nebo úplně zkažené. Po vytržení zubu je často na jeho kořeni či kořenech možné vidět váčky, které jsou podobné těm u lidí a víme, jak dokážou hodně bolet. Psům to však obvykle nevadí, pokud zánět nedosáhne takové intenzity, že dojde i k otoku tváře. S tím se někdy u psů setkáváme, že přijdou do ordinace, mají oteklou tvář pod okem a nechtějí jíst. Pak je zapotřebí nasadit psovi antibiotika, analgetika a co nejdříve bolavý zub vytrhnout. Po odstranění zubního kamene je dobré zuby ještě přeleštit speciálním brusným kotoučkem - tím dojde k vyhlazení drobných rýh ve sklovině zubu a zpomalí se tak následné usazování zubního kamene. Psi po odstranění zubního kamene jsou obvykle schopni již druhý den po zákroku bez sebemenších problémů jíst, a dokonce i chroupat granule.

Zápach z psí tlamy - asi nejběžnější příčinou bývá katastrofální stav psího chrupu a dásní a rozkládající se zbytky potravy v dásňových kapsách.

Kartáček jako prevence

A jako již mnohokrát, i dnes na vás všechny budu apelovat, že prevence je vždy lepší než léčba. Nejúčinnější ze všech preventivních opatření je pravidelné čištění zubů. Proto je vhodné zvykat psíka na tuto činnost již od štěněte - začít tím, že si nechá zoubky prohlédnout. Postupně, například pomocí vatičky či gázy, přejíždějte po zubech, až se propracujete k zubnímu kartáčku a pastě. Zubní kartáček můžete použít speciální psí - dobré jsou třeba gumové kartáčky, které lze navléknout na prst, nebo si vystačíte s obyčejným měkkým zubním kartáčkem. To, aby byl měkký, je důležité, abyste zbytečně nezraňovali psíkovi dásně. Zubních past pro psy je na trhu celá řada. Většina z nich je ochucená, takže pes neklade při čištění takový odpor. Vhodné jsou zvláště enzymatické zubní pasty, které pomáhají rozpouštět plak na zubech. Ideální je čistit zuby psovi každý den, ale pokud si vzpomenete dvakrát či třikrát za týden, je to také dostačující a na stavu psího chrupu je to velmi znát.

Pamlsek může pomoci

Další preventivní opatření už se týkají téměř výhradně jídla. Na trhu je celá řada granlí, které pomáhají odstraňovat plak a zubní kámen ze zubů, převážně mechanickou cestou při každém jídle. Granule se obvykle liší svojí velikostí či jedinečnou strukturou, která pomáhá udržovat psí zuby čisté. Další na řadě jsou různé pochoutky a potravní doplňky, které mají do určité míry také svůj efekt. Psi je žvýkají a okusují, čímž si zuby čistí, a navíc některé dobroty zajišťují psovi i svěží dech, což je důležité hlavně pro majitele. S těmito různými pamlsky ale opatrně, abyste psíkovi nepřivodili ještě zažívací potíže. Nyní je na trhu nově také doplněk stravy, který je čistě na přírodní bázi z výtažků z řas. Je ve formě sypkého prášku, který se ve velmi malém množství přidává jednou denně do krmiva, a tím se předchází tvorbě zubního plaku.

I psi už mají svou ústní vodu, která pomáhá hlavně při zánětech dásní. Obsahuje desinfekční složku a přidává se psovi do pitné vody. Neovlivňuje chuť vody, takže ji psi bez problémů přijímají. Je zřejmé, že preventivních opatření, která lze pro zdravé psí zuby využít, je opravdu hodně. Všechna však mají své opodstatnění pouze tehdy, jsou-li prováděna důsledně a pravidelně. Pokud má už pes v tlamičce spíše kamenolom a zoologickou zahradu, určitě mu žvýkání tyčinek nepomůže. Je třeba nejprve zubní kámen odstranit, a pak o to pečlivěji věnovat prevenci. Nejste-li si jistí, zda jsou zuby vašeho psa v pořádku nebo potřebují ošetřit, nebojte se zeptat svého veterinárního lékaře při běžné prohlídce či očkování, určitě vám rád poradí a navrhne optimální řešení, ať už preventivní, či léčebné.

MVDr. Jana Blažková

logo Psí kusy

Kam dál: 

Poradna - Proč se pořád drbe?

Demodikóza

Chronický kašel

Záchvaty

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...